NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Lee, Tanith - "Piratika"
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Lee, Tanith - "Piratika"
Tytuł oryginału: Piratica
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: Maj 2010
ISBN: 978-83-60010-90-7
Oprawa: miękka
Format: 135x200 mm
Liczba stron: 352
Cena: 32,50 zł
Tom cyklu: 1Lee, Tanith - "Piratika"

Mając naście lat niemal każdy w wyobraźni chętnie przeżywa dalekie podróże i przygody. Morza i oceany, kosmiczne wojaże czy amerykańska prowincja – byle było daleko od domu i tego co znane, a blisko ulubionych książkowych czy filmowych bohaterów. Z pewnością „Piratika. Akt pierwszy” Tanith Lee niejednej młodej czytelniczce da asumpt do snucia takich marzeń, bo to książka pełna zaskakujących zbiegów okoliczności, humoru, dobrych piratów, a i nie braknie w niej miłości. Innymi słowy, zamiast po raz kolejny czytać o rudowłosej Ani za oceanem, warto spojrzeć, co się działo na jego wodach.

Szesnastoletnia Artemizja Fitz-Willoughby Weatherhouse z woli ojca jest uczennicą jednej z londyńskich szkół z pensjonatem dla panienek z dobrych domów. Pewnego dnia krocząc po schodach ze stosem książek na głowie (w ramach ćwiczeń postawy) Art doznaje wypadku, po którym przypomina sobie dzieciństwo, a w nim – przeżywane ze zmarłą matką morskie przygody. Molly, matka dziewczyny, w jej wspomnieniach jest słynną piratką, którą świat kocha za spryt, urok i trzymanie się zasad: nie zabijać i nie kraść przedmiotów o szczególnej wartości sentymentalnej dla właściciela. Znużona życiem grzecznej pensjonariuszki Artemizja postanawia odnaleźć załogę statku Molly i wraz z nią wrócić na morze, by jak matka uprawiać piracki proceder. Czy takim planom może przeszkodzić ojciec, który jest ekslordem wyjątkowo niechętnym jakimkolwiek szaleństwom, lub tak nieistotny fakt, że odnaleziona załoga okazuje się aktorami zarzekającymi się, że nie tylko nigdy nie pływali na prawdziwym statku, ale generalnie pływać nie potrafią?

Akcja „Piratiki” dzieje się w osiemnastowiecznym Londynie, co nie oznacza jednak powieści historycznej. Autorka umieściła opisywane wydarzenia w rzeczywistości podobnej do naszej, ale nie identycznej. Przykładowo Anglia jest republiką, zaś lordowie w wyniku tak poważnej zmiany ustrojowej przekształcili się w ekslordów, bez zmiany jednak swego stanu posiadania czy zachowania. Zmiany dotknęły także niektórych nazw geograficznych czy nazwisk, odszyfrowanie ich odpowiedników z naszego świata nie jest jednak problematyczne.

Tanith Lee stworzyła całkiem ciekawych, charakterystycznych bohaterów. Oczywiście trudno uwierzyć, że szesnastoletnia panna samym swoim pojawieniem się w tawernie skłoni kilkunastu dorosłych mężczyzn do kompletnej zmiany życia, nawet jeśli wymaga to porzucenia nudnej i kiepsko płatnej posady, ale opowiadana przez autorkę historia jest taka trochę bajkowa, więc czytelnik ufnie przyjmuje nawet nieprawdopodobne rozwiązania. Wśród licznego grona bohaterów poza Artemizją znalazło się miejsce m.in. na oddanego przyjaciela, szpiega w szeregach, piękną i złą przeciwniczkę, tajemniczego i przystojnego młodzieńca, a nawet skrywającą tajemnicę papugę gadającą głosem Molly. Kilka wspólnych miesięcy na morzu stanowi szkołę nie tylko dla Art, która szukając sensu życia, uczy się odpowiedzialności i podejmowania trudnych wyborów. Jej odważna postawa wpłynie także na przewartościowanie w życiu otaczających ją osób.

Podkreślić należy, że powieść jest pełna humoru i akcji. Ucieczki i pościgi, zaskakujące zbiegi okoliczności, zagadki przeszłości, które bardzo chcą być odkryte – to wszystko sprawia, że książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Jest tu także miejsce na miłość, która jednak – szczęśliwie – nie staje się osią powieści, rozwija się w ukryciu i daje o sobie znać tylko wtedy, gdy to konieczne. Do tego w książce nie ma w sumie scen przemocy – najbardziej krwawy pojedynek kończy się utratą włosów, a Art i jej załoga mimo najcięższych przeciwności losu starają się kierować w swoich wyborach słusznymi zasadami. Z tego powodu książkę spokojnie można polecić młodszym odbiorcom.

„Piratika. Akt pierwszy” to całkiem przyjemna i zabawna lektura, która powinna przypaść do gustu szczególnie nastoletnim dziewczętom. Mnóstwo w niej przygód i humoru, szczypta romantycznej miłości i kilka dramatów na tyle poważnych, by wzbudzić emocje, jednak bez wywołania morza łez. To dobry materiał wyjściowy dla marzeń o dobrych piratach wesoło grasujących na morzach.Autor: Iwona Szabłowska
Dodano: 2012-06-23 17:23:37
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS