NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Ziemkiewicz, Rafał A. - "W skrócie"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Lipiec 2009
ISBN: 978-83-7574-109-4
Oprawa: miękka
Format: 125×195mm
Seria: fabryka faktuZiemkiewicz, Rafał A. - "W skrócie"

„W skrócie” to zlepek kilkudziesięciu haseł o niezwykle różnorodnej (choć głównie politycznej) tematyce i kilku wywiadów traktujących przeważnie o literaturze. Jedynym zwornikiem projektu jest postać samego Ziemkiewicza. Książka może się okazać ciekawym uzupełnieniem dla jego fanów i całkowitym nieporozumieniem dla pozostałych czytelników.

Konstrukcja „W skrócie” mogłaby sugerować, że gdzieś na etapie ambitnego projektu miało to być coś na kształt Ziemkiewiczopedii – leksykonu, prezentującego całokształt poglądów autora w formie krótkich haseł, uporządkowanych od A do Z. Idea całkiem ciekawa, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę ostre pióro i fakt, że Ziemkiewicz prezentuje interesujący, spójny i – w kontekście nieco jałowej debaty publicznej – również dość oryginalny światopogląd.

Alfabetycznie uporządkowanych haseł wystarczyło jednak na zaledwie 200 stron. Na dodatek nie wyłania się z nich żaden całościowy obraz – mamy raczej do czynienia z bardzo luźną gawędą, meandrującą między tematami i nie silącą się na głębsze analizy. Dowiadujemy się czegoś o algorytmie wyborczym III RP, antyklerykalizmie i antysemityzmie, autostradach, bezpieczeństwie i bezkarności, ciekawości i cierpieniu, Bolku i Dalajlamie, cudach Tuska, globalnym ociepleniu i inkwizycji, IPN i KRUS, Miłoszu i Michniku, salonie i elitach, prawie Ziemkiewicza i wymianie nieekwiwalentnej.

Część haseł napisano „na poważnie” – są przenikliwe, przyszpilają różnorakie patologie polskiego życia społecznego i politycznego, zwracają uwagę na historyczne postaci i epizody, błyskotliwie wyłuskują zjawiska i przemiany o cywilizacyjnym wymiarze. Część zaś stanowi żarty, mrugnięcia okiem, zapisy osobistych doświadczeń i upodobań autora.

Razem tworzą kolaż, który odsłania oblicze Ziemkiewicza, jakiego próżno szukać w jego publicystyce (dowiadujemy się czegoś o ulubionych trunkach, stosunku do religii, rodzinnym mieście etc.). Z drugiej strony nieco chaotyczny tok rozumowania, pokrojony na plasterki poszczególnych haseł, w niczym nie przypomina redaktora Ziemkiewicza z „Polactwa” czy „Michnikowszczyzny”, który z benedyktyńską cierpliwością i na podstawie solidnego researchu rozkłada na czynniki pierwsze charakterystyczne zjawiska III RP.

Efekt mydła i powidła wzmacnia druga część książki, sprawiająca wrażenie doklejonej nieco na siłę. Na 60 stronach umieszczono wywiady, udzielone przez Ziemkiewicza „Lampie” oraz portalom „Frondy”, Świata Książki i „Niezależnej”. Choć rozmowy te nie stronią od polityki, wydają się być bardziej skupione na tematyce literackiej i napisane są zupełnie innym stylem. W efekcie nie tyle uzupełniają część pierwszą, co raczej z nią kontrastują i tworzą pewien dysonans.

Efektem takiego połączenia jest książka odrobinę hermetyczna. Z autentyczną przyjemnością (choć może również z odrobiną niedosytu) przeczyta ją każdy, kto lubi ziemkiewiczowską publicystykę i prozę. Znajdzie tu bardziej osobisty ton tudzież szczegóły i tematy, których na co dzień autor nie ujawnia i nie porusza.

Niestety, dla pozostałych odbiorców może to być zlepek luźnych obserwacji i dygresji, którym wyraźnie brakuje myśli przewodniej albo wewnętrznego uporządkowania. Życzliwy czytelnik może to jeszcze odczytać jako luźny zbiór intelektualnych inspiracji, ale bardziej prawdopodobne jest, że ktoś, komu nie imponuje sama postać autora, odejdzie zniechęcony bałaganem i niespójnością całego projektu.Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2012-08-10 09:43:19
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

nosiwoda - 10:54 13-08-2012
"na podstawie solidnego researchu" - ktoś tu chyba nie słyszał ironicznej frazy "risercz ziemkiewiczowski"...
A i "spójny światopogląd" to w przypadku Ziemkiewicza taki jakiś oksymoron. Ale kłócić się nie będę, bo musiałbym przeczytać wszystkie jego felietony (brrrr...), żeby mieć poparcie tezy.

kurp - 21:24 14-08-2012
Ironicznej frazy, faktycznie, nie słyszałem. Czy chodzi o to, że cytowane są np. czasem artykuły z papierowej "Wyborczej", które dziwnym trafem (Ministerstwo Prawdy?) zniknęły z archiwum cyfrowego? :twisted: :D

Co do światopoglądu - facet wydaje się mieć jasne, trzymające się kupy i artykułowane dość otwarcie poglądy. To nie jest chyba standard wśród publicystów. Jakieś grubsze niespójności?

Mały_czołg - 13:01 15-08-2012
kurp pisze:Czy chodzi o to, że cytowane są np. czasem artykuły z papierowej "Wyborczej", które dziwnym trafem (Ministerstwo Prawdy?) zniknęły z archiwum cyfrowego? :twisted: :D

Żarcik na poziomie.
Wiadomo przecież, że jak dowodów nie ma, to były i zostały skasowane.
kurp pisze:Co do światopoglądu - facet wydaje się mieć jasne, trzymające się kupy i artykułowane dość otwarcie poglądy. To nie jest chyba standard wśród publicystów.

Warzecha też ma. Gdzie tu powód do jakiejś chwały.
kurp pisze:Jakieś grubsze niespójności?

Pewnie. Ale tylko dla ludzi, którzy zwracają uwagę.

nosiwoda - 16:08 20-08-2012
Przypomina mi się sprawa KRUS, którego RAZ jest radosnym beneficjentem.

kurp - 20:12 20-08-2012
Ten KRUS wyjaśnia właśnie w książce. Rzekłbym - dość satysfakcjonująco :D

nosiwoda - 13:41 21-08-2012
Niech zgadnę - państwo mnie zmusza do opłacania niższej składki, bom ja biedny kupił sobie szmat ziemi ornej.

kurp - 21:39 21-08-2012
Niespecjalnie rozumiem, gdzie właściwie w tej sprawie KRUS jest niekonsekwencja (że niby ktoś, kto doskonale rozumie i od lat krytykuje absurdalność ZUS unika topienia w nim pieniędzy, nie łamiąc przy tym prawa?), ale oddam głos autorowi:

Rafał Ziemkiewicz pisze:(...) Ponieważ od roku 1992 w imię swej dziennikarskiej niezależności trzymam się konsekwentnie zasady, by nie wiązać się z żadnym pracodawcą etatem, i żyję jedynie z honorariów autorskich, państwowa biurokracja ma kłopot, gdzie mnie przyszeregować. Przez dziesięć lat byłem dla niej pasożytem społecznym, w najlepszym razie niezarejestrowanym bezrobotnym. Od chwili zaś, gdy wskutek ślubu stałem się współwłaścicielem wspomnianego gospodarstwa, nasze zidiocałe państwo uznaje mnie za rolnika. (...) Że to absurd, gdy człowiek, który żyje z pisania i z mediów elektronicznych, formalnie jest rolnikiem? Pewnie, że absurd. (...)


Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS