NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Nieustraszony" (wyd. 4)


 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"

 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

Linki


Nowa Fantastyka 04/2012 - omówienie numeru

Zacznijmy omówienie numeru od okładki. Kwiecień jest miesiącem „Gry o Tron”. W artykule JeRzy wskazuje między innymi na to, że drugi sezon będzie miał problemy z zmieszczeniem w sobie powieściowego „Starcia Królów”. Niedawno jednak twórcy sprostowali, że serial nie jest ekranizacją konkretnej książki, lecz całego cyklu. Stąd pewne przeskoki czy przesunięcia scen względem kolejności książkowej to coś, czego widzowie mogą się spodziewać – to ucieczka twórców do przodu, czy posunięcie właściwie przy przełożeniu historii z jednego medium na drugie – zdecydujecie sami. Zajmujące następne dwie strony „who is who” może być pomocne, szczególnie dla osób, które oglądają serial bez znajomości powieściowego pierwowzoru (np. dla mnie). Wywiad Neila Gaimana z Terrym Pratchattem sympatyczny, możecie go przeczytać również i na Katedrze. Wawrzyniec Podrzucki zaprezentował tekst będący swoistą powtórką odnośnie różnych szkół zapatrywania się na życie pozaziemskie. Dla mnie nic nowego, komuś może się przydać. Warto podkreślić, że artykuł jest przystępnie napisany, wbrew obawom, że Podrzucki jako naukowiec przytłoczy czytelnika. „Fani na ratunek” Marka Grzywacza to naprawdę świetny temat o środkach, jakie można oddolnie podjąć, gdy twórcy zastanawiają się nad wycofaniem waszej ulubionej produkcji. Ok, pisałem o niekonwencjonalnych protestach pracę magisterską, ale nadal myślę, że to coś ogólnie ciekawego, w dodatku zrealizowanego na trzech stronach na wysokim poziomie. Tekst numeru zdecydowanie. Niebezpieczne zabawy z Lokim to trzystronicowe przybliżenie mitologicznej sylwetki skandynawskiego bożka. Ciekawe choć dla mnie osobiście za mało popkulturowe podejście i nawet dodana ramka z odwołaniami do filmów i prozy tego nie wynagradza.

Felietony. Bez entuzjazmu stwierdzam, że „Dzieci Gorszego Popu” Jakuba Ćwieka orbitują nieco w stronę publicystyki Andrzeja Pilipiuka, polegającej na pompowaniu, a następnie łechtaniu środowiskowej dumy fanów fantastyki. Nie moje klimaty, jakoś nie czuję się fanem dyskryminowanym poprzez brak przywilejów związków wyznaniowych. Może dlatego, że nie mamy tradycji krwawych wojen starwarsowców ze startrekowcami w XVII wieku, a jeśli ktoś zamieści karykaturę Tolkiena w gazecie, to polska Ambasada w Gondorze nie zostanie okupowana przez rozszalały tłum. Peter Watts kontynuuje temat odczarowywania naukowców w oczach fanów science fiction – i robi to przekonująco. Rafał Kosik, zaczynając od historii spisku żarówkowego, schodzi na głębszy poziom, dostrzegając pewien dramatyzm ciągle przyspieszającego kapitalizmu. Takie pogłębienie to właśnie coś, co charakteryzuje dobrą, dającą do myślenia, publicystykę – to zdaje się najlepszy tekst autora od początku jego rubryki w Nowej Fantastyce. Wreszcie tekst Łukasza Orbitowskiego, który co miesiąc zmusza mnie do dopisania kolejnej pozycji w pliku doobejrzenia.rtf. Lista wraz z upływem czasu robi się coraz dłuższa. Niepokojące.

W numerze lutowym ostro skrytykowałem opowiadanie Karola Mitki. W tym numerze Jakub Ćwiek jest autorem tekstu osadzonego w podobnej przerysowanej stylistyce połączonej z niewybrednym humorem. Krótko – u Ćwieka to po prostu działa. Mimo iż wyjadaczem takich klimatów nie jestem, to płynna narracja, nonszalancki styl całości i humorystyczne wtręty spowodowały, że przez kwadrans czytania tego tekstu po prostu dobrze się bawiłem. „Strzelec” Bartosza Działoszyńskiego to mój tekst numeru – nielinearna kompozycja dobrana i zgrana z głównym motywem swoistego snajperskiego zen. Polecam. Opowiadanie Eweliny Kozik to dobry dowód na to, że nie warto zrażać się do tekstów z adnotacją „odkrycie ze strony NF”. Tekst może nie powala, ale stanowi przynajmniej próbę oryginalnego podejścia do motywu konfliktu żywiołów, determinującego ludzki żywot – bardziej w wymiarze estetycznym niż realistycznym. Prozę polską zamyka „Romantyczność” Zbigniewa Wojnarowskiego, z którą wiązałem spore nadzieje po entuzjastycznie ocenionym przeze mnie „Mirażu”, ale zawiodłem się. Jeśli Wojnarowski chciał mi przekazać, że życie żołnierza jest ciężkie i do dupy, to zdecydowanie mógł to zawrzeć na mniejszej ilości stron. Polskie zombie snujące się przez cały tekst, raczej ciśnienia nie podnoszą. Pod koniec opowiadania dochodzą typowe dla tekstów tego autora motywy oniryczne, ale chyba zbyt późno i bez szału. W ogóle cały przekaz opisywanej historii napędzanej poezją, metaforyka powstańczych danse macabre, były nieszczególnie odkrywcze, zwłaszcza w kontekście ciągle toczącego się sporu w mainstreamowych mediach i publicystyce. Zawód – jednym słowem.

Z tekstów zagranicznych, Ian McDonald prezentuje pomysł mający w sobie równe proporcje space opery i twardej fantastyki naukowej. Z rozmachem w scenografii i relatywnie prostym pomysłem w sednie, prezentuje się dobrze, ale nie powalająco. Zupełnie nie kupiło mnie za to opowiadanie Lisy Morton próbującej uchwycić emocje towarzyszące zabiegowi aborcji, przy użyciu scenografii zombie apokalipsy. Mimo forów, jakie dałem tekstowi za trudny temat i orginalny pomysł jego dekonstrukcji, nie spełnił moich oczekiwań, raczej żenując niż zachwycając. Poza tym dwie pozycje amerykańskich autorów o azjatyckim rodowodzie. Oba na satysfakcjonującym poziomie. Ken Liu adaptując niedawne odkrycia odnośnie zastosowania metod kultur tradycyjnych w hi-techu, przechodzi sprawnie do szerokiego obrazu problemów z własnością intelektualną. Yoon Ha Lee natomiast kreśli bardzo ciekawy obraz świata, w którym regułom „magii” podlegają nie żywioły czy upiory, jak w większości tekstów z tego gatunku, ale zasady logiki i przyczynowości. W odróżnieniu od poprzednich opowiadań tej autorki w „Nowej Fantastyce” tekst nie epatuje tak ciężkim i smolistym klimatem, zostawia zaś po sobie szlachetnie smutny nastrój. Fajna sprawa. Jak zresztą cały numer; po tym poznaję te lepsze NFy, że więcej trudności mam z napisaniem o tym, o czym przeczytałem, niż z przeczytaniem tego, co oni napisali.Autor: Adam Ł Rotter


Dodano: 2012-04-13 22:07:55
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 22:20 13-04-2012
Jeszcze numeru nie skończyłem (nie czytałem McDonalda i felietonów), ale ogólnie się zgadzam. Może jedynie mam odmienne podejście do artykułu o Lokim - ja wolałbym głębsze wejście w mity, a popkulturę bym olał (bo, szczerze powiedziawszy, tej postaci w popkulturze mam już dosyć).

EDIT: Jeszcze jedno: Opowiadania Działoszyńskiego mnie nie ruszyło, ale obca mi jest wschodnia mentalność. Jak na razie tekstem numeru jest dla mnie opowiadanie Liu (a Lee pierwszy tekst strawny... a nawet więcej niż strawny).

Rheged - 23:50 13-04-2012
Niech nikt mnie źle nie zrozumie, ale dajcie więcej Ł. Za takie recenzje powinno się dawać nagrody.

pp - 13:40 14-04-2012
Numer jeszcze dostępny? Chyba pierwszy NF którym się zainteresuję od 2 lat.

Shadowmage - 13:50 14-04-2012
Dostępny, pewnie jeszcze przez jakiś tydzień z okładem.

Komentuj


Konkurs

Wygraj trójpak LitTPG


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS