NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

Cyran, Janusz - "Teoria diabła i inne spekulacje"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Wrzesień 2011
ISBN: 978-83-61187-31-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 509
Cena: 39,00 zł
Seria: Science Fiction z plusem



Cyran, Janusz - "Teoria diabła i inne "

Janusz Cyran należy raczej do twórców, którzy nie rozwadniają swoich literackich pomysłów – nie sięga po formę inną niż opowiadanie, a i te publikuje dość oszczędnie. Od swojego debiutu w 1988 roku statystycznie tworzył jedno opowiadanie rocznie. W 2006 roku Fabryka Słów zebrała dziesięć utworów w zbiorze „Ciemne lustra”, a teraz Powergraph – kolejną dziesiątkę w zbiorze zatytułowanym „Teoria diabła i inne spekulacje”.
Większość utworów z „Teorii...” ukazała się w ciągu minionej dekady na łamach „Nowej Fantastyki”. Większość też obraca się wokół charakterystycznej dla Cyrana i dość rzadko poruszanej w polskiej fantastyce mieszanki tematów – przyszłości człowieka, ludzkości, etyki i religii w perspektywie technologicznego postępu, inwazji wirtualnej rzeczywistości, rozwoju sztucznej inteligencji, głębokich przemian dzisiejszego i jutrzejszego świata. Wizje Cyrana są niepokojące, często wręcz mroczne, przywodzą na myśl pesymistyczne obrazy twórców cyberpunku, tchną nieufnością wobec technologii i zaplątanego w nią człowieka, który – w pogoni za wygodą i postępem – gotów czasem zatracić własną tożsamość, a nawet świadomość.
Ciekawe i inspirujące efekty daje tu zderzanie problemów teologii i technologii. Autor – na co dzień fizyk i programista – pokazuje przyszłość, w której pojęcia dobra i zła, zbawienia, życia i śmierci uległy przeobrażeniu i zniekształceniu, a czasem zupełnie nie przystają do nowej rzeczywistości. Nie są to dla fantastyki tematy nowe, ale jest w podejściu Cyrana coś unikatowego, co sprawia, że z ciekawością spogląda się na znane problemy z jego perspektywy.
Niestety, „Teoria...” ma też swoje wady. Mankamentem, który najbardziej rzutuje na odbiór całości, jest niedobór pisarskiego polotu. Pomysły wydają się zawsze inspirujace i dopracowane, ale brakuje w tym zbiorze fabuł, które nadałyby im dynamiczne, na wskroś beletrystyczne oblicze. Ciężaru problematyki i mrowia kulturowych nawiązań nie równoważy lekkie pióro, które uczyniłoby lekturę nie tylko mądrą, ale też przyjemną. Ktoś powie, że po fantastyce naukowej trudno spodziewać się zbytniej rozrywkowości, ale zdrowa równowaga wydaje się tu jednak odczuwalnie zachwiana.
W efekcie spotkanie z prozą Cyrana pozostawia wrażenia ambiwalentne i przypomina nieco odczucia, jakie pozostawiały w czytelniku „Labirynty” Cetnarowskiego. Obydwie książki to zbiory opowiadań mierzących się z ważkimi problemami. Punkt ciężkości jest przesunięty w nich raczej ku intelektualnym dywagacjom niż wartkiej akcji, a postacie i fabuła bywają pretekstowe i wtórne wobec ładunku filozoficznego czy teologicznego.
Efekt takiej prozy jest trudny do uchwycenia i jednoznacznej oceny. Z jednej strony czytelnik dostaje bowiem wartościową i inspirującą lekturę, ale z drugiej – niedostatki pisarskiej finezji i rezygnacja z wyrazistej, dynamicznej akcji czynią czasem lekturę mozolną wędrówką między stronami.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2011-12-20 17:31:33
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS