NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Donaldson, Stephen R. - "Skok w potęgę" (wyd. 2)
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Donaldson, Stephen R. - "Skoki"
Tytuł oryginału: The Gap into Power. Dark, Hungry God Arise
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Listopad 2012
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7480-266-6
Oprawa: miękka
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 576
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 1993
Wydawca oryginału: Bantam Books
Tom cyklu: 3Donaldson, Stephen R. - "Skok w potęgę"

Zakończenie poprzedniej części „Skoków...” pozostawiło czytelników w oczekiwaniu na nieuchronne starcie między najważniejszymi antagonistami tego cyklu (a na pewno w trakcie zakończenia poprzedniego tomu wydawało się, że są oni najważniejsi). Losy Morny Hyland, Daviesa, Nicka Succorso, Angusa Thermopyle miały zbiec się w jednym punkcie – na Thanatos Minor, nielegalnej, pirackiej planetoidzie handlującej z Amnionem. Wszystkie nici prowadziły w to miejsce, a to oznaczało nieuchronne starcie. Biorąc pod uwagę charakter wzajemnych relacji między tymi bohaterami – obiecywało to mieszankę wybuchową. Trzeba przyznać, że z tej obietnicy Donaldson wywiązał się solidnie, jak mało kto.

Ponadto, aby ktoś nie pomyślał, że autor ogranicza się tylko do postaci już czytelnikowi znanych – na scenę wkroczyły nowe, równie ciekawe i na tyle silne, aby wpływać na los głównych bohaterów do tego stopnia, że walka stała się ciekawa w dwójnasób. A może jeszcze bardziej. Otóż bohaterowie zostali zmuszeni walczyć na kilku frontach. Między sobą – nadal pozostają przecież wrogami zapiekłymi i mającymi w zanadrzu plany zafundowania przeciwnikowi naprawdę brzydkiego końca. A że każdy z nich nie cofnie się przed największą obrzydliwością – Donaldson rzucał tu i ówdzie próbki możliwych eskalacji konfliktu (np. Milos upokarzający Angusa). Ponadto w naturalny sposób jednoczył ich wspólny przeciwnik, co prowadziło do powstawania nieuchronnych, taktycznych sojuszy i konieczności współpracy między śmiertelnymi wrogami. Donaldson nie pozostawiał złudzeń odnośnie tego, jaka jest natura jego bohaterów. Choć można już spośród nich wyróżniać pozytywnych (tylko zastanawiam się, jak długo?), to jednak najciekawsze były zmagania tych negatywnych. Kto kogo oszuka i jak współpracować z wrogiem przeciwko innemu wrogowi i jednocześnie oszukiwać ich obydwu. Knucia jest tu zatem co niemiara, co sprawiało mi oczywistą frajdę. Ale i nieuchronnie prowadziło – w swym stężeniu – do przesytu. Zacząłem w pewnym momencie doceniać „rozwlekłość” innego autora, Petera F. Hamiltona, który tworzy równie skomplikowane, wielopiętrowe fabuły. Ale rozpisuje je na kilkukrotnie większe objętościowo powieści, gdzie czytelnik ma szansę docenić (albo i nie) każdy element fabuły. Donaldson zaś koncentruje to, co napisałby Hamilton w trzech opasłych powieściach, w również opasłej, ale jednak tylko jednej książce. I, od tego nadmiaru, potrafi rozboleć głowa, co przyjąłem z zaskoczeniem, jako wielbiciel tego typu fabuł.

Zwłaszcza że w tej powieści Donaldson rozszerza znacznie liczbę wątków. Zmagania głównych bohaterów, zgodnie z tym, na co przygotowywał autor w poprzedniej książce, stały się fragmentem większej całości; będąc skomplikowane same w sobie, zostały istotnym elementem poważniejszej gry. Do tego doszły dodatkowe warstwy komplikowania fabuły na wyższych poziomach – ponadplanetarnej korporacji de facto rządzącej Ziemią i ludzkim kosmosem, zmaganiach o władzę w niej, w jej „wewnętrznej” policji, które mogą mieć wpływ na losy całej ludzkości. A pisząc to, mam wrażenie, że poruszam się tylko po wierzchniej warstwie tych implikacji. Może jest coś więcej, a może nie. Jednak nawet jeśli Donaldson tylko okłamuje czytelnika, że będzie coś więcej, to i tak jest to nieco przerażające.

Kolejny tom tego cyklu jest, tak w przybliżeniu, o jakieś dobre dwieście stron obszerniejszy od „Skoku w potęgę”. Myśl, że przyniesie on jeszcze więcej Tego Wszystkiego, przyprawia mnie o solidny ból głowy. I zastanawiam się, czy będę w stanie wytrzymać ponad 800 stron jeszcze większej dawki wszystkiego, co dotychczas fundował czytelnikom autor. Bo być może ten iście operowy rozmach, jakiego nabrała fabuła, położenie, w jakim znaleźli się bohaterowie – prowadzić będzie do prostej konkluzji: albo Donaldson rzuci na kolana, albo potężnie rozczaruje. Chyba nie da się w przypadku tego cyklu wypracować jakiegoś neutralnego stanowiska. Ale, na szczęście i nieszczęście, wszystko przed nami.Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2013-01-05 12:23:11
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS