NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Bradbury, Ray - "Green Town"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

 Hill, Joe - "Strażak" (2020)

 Hill, Joe - "NOS4A2" (2020)

Linki

Canavan, Trudi - "Szepty Dzieci Mgły i inne opowiadania"
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Data wydania: Listopad 2010
ISBN: 978-83-62170-06-7
Oprawa: twarda
Cena: 29,90 złCanavan, Trudi - "Szepty Dzieci Mgły i inne opowiadania"

Znane motywy dla fanów


„Szepty dzieci mgły i inne opowiadania” to antologia krótkich form Trudi Canavan, dosyć popularnej już i poczytnej australijskiej autorki fantasy. Tytuł ten wydano na solidnym papierze i w twardej oprawie, a wszystkie opowiadania opatrzone zostały posłowiem autorki, przez co książkę czyta się z naprawdę dużą przyjemnością. Dla próbujących swych sił, jako autorzy taki komentarz „od kuchni” pokazuje źródła literackich inspiracji, zaś dla pozostałych, stanowi podkreślenie istoty danego opowiadania. Co czytelnik znajdzie w środku? Zbiorek zawiera pięć tekstów i ma niewielkie rozmiary, gdyż liczy zaledwie dwieście stron. Opowiadania pochodzą z różnych okresów, począwszy od tytułowych „Szeptów dzieci mgły”, napisanych w 1999 r. (i nagrodzonych tytułem fantasy roku przez „Aurealis”, australijskie pismo fantastyczne), na „Markietance”, publikowanej po raz pierwszy skończywszy. Większość tekstów reprezentuje klasyczne fantasy, w tym jeden („Szalony uczeń”) należy do uniwersum „Czarnego Maga”. Jednakże w zbiorku znajdziemy też dwa opowiadania osadzone w realnym świecie, jedynie wybiórczo zniekształconym przez elementy fantastyczne.

Oceniając teksty zebrane w antologii jako całość, można stwierdzić, że Canavan wypracowała przyzwoity warsztat literacki, oraz posiada dość dużą łatwość w wywoływaniu u czytelnika różnych emocji, a jej teksty czyta się po prostu dobrze. Bohaterowie szybko wzbudzają sympatię i są umiejętnie scharakteryzowani. Z drugiej strony są to na ogół bardzo proste historyjki, opowiadające kolejne wersje znanych motywów i niepretendujące do tego, by stać się czymś więcej. Zbiór ten przeczytałem z pewną przyjemnością, lecz autorce nie udało się mnie zachwycić, czy skłonić do sięgnięcia po jedną z jej trylogii.

Zarazem jednak w każdym z opowiadań można dostrzec coś wartego uwagi. W „Szeptach dzieci mgły”, zbudowanych na tkwiącej w centrum opowieści tajemnicy, jest to poczucie bogactwa wykreowanego świata, tym bardziej niespodziewane, że tekst jest dosyć krótki. Widać w tym opowiadaniu także pewną lekkość tworzenia postaci, przejawiającą się niewielką ilością opisów, przy jednoczesnym wrażeniu znajomości bohatera i zrozumienia jego motywów. Stoi za tym wypracowany warsztat pisarki. „Szalony uczeń” mimo swoich mankamentów w postaci dość niewiarygodnego zachowania i przemiany protagonistki, porusza interesujący motyw wyzysku, skrytego pod pozorem troski i odpowiedzialności, głoszonych przez gildię magów. Ponadto finał i ogólny wydźwięk tej opowieści jest dość gorzki, co przydaje jej większej głębi. „Markietanka” to stosunkowo oryginalne, trzymające w napięciu, a momentami wręcz niepokojące opowiadanie, które rywalizuje u mnie z „Biurem rzeczy znalezionych” o podium najlepszej historii w książce. Bohaterka o nieznanych zamiarach sprawia, że opowiadanie jest nieprzewidywalne. Król-czarodziej, pola bitew i tajemnica pradawnego klasztoru odpowiadają zaś za ogólne zainteresowanie rozwiązaniem akcji.

Pozostałe dwa teksty to wspomniane już opowiadania z „naszego świata”. W „Przestrzeni dla siebie” autorka poddaje reinterpretacji znany motyw z podróżami w czasie, ujmując go jednak z innej perspektywy. Moje odczucia w czasie lektury zmieniały się od niepokoju, przez ciekawość, na przestrachu i zdumieniu kończąc. Interesująca forma pamiętnika oraz wspomniana perspektywa, to główne atuty tego krótkiego tekstu. Zakończenie skłania do refleksji, jak różnym rzeczom w życiu ludzie potrafią przypisać bardzo wysoką wartość. Ostatnie w książce opowiadanie, „Biuro rzeczy znalezionych” to szczególnie sympatyczna historyjka o zgubionym parasolu. Opowiadanie nastrojowe i z subtelnie przekazanym morałem. Wiele powiedzieć o nim nie można, by nie zdradzić istoty, ale dla mnie jest to ex aequo najlepsze opowiadanie w zbiorze.

Podsumowując, „Szepty dzieci mgły i inne opowiadania” to książka, która powinna przypaść do gustu zwłaszcza fanom twórczości Trudi Canavan. Odnajdą oni w antologii opowiadanie ze świata trylogii „Czarnego Maga”, a posłowia odsłonią przed nimi różne ciekawostki na temat życia i pisarstwa autorki. Dla pozostałych czas spędzony na lekturze tego niewielkiego zbiorku upłynie przyjemnie, momentami nawet bardzo, ale jednak bez rewelacji.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2012-01-30 19:30:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"


 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS