NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

Zamiatin, Jewgienij - "My"

Ukazały się

Zychla, Marek - "Przesmyk"


 Pypłacz, Joanna - "Genius loci"

 antologia - "Fantastyczne opowieści wigilijne"

 antologia - "Z duchami przy wigilijnym stole"

 antologia - "Harde baśnie"

 Ćwiek, Jakub - "Chłopcy. Wydanie jubileuszowe

 Grabiński, Stefan - "Cień Bafometa"

 Morgan, Richard - "Trzynastka" (Mag)

Linki

Bochiński, Tomasz - "Opowieści praskie"
Wydawnictwo: Almaz
Data wydania: Sierpień 2012
Oprawa: miękka
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 237
Cena: 25,99 zł
Opracowanie graficzne: Maciej Garbacz
Projekt okładki: Małgorzata ŚliwkaBochiński, Tomasz - "Opowieści praskie"

Tylko na Pragę, na Pragę!


Czasami jest to tylko jedna ulica, innym razem osiedle lub cała dzielnica. Miejsce, które należy omijać szerokim łukiem, a już na pewno nie chodzić tam po zmroku. Miejsce, gdzie zwolnił czas, a życie od pokoleń toczy się wedle utartych zwyczajów. Tutaj dobrze się czują tylko „tubylcy”, a każdy obcy jest potencjalnym celem. Opiewana przez ulicznych bardów, a przeklinana przez stróżów prawa – taka jest też warszawska Praga.

„Opowieści praskie” Tomasza Bochińskiego to hołd złożony prawobrzeżnej części stolicy; zbiór dziewięciu zróżnicowanych opowiadań, które łączy warszawska dzielnica i jej mieszkańcy. Na kartach książki przenika się świat realny z magicznym, współczesność i historia, miłość konkuruje z nienawiścią. A nad wszystkim czuwa Śliczna Panna zwiastun niezwykłych wydarzeń.

Bo na Pradze zawsze coś się dzieje. Bardzo Zły prowadzi krucjatę przeciwko przestępcom, stary aparat telefoniczny łączy z przeszłością, a po ulicach przemykają powstańcze oddziały. Gdzieś obok wiara kroi frajera, ktoś obala flaszkę wódki, dzieciaki „rozmieniają” pięćdziesięciogroszówki. Jest pięknie, nieco nostalgicznie, a co najważniejsze: autentycznie – z opisów miejsc i postaci bije realizm. Co prawda nie miałem do tej pory okazji zbyt często gościć w Warszawie, ale jestem przekonany, że książka Bochińskiego świetnie sprawdziłaby się jako podręczny przewodnik po Pradze.

„Praskie opowieści” są niezwykłe także za sprawą kompozycji. Poszczególne historie przenikają się nawzajem, tworząc z pojedynczych wątków jeden barwny gobelin. Drugoplanowi bohaterzy jednych opowiadań niespodziewanie stają się postaciami wiodącymi kolejnych tekstów, a wspomniane, jakby od niechcenia, szczegóły nabierają nagle znaczenia. Dopełniają się wydarzenia, losy bohaterów, na jaw wychodzą skrywane tajemnice. Praga to bowiem nie tylko miejsce, ale jeden żywy organizm, w którego żyłach płynie krew jej mieszkańców, ich występki i odkupienie.

Książka Tomasza Bochińskiego to również wehikuł czasu. Pisana na przestrzeni wielu lat ukazuje zmiany zachodzące na Pradze. Na kartach książki umiera duch dawnej dzielnicy, odchodzą w zapomnienie zwyczaje i tradycja. Zmieniają się ludzie, wygląd ulic, wszędzie wdziera się nowe. Nie słyszymy już gwary, mrok rozjaśniają elektryczne lampy, chaos ustępuje porządkowi. I tylko Śliczna Panna niezmiennie nawiedza mieszkańców.

Pisząc utwór poświęcony danemu miastu, zawsze istnieje ryzyko, że otrzymamy dzieło hermetyczne, przeznaczone wąskiej grupie czytelników. W przypadku „Opowieści praskich” takie obawy są na szczęście bezpodstawne. Podejrzewam, że największą frajdę z czytania będą mieć mieszkańcy Warszawy, ale i pozostali nie powinni być zawiedzeni. „Praskie opowieści” to nostalgiczna podróż bez zbędnych sentymentów. Czasem smutna i gorzka, gdzie indziej pełna specyficznego ciepła i humoru. To książka, którą warto mieć w podręcznym księgozbiorze.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2012-09-10 19:25:38
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kurp - 20:13 10-09-2012
Po pierwszym akapicie łezka zakręciła mi się w oku ;)
Byłżebym w błędzie sceptycznie podchodząc do tej książki?

Komentuj


Konkurs

Mikołajkowy konkurs z Rebisem


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"


 Sanderson, Brandon - "Migawka"

 Binet, Laurent - "Cywilizacje"

 Weeks, Brent - "Gorejąca biel"

 Liu, Cixin - "Wędrująca Ziemia"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki"

 Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Fragmenty

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS