NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki

Pratchett, Terry - "Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Tytuł oryginału: The Amazing Maurice And His Educated Rodents
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Luty 2011
Wydanie: 2
ISBN: 978-83-7648-625-3
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 212
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 2004



Pratchett, Terry - "Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie"

„Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” to niewielka powieść z pogranicza pratchettowego Świata Dysku, która co prawda nie imponuje ani objętością, ani oryginalnością, ale z pewnością stanowi arcyprzyjemną lekturę i próbkę stylu Pratchetta idealną dla czytelników, którzy z jego prozą nie mieli dotychczas do czynienia.

Powieść wydano w Polsce już w 2004 roku, w tłumaczeniu Doroty Malinowskiej, w oprawie odbiegającej od stylistyki Świata Dysku i pod nieco innym tytułem („Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury”). Po siedmiu latach utwór doczekał się jednak nowego wydania w oprawie wpisującej książkę w Świat Dysku i w przekładzie niezastąpionego tłumacza serii – Piotra W. Cholewy.

Na tle pozostałych kilkudziesięciu powieści Pratchetta „Zadziwiający Maurycy...” nie wypada ponoć zbyt efektownie. W najlepszym razie ginie gdzieś w środku stawki. Podejrzewam, że maniakom Pratchetta brakuje większego fabularnego rozmachu (książka liczy sobie zaledwie 212 stron), znaczącego wkładu w główne wątki cyklu i może większego zagęszczenia ulubionych bohaterów Świata Dysku (choć kilka postaci z innych tomów cyklu zapewne by się znalazło).

Paradoksalnie to, co spycha tę powieść na margines twórczości Pratchetta, może stanowić atut w oczach czytelników, którzy chcieliby rozpocząć przygodę ze Światem Dysku. „Zadziwiający Maurycy...” to bowiem fascynująca historia, pełna niepowtarzalnego humoru i stanowiąca integralną, zamkniętą całość. Luźny związek z cyklem sprawia, że znajomość uniwersum jest w zasadzie zbędna, a dzięki niewielkiej objętości – lektura książki nie grozi przesytem nawet osobom, którym specyficzny styl autora nie przypadnie do gustu.

Prawdę mówiąc, trudno sobie wyobrazić kogoś, kto miałby się „Zadziwiającym Maurycym...” nie zachwycić, a przynajmniej zaintrygować. Powieść opowiada historię dość niecodziennej i trudniącej się nielegalnym procederem kompanii złożonej z ulicznego kocura Maurycego, młodego grajka Keitha i sporej gromadki gadających szczurów. Oszustwo, jakie planują w Blintzowych Łaźniach, ma być ich ostatnim. I – jak to często z podobnymi deklaracjami bywa – sprawy mocno się komplikują.

Dobrze znane fabularne klisze, przetworzone w zwariowaną parodię i postmodernistyczne zabawy formą to jednak nie najważniejsze atuty powieści. O jej wyjątkowości decydują przede wszystkim genialne sylwetki bohaterów – wyrachowany, przekonany o swoim sprycie kocur, przechodzący moralną przemianę; stado szczurów, które potrafią mówić, czytać, myśleć i przeżywać egzystencjalne rozterki; dzielna i niesforna córka burmistrza, której zacierają się granice między rzeczywistością a literacką fikcją; w końcu – groteskowe czarne charaktery i cała galeria barwnych postaci drugiego planu.

Co zaś najważniejsze – powyższa lista w najmniejszym stopniu nie oddaje kunsztu, z jakim Pratchett szkicuje postacie. W pełnej krasie poznajemy je dopiero w ferworze akcji, w obliczu moralnych rozterek i wśród przezabawnych dialogów, pełnych błyskotliwych ripost, lapsusów i bon motów.

„Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” to powieść krótka, ale kipiąca od akcji, humoru i barwnych postaci; to mistrzowska parodia legendy o Szczurołapie z Hameln, dopisująca do niej całe mrowie współczesnych aluzji i znaczeń. Niżej podpisany nie ma uprawnień, by wystawić książce ocenę w kontekście całego cyklu i w świetle złożonej pratchettologii, ale z perspektywy przygodnego odbiorcy – wróżę czytelnikom sporą dawkę szczerego rozbawienia i satysfakcji z lektury.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2012-06-15 20:01:14
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS