NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Gaiman, Neil - "Dym i lustra" (Nowa Proza)
Wydawnictwo: Nowa Proza
Tytuł oryginału: Smoke and Mirrors
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Czerwiec 2012
ISBN: 978-83-7534-093-8
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 384
Cena: 34,99 zł
Rok wydania oryginału: 1998Gaiman, Neil - "Dym i lustra"

„Cała literatura pod takim czy innym względem jest fantastyką”


Powyższe zdanie, pojawiające się na pierwszej stronie wstępu do zbioru opowiadań Neila Gaimana pt. „Dym i lustra”, niektórym zapewne wyda się wielce kontrowersyjne, a innym absolutnie oczywiste. Wybór tekstów do książki, wydanej po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku i zawierającej w większości utwory opublikowane wcześniej w rozmaitych magazynach czy antologiach, można uznać za powodowany chęcią uzasadnienia pojemności tego, co można uważać za fantastykę. Znajdziemy tu klasyczne baśniowe historie, żartobliwe czy liryczne kilkunastozdaniowe scenki, przedstawioną w opowiadaniach bądź fragmentach scenariusza nieistniejącego filmu erotykę, parafrazy i nawiązania do Lovecrafta i Moorcocka, futurystyczne obrazki podejmujące problematykę tożsamości płciowej, wegetarianizmu czy aborcji, elementy horroru, a nawet kilka wierszy. Urozmaicenie nastroju, tematyki i formy chwilami stanowi zaletę zbioru, czasami jednak podkreśla wrażenie, że „Dym i lustra” jest książką bardzo nierówną. Obok tekstów dobrych, a nawet bardzo dobrych, zdarzają się i kompletne pomyłki.
O tych ostatnich nie będziemy pisać, skupiając się na tym, co smakowite. Do moich faworytów należały „Rycerskość”, prosta opowieść o losach Świętego Graala trafiającego do małego sklepiku z rzeczami używanymi prowadzonego przez organizację charytatywną, „Królowa noży”, wierszowana historia wizyty w cyrku, „Fakty w sprawie zniknięcia panny Finch”, relacja z pewnej londyńskiej nocy, podczas której znów trafiamy do cyrku, tym razem zwanego Teatrem Nocnych Snów, „Morderstwa i tajemnice”, najdłuższy tekst w zbiorze, przedstawiający zagadkę kryminalną wiążącą się z morderstwem (samobójstwem?) mającym miejsce w trakcie tworzenia świata, już po powstaniu Miłości i dokładnie podczas kreowania Śmierci, a przede wszystkim „Szukając dziewczyny”. To ostatnie opowiadanie, napisane dla „Penthouse’a”, w odróżnieniu od kilku innych przykładów „fantastycznej erotyki” umieszczonych w książce, momentami rażących naiwnością i pseudopowagą, świetnie i lekko prezentuje potencjalną wielość źródeł fascynacji magazynami erotycznymi, mieszankę marzeń o wiecznej młodości, poszukiwaniu nieuchwytnego, łączeniu prywatności z anonimowością czy wreszcie magii zaklętej w fotografiach.
Teksty zamieszczone w recenzowanej kolekcji mają też pewne cechy wspólne: płynny, nieskomplikowany język, który nawet tam, gdzie autor poddaje go wyraźnej stylizacji (na przykład w „Córce sów”), nie traci swojej czytelności i prostoty, a także brytyjskość, wyglądającą zza każdego akapitu. Puby, sklepy Oxfamu, sceneria i nazwy ulic, cytowane i przekształcane legendy, pisarze, do których nawiązuje Gaiman – wszystko to nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z autorską wyobraźnią mocno osadzoną w Zjednoczonym Królestwie. Nawet wtedy, gdy opowiadania zasadniczo traktują o historii Hollywoodu czy wykorzystują wyjątkowość Los Angeles, a ich akcja rozwija się pod kalifornijskim niebem, Amerykę obserwujemy oczyma angielskiego narratora, a palące słońce nieustannie przeciwstawia się londyńskiej mgle i deszczom. Takie zakorzenienie stanowi zaletę Gaimanowskich opowieści – nie przypadkiem wśród wymienionych wyżej najjaśniejszych punktów kolekcji jest kilka opowiadań, w których brytyjska sceneria odgrywa zasadniczą rolę.
Prostota języka i pewna powtarzalność wykorzystywanych przez autora legendarnych i baśniowych motywów powoduje, że moim zdaniem Neil Gaiman jest pierwszorzędnym autorem książek skierowanych do młodzieży i... wyraźnie słabszym twórcą literatury „dorosłej”. Mimo to po „Dym i lustra” warto sięgnąć – choćby po to, by przekonać się, że nawet jeśli ktoś nie do końca zgadza się ze zdaniem zawartym w tytule recenzji, trudno nie przyznać przynajmniej, że „fantastyka niejedno ma imię”. Dla fanów autora cenną ciekawostką będzie też wstęp, w którym krótko opisane są okoliczności powstania każdego z zawartych w książce tekstów.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2012-09-28 08:30:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS