NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki


Coś na progu 1/2012 - omówienie numeru

„Coś na progu” to nowe pismo okołofantastyczne dostępne na naszym rynku. Redaktorem naczelnym, i jednocześnie jednym z wydawców magazynu, jest Łukasz Śmigiel, autor powieści i opowiadań grozy. Jak dowiadujemy się ze zgrabnego wstępniaka, „Coś na progu” jest próbą wskrzeszenia klimatu pulpowych magazynów, niegdyś popularnych na Zachodzie. W zamierzeniu autorów każdy numer zawierać będzie opowieści z pogranicza sensacji, grozy, kryminału, oraz fantastyki, dostarczając czytelnikom zarówno interesującej prozy, jak i garści artykułów powiązanych z tematem przewodnim numeru. Premierowa odsłona magazynu skupia się na postaci H. P. Lovecrafta i roli, jaką jego twórczość odegrała, i nadal odgrywa na polu popkultury.

Niewielki, poręczny format, jak również nastrojowa szata graficzna – rysunkowa okładka, czarno-białe strony i staranne tła – sprawiają, że lektura magazynu sprawia dużą przyjemność natury estetycznej.

Na publicystykę składają się teksty bezpośrednio związane z tematem numeru, oraz pozostałe, podzielone na strefę kryminału, gier i różności. Artykuły poświęcone Lovecraftowi mogą zainteresować zarówno doskonale obeznanych z jego twórczością fanów, jak i osoby ledwie kojarzące stworzoną przez niego mitologię Cthulhu. Tekst S. T. Joshiego („Niektóre z inspiracji Wzgórza i W Górach Szaleństwa”) podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, co czytał Lovecraft i jak czerpał z tego, tworząc swoje opowieści. Mateusz Kopacz („W tempie iście karkołomnym…”) przybliża czytelnikom eseje i listy pisarza, w Polsce prawie zupełnie nieznane, a często niezwykle wartościowe. Joanna Kułakowska („Bluźniercza przestrzeń…”) poddaje wnikliwej i interesującej analizie występującą w opowieściach Samotnika z Providence grozę. Z kolei Jan Wieczorek („Call of Comics…”) i Kamil Pawłowski („Macki szarpią struny”) podjęli się poszukiwania motywów Cthulhu odpowiednio w komiksie i muzyce, co może zainteresować chyba tylko zatwardziałych fanów wszystkiego, co posiada macki.

Bardziej interesująco przedstawia się dział prozy. Dwa krótkie teksty – „Makak” Edwarda Lee oraz „Engramy Szatery” Stefana Grabińskiego, potrafią wzbudzić niepokój, jak również zaintrygować. Miejscem akcji opowiadania Lee jest południowoamerykańska plantacja narkotycznego bossa, gdzie poważnym interesom towarzyszą tajemnice, cielesne rozkosze i groźne rytuały. Poczucie czającego się blisko zagrożenia i wstrząsająca, choć nieco przewidywalna, puenta dostarczają satysfakcji z lektury. Jeszcze lepsza moim zdaniem jest nowela Grabińskiego. Nietuzinkowy bohater, naczelnik stacji kolejowej, bardzo liryczny język, trzymający w napięciu rozwój wydarzeń, oraz nostalgia i niezwykłość wyłaniające się z tekstu to wystarczające powody, by go przeczytać.

W strefie kryminału Agnieszka Papaj („Fandorinada, czyli Sherlock Holmes po moskiewsku”) krótko opowiada o niezwykle popularnym w Rosji Eraście Fandorinie, prywatnym detektywie, postaci powołanej do życia przez Borysa Akunina, zaś Monika Samsel-Chojnacka i Rafał Chojnacki („Mordercy przyszli z północy”) demitologizują obraz spokojnej, rajskiej Szwecji, w czym znacząco pomagają im powieści Mankella, których przegląd przygotowali. Wywiad rzeka z medykami sądowymi wydaje się znacznie ciekawszy przed lekturą i na tym etapie proponuję pozostać.

Varia to zbiór tekstów m. in. o lesbijskiej miłości wampirów, szczególnym gatunku literackim określanym, jako „bizarro fiction”, czy też grozie i pikanterii w anime. Interesująco wypadają felietony Marcina Wrońskiego i Bartosza Czartoryskiego, pierwszy z pomysłem i humorem, drugi przywołujący pamięć o mało znanych dziś seryjnych mordercach PRL-u.

Podsumowując, pierwszy numer nowego magazynu zawiera zarówno lepsze, jak i gorsze teksty, w ostatecznym rozrachunku zapisując się jednak w mojej ocenie in plus. Naprawdę dobra proza, kilka interesujących artykułów o Lovecrafcie i zagranicznych kryminałach, felietony z potencjałem i interesująca oprawa graficzna skłaniają mnie do sięgnięcia po kolejny numer. Dla zainteresowanych – jego tematem przewodnim ma być szeroko rozumiane „retro”.



Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2012-04-20 20:35:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 11:30 07-05-2012
Mnie felietony strasznie wymuszone się wydały, zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Opowiadania też słabe. Albo inaczej - Grabiński taki jak zawsze, a Lee bezcelowo obrzydliwy. Teksty o grach wybitnie reklamowe.
Podobał mi się dział o kryminale i artykuły krytyczne o Lovecrafcie.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS