NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Ukazały się

Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"


 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

 Kuang, Rebecca F. - "Wojna makowa" (zintegrowana)

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Linki

Masterton, Graham - "Plaga"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: PLAGUE
Tłumaczenie: Kuś Piotr
Data wydania: 2004
Oprawa: Miękka
Format: 14x22cm
Liczba stron: 308Masterton, Graham - "Plaga"

Doktor Leonard Petrie ostatniego wieczoru bawił się w doborowym towarzystwie. Rano żałuje zbyt ostrej zabawy. Zapowiada się szary dzień w domowym zaciszu i leczenie skutków balu. Lekarz nie przepuszcza, że dzień ten zmieni oblicze świata. W porze, którą tego dnia uznałby za stanowczo za wczesną, rozlega się dzwonek do drzwi. Przybyły mężczyzna prosi lekarza o pomoc dla ciężko chorego syna. Chłopak ma bardzo dziwne objawy, symptomy wskazują na bardzo zajadliwą chorobę zakaźną. Mimo pośpiechu, chłopak ginie w szpitalu. Analiza krwi daje szokujące wyniki, w które nikt nie chce wierzyć – bo i w rzeczywistości wierzyć trudno: dzieciak zmarł na dżumę. Chwilę później okaże się, że przypadków zachorowań jest wiele więcej. Floryda zostaje obezwładniona przez zarazę, która kładzie setki trupów na ulicach.
Kwarantanna miasta, następnie całego stanu i okolic nie może powstrzymać Czarnej Śmierci. Oto całe Stany Zjednoczone stoją w obliczu katastrofy. W takiej scenerii poznajemy kilkanaście postaci. Prowincjonalny właściciel sklepiku, emerytowany aktor zmuszony do udziału w politycznych zagrywkach, prezes lekarskiego związku zawodowego, bakteriolog prowadzący badania nad mutacjami bakterii – przyjdzie nam obserwować ich działania i reakcję na szerzącą się tragedię.

Jest tu główna postać, oczywiście dobra, która znajduje się w centrum wydarzeń. Są tu wredne władze federalne, które nie chcą do siebie przyjąć się wokół dzieje i mają niezbyt poprawne metody działania. Są wspaniali ludzie gotowi poświęcić się dla zdrowia i życia innych. Jest trochę założeń uwłaczających zdrowemu rozsądkowi, wręcz głupich (bojowe szczury, drapieżne niczym rekiny z Piekielnej Głębi) i całkiem nielogicznych. Jest dużo Hollywoodu. Jednym słowem wszystko, co kojarzy mi się z takimi filmami jak ‘Wulkan’, ‘Dzień Zagłady’, ‘Pojutrze’ i kilkoma innymi, w tym nasuwają się skojarzenia z ‘Dniem niepodległości’ i ‘Epidemią’ – można by pomyśleć, że ‘Plaga’ jest książkową wersją tychże. Autor wyraźnie idzie schematami znanymi z takich produkcji i nie trudno takie podobieństwa wykryć. No ale tu nie o filmach...

Masterton jest autorem znanym z wielu lepszych i gorszych horrorów, niemniej jest pisarzem, który stał się jednym z czołowych twórców horroru. Niestety w tej książce znajdzie się kilka ‘kwiatków’, trochę błędów. Myślę, że wiele z nich mógł wyeliminować tłumacz i redakcja, niestety do tego nie doszło. Do błędów Mastertona zaliczę też wspomniane akapit wyżej błędy w tworzeniu fabuły. Mimo wszystko język autora jest lekki i łatwo przyswajalny, dzięki czemu przez książkę nie brnie się dłużej niż trzeba - jeden wieczór wystarczy by ją przeczytać.

‘Plaga’ jest po prostu lekko napisaną powieścią sensacyjną. Nic więcej, nic mniej. Wartą uwagi na ten sam sposób jak i kilka tych filmów, których tytuły wymieniłem wyżej. Po prostu jest to rozrywka na parę krótkich godzin, a potem można bez wyrzutów zapomnieć o tej lekturze. Kilka przyjemnych chwil. A w kategoriach ambitniejszych, niestety ‘Plagi’ polecić już nie mogę. Za bardzo leży i fabuła i styl, by wystawić coś ponad czwórkę. Jednak lubiącym tego typu klimaty polecam jako niezobowiązującą rozrywkę. Jest to książka przyziemna, lecz taka, którą czyta się bezproblemowo.


Ocena: 5/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-03-22 16:12:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS