NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Ukazały się

Radecki, Łukasz - "Odium"


 Mammay, Michael - "Przestrzeń"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

Linki

Carriger, Gail - "Bezwzględna"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Carriger, Gail - "Protektorat parasola"
Tytuł oryginału: Heartless
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska
Data wydania: Marzec 2012
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7839-070-1
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 364
Cena: 35,90 zł
Rok wydania oryginału: 2011
Wydawca oryginału: Orbit
Tom cyklu: 4Carriger, Gail - "Bezwzględna"

Ósmy miesiąc ciąży to nie jest odpowiedni czas na przeprowadzki. Nie jest to też najlepsza pora na pościgi, ucieczki i prowadzenie dochodzenia. Lekarz nie zaleciłby też w tym czasie zakładania tajnych stowarzyszeń, lotów sterowcami i samotnego buszowania po tajnych laboratoriach pełnych duchów i niebezpiecznej maszynerii. Oczywiście gdyby jakikolwiek lekarz odważył się wydawać zalecenia Lady Alexii Maccon.
„Bezwzględna” to kolejna, czwarta już część serii Gail Carriger „Protektorat parasola” opowiadająca o Alexii, niezwykłej damie nie posiadającej duszy. Tym razem bohaterka znów pakuje się w kłopoty, a raczej kłopoty przybywają do niej same. I to w iście szekspirowskim stylu pod postacią na wpół pozbawionego zdrowych zmysłów ducha, który pozostawia enigmatyczną zapowiedź zamachu na królową. Lady Maccon, choć w zaawansowanej ciąży, nie będzie potrafiła dać tej sprawie spokoju i nie spocznie póki nie wyciągnie ostatniej tajemnicy z szaf wszystkich zamieszanych w nią osób.
Akcja tej części cyklu jest bardziej dynamiczna niż w poprzednich tomach. Wątek romantyczny został niemal całkowicie odsunięty na bok, a fabuła w całości skupia się na śledztwie Alexii. Bohaterka ma przed sobą nie lada wyzwanie, bo przyjdzie jej nie tylko uciekać się do podstępu, ale i kilkakrotnie dawać popis sprawności fizycznej w szczególnie niebezpiecznych momentach misji, w czym nie przeszkodzi jej nawet ósmy miesiąc ciąży. Na dokładkę większość sekretów, które wydobędzie na światło dzienne, dotyczyć będzie osób z jej najbliższego otoczenia. Aby odkryć kto zagraża życiu królowej, cofniemy się do czasów poprzedniego nieudanego zamachu na życie władczyni i dowiemy kto naprawdę stał za całym tym przedsięwzięciem. Powieść robi się coraz ciekawsza w miarę jak ujawnia się więcej szczegółów na ten temat i coraz więcej nierozwikłanych zagadek z poprzednich tomów zaczyna się powoli rozwiązywać.
Alexia Maccon nie dostałaby z pewnością nagrodzona tytułem matki roku, biorąc pod uwagę sytuacje, w które niejednokrotnie się pakuje, zamiast spokojnie siedzieć w domu i wypoczywać, przygotowując się do zbliżającego się porodu. Nie można jej jednak odmówić odwagi i determinacji. Dzięki tym cechom popycha fabułę do przodu. Pozostałe postacie nie są jednak tylko statystami. Charaktery większości z nich, jak na przykład Lorda Akeldama, Biffy czy Madame Lefoux pogłębiają się i powoli tracą odrobinę ze swojej komediowości na rzecz pełnienia ważniejszych funkcji w fabule. Niezbyt dużo uwagi autorka poświęciła mężowi Alexii, który czynny udział w wydarzeniach bierze z rzadka; podczas gdy jego żona lata za zamachowcami, on zajmuje się raczej sprawami watahy. Jego postać wydaje się przez to spłycona i mniej wyrazista na tle głównej bohaterki.
„Bezwzględna” na tle cyklu prezentuje się równie dobrze jak pozostałe części, a nawet trochę lepiej. Więcej pytań znajduje tu odpowiedzi, a akcja toczy się szybciej. Na pewno zadowoleni będą wszyscy, którym do tej pory seria się podobała. Fani Alexii będą uradowani, że ta jest w formie, mimo iż ciąża odrobinę utrudnia jej życie. Nawet jeśli brak rozwagi u przyszłej mamy rzuca się w oczy, to jednak wszyscy wiedzą, że Lady Maccon nie byłaby sobą, gdyby zwyczajnie siedziała w miejscu i czekała na rozwój wypadków. Głównie dzięki temu fabuła jest dynamiczna, a książka udana.Autor: Paulina Szydłowska
Dodano: 2012-09-05 20:19:55
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS