NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Kozak, Magdalena - "Nocarz"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Nocarz
Data wydania: Luty 2006
ISBN: 83-89011-83-2
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
Cena: 27,99 PLN
Tom cyklu: 1Kozak, Magdalena - "Nocarz"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

Wampiry w literaturze fantastycznej są popularnym tematem. Jest w nich coś takiego, co przyciąga czytelnika. Może sprawia to ich potęga i tajemniczość? A może to, że wyobrażają ludzkie słabości i popędy? Nie wiem, ale jedno jest pewne – wampiry to wdzięczny temat zarówno dla pisarza jak i czytelnika. Jednakże napisanie czegoś nowego o tych nieumarłych jest wyzwaniem. Dużej rzeszy odbiorców znudziły się już kolejne wariacje „Draculi” Brama Stokera i chcą czegoś oryginalnego.
Magdalena Kozak postanowiła wprowadzić wampiry do służb specjalnych. Jerzy Arlecki zostaje przyjęty do specjalnej sekcji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego i wkrótce zostaje przemieniony w wampira – na podobieństwo wszystkich kolegów. Już pod imieniem Vesper trafia do elitarnego grona Nocarzy – wampirów-wojowników walczących w obronie ludzi przed Renegatami – którzy chcą uczynić z ludzkości swych niewolników, stado bydła.

Fabuła „Nocarza” opowiada o eskalacji konfliktu pomiędzy Nocarzami a Renegatami. Głównym obszarem działań jest walka o krew. Nocarze, podobnie jak wszystkie „legalne” wampiry, karmią się syntetyczną krwią. Renegaci natomiast wysysają krew żywych ludzi, pełną emocji i hormonów. Działa ona jak narkotyk. Plan odszczepieńców jest prosty – zniszczyć zapasy i fabryki syntetycznej krwi, a pozostałe wampiry, będące niewolnikami swego głodu, zaczną żerować na ludziach, w ten sposób dołączając do Renegatów. Nocarze próbują temu zapobiec, ale są w niezbyt korzystnej sytuacji – są nieliczni, nie wiedzą, gdzie przeciwnik uderzy, a co najgorsze – muszą ochraniać niewinnych ludzi.
Na tym tle rozgrywa się dramat Vespera. Świeżo stworzony wampir zbyt szybko został wystawiony na działanie krwi śmiertelników. Powoduje to podejrzliwość niektórych zwierzchników, a on sam ma dylematy. Wie, że droga obrana przez Nocarzy jest właściwa, ale jego mroczna natura ciągnie go do Renegatów. Czy zdoła się oprzeć zewowi tkwiącej w nim bestii?

Świat wampirów według Magdaleny Kozak przypomina mi nieco ten wykreowany w grach fabularnych firmy White Wolf. W „Nocarzu” także mamy do czynienia ze swoistą Maskaradą, czyli próbą aktywnej egzystencji wampirów w ludzkim świecie, przy jednoczesnej próbie jak najlepszego ukrycia własnej natury. Społeczeństwo wampirów podzielone jest na klany, w zależności od cech, jakie prezentują ich członkowie. Mamy więc Wojowników, Bankierów, Naukowców czy Winorośla – zajmujące się sztuką i dekadencją. Jednakże, inaczej niż w „World of Darkness”, tutaj to lordowie poszczególnych domów wybierają najbardziej odpowiadające osoby do profilu Rodu.

„Nocarz” ma ciekawą strukturę. Składa się z ośmiu silnie sprzężonych ze sobą opowiadań (dwa pierwsze były publikowane w czasopismach). Powiązania między nimi są tak istotne, że można śmiało stwierdzić, iż poszczególne utwory są rozdziałami powieści. Dodatkowo, jeżeli ktoś czytał te dwa wcześniej opublikowane opowiadania, to od razu zaznaczę, że są one chyba najsłabsze w książce. Im dalej tym lepiej – wyraźnie poprawia się fabuła i styl autorki. Co prawda nadal widać pewne braki warsztatowe, ale są to rzeczy typowe dla początkującego pisarza.

Czytelnik nie znajdzie w książce Kozak ambitnych treści, morału czy wyrafinowanych idei. Autorka postawiła na akcję i rozrywkę. Na tym polu „Nocarz” prezentuje się bardzo dobrze. Wydarzenia są opisane w bardzo sugestywny sposób. Dodatkowym smaczkiem dla mnie był fakt, że akcja kilkukrotnie przenosi się do Warszawy, w miejsca które znam i mijam niemal codziennie. Jeśli dodamy do tego trochę humoru, to otrzymujemy odprężającą lekturę, w sam raz do odprężenia po ciężkim dniu pracy. Ja sam z chęcią sięgnę za kontynuację pod tytułem „Renegat”. Tym bardziej, ze „Nocarz” urywa się w dosyć intrygującym miejscu.


Ocena: 6/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2006-03-22 13:23:20
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS