NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Droga królów" (twarda okładka)

Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

Ukazały się

Schwartz, Alvin - "Kolejne upiorne opowieści po zmroku. Historie, które mrożą krew w żyłach"


 Radecki, Łukasz - "Odium"

 Mammay, Michael - "Przestrzeń"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Rumin, Aleksandra - "Zbrodnia na blokowisku"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

Linki

Ćwiek, Jakub - "Chłopcy"
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cykl: Chłopcy
Data wydania: Listopad 2012
ISBN: 978-83-63248-52-9
Oprawa: miękka
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 320
Cena: 34,90 zł
Tom cyklu: 1Ćwiek, Jakub - "Chłopcy"

Wieczorami chłopcy wychodzą na ulicę.

Szukają czegoś, co wypełni im czas.


Jakub Ćwiek lubi zaskakiwać. Wydawałoby się, że kiedy po wielu perypetiach zakończył przygodę z „Kłamcą”, jego uwagę zaprzątnie kontynuacja „Ofensywy szulerów” lub „Krzyża Południa”. Nic z tych rzeczy. Niespodziewanie z piskiem motocyklowych opon w księgarniach pojawili się „Chłopcy”.
O ile jednak w wypadku książki o Jeremiahu Crossie Ćwiek stworzył coś zasadniczo różniącego się od dotychczasowej twórczości, tutaj postawił na sprawdzone rozwiązanie. Zamiast powieści – zbiór połączonych opowiadań, w miejsce steampunku – połączenie elementów realistycznych i baśniowych wzbogacone o popkulturowe podteksty.
Jest ich siedmioro: sześciu twardzieli i ich mamusia. Do tego grupa dzieciaków, którzy dopiero muszą sobie zasłużyć na miano „chłopców”. Miłośnicy piwa, szybkiej jazdy i ostrych panienek. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych, a prawo istnieje tylko po to, żeby je łamać. Czyżby wzorcowy gang motocyklowy à la Synowie Anarchii? Nie do końca – bo ilu prawdziwych harleyowców ma swe korzenie w bajce o Piotrusiu Panie?
Początek to standardowe wrzucenie na głęboką wodę. Dzieje się bardzo dużo, napad na przydrożny bar, teleportacja, gorzkie łzy, ale podobnie jak główna bohaterka opowiadania nie jesteśmy w stanie dużo z tego ogarnąć. Później zresztą nie jest dużo lepiej. Autor nie gra z czytelnikami w otwarte karty i zamiast prostych odpowiedzi preferuje niedomówienia. Od czasu do czasu rzuca jedynie okruszki wiedzy, które odnalezione i połączone tworzą zarys układanki; przy założeniu, że nie są to fałszywe tropy. W rezultacie, kończąc lekturę, nie jesteśmy dużo mądrzejsi niż na początku. Można mieć tylko nadzieję, że nagromadzenie niewyjaśnionych tajemnic to nie wynik braku pomysłów, a zamierzony efekt.
Zastosowana przez Ćwieka konstrukcja książki, zbiór opowiadań tworzących większą całość, w wypadku „Chłopców” sprawdza się idealnie. Poszczególne teksty ukazują różne aspekty życia „gangu” (opieka nad sierotami, nielegalne interesy), a także służą prezentacji kolejnych członków i ich problemów. Chwała przy tym autorowi, że udało mu się przydać każdemu z bohaterów odrobinę indywidualizmu. Przeklinający jak szewc Kędzior, targany wspomnieniami Kruszyna czy budzący grozę Stalówka niby są podobni pod względem zachowania, ale równocześnie różnią się charakterem i podejściem do życia.
Chociaż książka Ćwieka należy zaliczyć do fantastyki rozrywkowej, to nie brakuje w niej poważniejszych akcentów. Beztroskie życie motocyklistów przeplatane jest wydarzeniami tragicznymi, co jakiś czas na horyzoncie pojawiają się cienie przeszłości. Nie brakuje też, umiejętnie wplecionych w fabułę przemyśleń o odkupieniu win czy dorastaniu.
Warto również zwrócić uwagę, że w porównaniu z poprzednimi książkami, szczególnie z cyklem o Lokim, pisarz wyraźnie zmniejszył liczbę popkulturowych nawiązań występujących w tekście. O ile wcześniej stanowiły one często sztukę dla sztuki, zabieg powodowany chęcią zabłyśnięcia erudycją, w wypadku „Chłopców” jest to dużo mniej odczuwalne. Oczywiście nie zabrakło przeróbek cytatów czy aluzji do znanych filmów, ale jeśli już takowe występują, w większości wypadków nie bez powodów, mając fabularne podstawy.
Jak każdy zbiór opowiadań, książka ma punkty mocne („Co było a nie jest”, „Będziesz to prać”), jak słabsze („Pobite gary!”). Na siłę można przyczepić się do niewykorzystania potencjału niektórych bohaterów (Bliźniacy) czy paru słabszych scen (seks w lesie). Ogólnie jednak prezentowane teksty stoją na dobrym poziomie, a różnorodność fabularna i klimatyczna skutecznie zaciera ewentualne niedoróbki.
Reasumując, „Chłopcy” to kawał solidnej rozrywkowej fantastyki. Ciekawy pomysł wyjściowy został podparty wartką fabułą i charyzmatycznymi postaciami. Nie zdarza mi się często, by po skończeniu książki, mieć nieodpartą ochotę na ciąg dalszy, a tak właśnie stało się w wypadku najnowszego dzieła Ćwieka. Mam nadzieję, że autor nie każe nam zbyt długo czekać na kolejne przygody Zagubionych Chłopców.

PS:
Duże brawa dla Roberta Adlera, którego ilustracje świetnie komponują się z treścią opowiadań. A galeria postaci na końcu książki to mistrzostwo świata.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2012-11-07 16:45:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Tigana - 17:11 07-11-2012
Tytuł recenzji to oczywiście fragment piosenki zespołu "Myslowitz"

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS