NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Pullman, Philip - "Bursztynowa luneta"

Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

Ukazały się

Radecki, Łukasz - "Odium"


 Mammay, Michael - "Przestrzeń"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

Linki

Thurner, Michael Marcus - "Podróż Turila"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Turils Reise
Tłumaczenie: Katarzyna Sowa, Michael Sowa
Data wydania: Luty 2011
ISBN: 978-83-7648-635-2
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 416
Cena: 36,00 zł
Rok wydania oryginału: 2009
Seria: Nowej FantastykiThurner, Michael Marcus - "Podróż Turila"

Obosieczne ostrze niedopowiedzenia


Biorąc do ręki „Podróż Turila” nieznanego dotąd w Polsce Michaela Marcusa Thurnera spodziewałem się lekkiej humoreski w klimatach science fiction. Dlaczego? Prawdopodobnie pod wpływem widniejącego na okładce hasła „Kosmicznym karawanem na ratunek wszechświata!”. Powieść okazała się jednak czymś zupełnie innym, choć niepozbawionym humoru.

Książka opowiada o tanatologu Turilu, istocie humanoidalnej należącej do gatunku od stuleci parającego się zabijaniem na zlecenie, jednak w wydaniu dość dalekim od znanego z kinowych filmów akcji. Tanatolodzy nie są zwykłymi mordercami, lecz w zależności od oczekiwań klientów świadczą szerokie spektrum usług wysokiej jakości, począwszy od eutanazji, przez usprawiedliwioną w świetle prawa egzekucję, na „zamachu na zamówienie” kończąc. Wykonanie zadania poprzedzają wnikliwymi badaniami reguł społecznych, estetyki śmierci i tradycyjnych obrzędów, jakie panują w danym społeczeństwie. Turil nie jest jednak zwykłym tanatologiem, a wydarzenia i postacie, jakie spotykają go na kartach powieści, nieuchronnie prowadzą do momentu, w którym będzie musiał stanowczo określić swoją targaną sprzecznymi pobudkami tożsamość i być może naprawdę uratować wszechświat.

W tym miejscu należy napisać o jednym z większych atutów książki Austriaka. Na pierwszy rzut oka widać, że autor pisał ją według precyzyjnego, z góry określonego planu, dzięki czemu nie ma mielizn fabularnych, zwroty akcji następują w najlepszym ku temu momencie, punkty kulminacyjne rzeczywiście takie są, a wątki poboczne i postacie spotykają się we właściwych miejscach. Thurner zaplanował opowieść i konsekwentnie plan ten zrealizował, z bardzo dobrym skutkiem. Jednocześnie dobry plan i trzymanie się go nie gwarantują równie nieskazitelnej treści. Muszę przyznać, że w moim odczuciu zakończenie powieści jest dość naiwne, a pozostawienie wątku sfer statków tanatologów nierozstrzygniętym uważam za pójście na łatwiznę.

Do zalet książki z pewnością należy zaliczyć również interesujące pomysły pisarza w zakresie kreowanego świata. Gatunki istot zamieszkujące liczne planety, które odwiedza Turil, jak również najnowocześniejsze zdobycze tanatologicznej techniki – obejmujące połączenie sztucznej inteligencji z ideą organicznego mózgu i zapisu zmarłych w postaci aktualizujących się, posiadających własną wolę awatarów – robią wrażenie znacznie bardziej oryginalnych niż są w istocie. Choć można dostrzec wzorce i wypracowane przez fantastykę klisze dla pomysłów autora, to nie rzucają się one w oczy, pozostawiając wrażenie obcowania z czymś nowym i fascynującym (nie dotyczy to jednak postaci drugoplanowych, schematycznych i bez wyrazu). Udało się to dzięki oszczędności słów i wizji, która cechuje całą książkę i czyni to z różnym skutkiem. Dla kreacji świata – wspomnianych ras zamieszkujących kosmos, technologii, czy samej organizacji tanatologów – niedopowiedzenia są atraktorem wyobraźni czytelnika i sprawiają, że książka wydaje się być naprawdę dobra. Zarazem jednak ta sama maniera skąpienia opisów nie do końca sprawdza się przy całościowym obrazie książki, gdyż podczas lektury czegoś mi brakowało. Fabuła szła do przodu, pomysły były świetne, ale nie odstępowało mnie poczucie niepełności.

Kilka słów należy się także warsztatowi pisarskiemu Thurnera, który najzwyczajniej nie zachwyca, a nawet sprawia pewne problemy. Przez długi czas coś przeszkadzało mi w konstrukcji zdań, sprawiając że ogólne tempo lektury znacząco odbiegało od normalnego, chociaż książka nie może żadną miarą zostać uznana za trudną w odbiorze ze względu na treść. Niektóre zdania trzeba wręcz czytać kilka razy. Być może odpowiedzialna jest za to dwójka tłumaczy, a nie autor. Natomiast ten ostatni niekiedy powtarza te same informacje lub oceny przy użyciu tych samych fraz, przesadnie je akcentując.

Moim zdaniem, „Podróż Turila” to książka warta poświęconego czasu, obfitująca w wyglądające nowatorsko pomysły i atrakcyjna ze względu na tajemniczy świat, zamieszkały przez niekiedy naprawdę dziwaczne, ale zawsze przemyślane istoty. Jest to powieść lekka i przyjemna, mimo pewnych niedoskonałości w warstwie narracji, ponadto napisana z niemal mistrzowskim talentem do konstruowania fabuł, ale niepretendująca do bycia czymś więcej. Szczególnie brak tu głębszych refleksji czy soczystych kreacji bohaterów. Jednocześnie wysoce indywidualne odczucie braku tego „czegoś”, czy zarzuty co do zakończenia nie pozwalają mi polecić tej książki w ciemno. Jedni znajdą w niej doskonałą lekturę w drodze do pracy, innym liczne drobne zarzuty nie pozwolą w pełni cieszyć się czasem spędzonym z Turilem i jego statkiem-karawanem.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2012-01-04 22:52:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS