NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki


Fantastyka Wydanie Specjalne 03/2012 - omówienie numeru

Trzeci tegoroczny numer magazynu Fantastyka Wydanie Specjalne zawiera sześć opowiadań, po równo zagranicznych i polskich autorów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza proza spoza granic naszego kraju. Takie nazwiska jak Valente czy Kosmatka również tym razem gwarantują interesującą, niebanalną lekturę.

„Bezszelestnie i bardzo szybko” Catherynne M. Valente to niesamowicie złożona, szkatułkowa przypowieść o przyszłości, w której ludzkość rozdarta jest pomiędzy pragnieniem stworzenia istot na swoje podobieństwo i strachem przed nimi, obawą tożsamości stwórcy i przedmiotu jego kreacji. Motyw poruszany w literaturze od początków gatunku amerykańska pisarka opowiada na nowo, postmodernistycznie wplatając w swoją historię baśnie i tradycje kultury europejskiej. „Najrzadszy kolor w przyrodzie” Teda Kosmatki zabiera czytelników na jedną z maleńkich wysp rozsianych po Pacyfiku, gdzie utalentowani szkutnicy budują swoje niezwykłe łodzie, opierając się trudnej przeszłości i autorytarnemu zarządcy wyspy. Egzotyczna rzeczywistość miesza się w opowiadaniu z odrobiną magii. Opowieść Kosmatki jest poruszająca i nostalgiczna. Razem z opowiadaniem Valente są to najlepsze teksty w numerze. Z kolei „Dolina ogrodów” Tony’ego Daniela przypomina space operę, w której ludzkość walczy z przybyłymi nie wiadomo skąd dymienicami, wykorzystującymi nieznaną fizykę, by niszczyć wszelkie życie. Nie można się z nimi porozumieć, ani powstrzymać pomimo zdumiewającej technologii, jaką dysponują żołnierze walczący z obcymi na planetach i w kosmosie. Jedyna nadzieja tkwi w piaskach pustyni.

Opowiadania polskie otwiera „Droga Salomei” Zbigniewa Wojnarowskiego, będąca według samego autora próbą dialogu literatury polskiej okresu baroku z naszą historią. Losy Salomei, która ocalała z masakry dokonanej przez Kozaków na dworze szlacheckim, przedstawione zostały w formie niewielkich rozdziałów, pełnych przemocy i lęku w targanej wojną Rzeczypospolitej. Choć niepozbawione fabuły, a nawet pewnej intrygi opowiadanie Wojnarowskiego wyraźnie miało być w zamierzeniu autora czymś więcej. Czy się udało? Każdy musi ocenić to sam. „Wiosną pójdziemy stąd” Wojciecha Zembatego to dość toporna opowieść fantasy o mieszkańcach doliny, uwięzionych w niej i stawiających czoło dawnej klątwie. Tekst do przeczytania, którego po chwili nie będzie się pamiętać. Natomiast „Na początku szłyśmy” debiutującej Anny Leszczyńskiej to bardziej współczesne spojrzenie na baśni o strasznych czarownicach, mających konszachty z nieczystymi mocami, w których szpony lepiej nie dać się złapać. Tekst momentami dosadny, szokujący, ale też zbyt długi. Podobnie jak opowiadanie Zembatego nie zostanie w pamięci na dłużej.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2012-10-17 16:15:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 00:50 18-10-2012
Nie dawać więcej polskich opowiadań do wydań specjalnych, bo szkoda na nie miejsca! :P

cranberry - 12:13 18-10-2012
Dla mnie Valente rewelacyjna, po prostu bomba.
Pozostałe zagraniczne - przecztać, zapomnieć.
Z polskich podobała mi się "Salomea" i Na początku szłyśmy".
Miałam wrażenie, że długie polskie teksty z FWS podobaja mi sie zazwyczaj bardziej niż krótkie z NF, ale nie zrobiłam rzetelnego badania statystycznego :D, więc może to nieprawda.

Lord Turkey - 14:54 18-10-2012
Co do Kosmatki to wiele zależy od tego, czy lubi się takie klimaty na pograniczu fantastyki i realizmu. Ja je bardzo lubię.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS