NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

Morgan, Richard - "Trzynastka" (Mag)

Ukazały się

Pasek, Dorota - "Królestwo nadziei"


 Cameron, Miles - "Upadek smoków"

 Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

 Bonowicz, Karina - "Droga wiedzie przez sen"

 Grzędowicz, Jarosław - "Wypychacz zwierząt" (wyd. 3)

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

Linki


Literackie zgadywanki - wydanie świąteczne 2011

"Co Mikołaj powinien mieć w worku?"

Grudzień jest miesiącem obniżonej aktywności wydawców, zatem zamiast tradycyjnej porcji literackich zgadywanek postanowiliśmy dać się porwać bożonarodzeniowemu nastrojowi i - równie tradycyjnie - zdecydowaliśmy o drobnej modyfikacji grudniowego numeru naszego cyklu. Dziś nie będziemy zgadywać, w tym odcinku przedstawiamy Mikołajowi (taktownie i delikatnie) nasze sugestie.

Wielkimi krokami nadchodzą Święta, a wraz z nimi czas pisania listów do Świętego Mikołaja. Nauczeni doświadczeniem wiemy, że najtrudniejszy jest odpowiedni dobór prezentów. Im bliżej Świąt, tym bardziej atmosfera gęstnieje, wyobraźnia odmawia współpracy, a pośpiech i dodatkowe domowe obowiązki nie sprzyjają spokojnemu zastanowieniu. I dlatego, w prezencie dla wszystkich zabieganych Czytelników, przedstawiamy listę Mikołajowych niespodzianek – książek z szeroko pojętej fantastyki, które – nie tylko ze względu na szatę edytorską – nadają się naszym zdaniem pod choinkę. Na liście znalazły się pozycje wydane (lub wznowione) w 2011 roku, zarówno kamienie milowe gatunku, jak i książki „fajne” – takie, których lektura dostarcza „jedynie” rozrywki. Wyboru dokonaliśmy absolutnie subiektywnie, prezentowane tytuły nie pretendują do rangi jakiegokolwiek zestawienia czy rankingu.

Zachęcamy do dyplomatycznego podsunięcia tej listy bliskim (a nuż któraś propozycja znajdzie w ich oczach uznanie?) oraz potencjalnym Mikołajom – wszak przedstawianie własnej listy życzeń jest świąteczną tradycją.


Bernard Beckett - "Genezis"

Na zgliszczach zrujnowanego świata, na wyspie zwanej kiedyś Nową Zelandią, zrealizowano platońskie marzenie – stworzono utopijną republikę. Jej mieszkańcy są bezpieczni, ale nie wolni. Trwa to do czasu aż Adam Forde łamie reguły państwa i ratuje z morza małą dziewczynkę.
Wiele lat później czternastoletnia Anaksymandra staje do czterogodzinnego egzaminu, który pozwoli jej wstąpić w progi Akademii, elitarnej instytucji zarządzającej utopią. Temat jest bliski jej sercu – Adam Forde, bohater z dzieciństwa.
W trakcie egzaminu Anax poznaje fakty, które nie są dostępne zwykłym obywatelom. Informacje te kwestionują wszystko to, co stanowiło dla niej świętość. Dlaczego Akademia pozwala Anaksymandrze dojrzeć źródło tajemnicy, na której zbudowano znany jej świat? Jaką rolę naprawdę odegrał Adam Forde? Czym tak naprawdę jest życie i gdzie zmierza nasz świat?

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: Genesis
Tłumaczenie: Michał Alenowicz
Data wydania: 1 Luty 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7506-674-6
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 216
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 2006Stepan Chapman - "Trojka"


W oślepiającym blasku trzech fioletowych słońc troje wędrowców – stara Meksykanka, zautomatyzowany samochód terenowy i brontozaur – od setek lat brną przez pustynię. Nie wiedzą, czy pustynia gdzieś się kończy, a jeśli nawet tak, to co znajdą na jej krańcu. Czasem napotykają idealnie zachowane, ale całkiem bezludne miasta. Nigdy nie spada ani kropla deszczu. Najgorsze jednak jest to, że nie pamiętają nic ze swojego życia przed pustynią – tylko nocą, w snach, przypominając sobie strzępy dawnych przeżyć.
Noc sprowadza jednak szaleństwo burz piaskowych, które zamieniają ich ciałami, w jakiejś metafizycznej odmianie zabawy w komórki do wynajęcia. Dysfunkcyjni i zdezorientowani, wielokrotnie zabijają się nawzajem, nigdy jednak nie udaje im się umrzeć. Gdzie są? I jak mogą stamtąd uciec?

„Trojkę” wychwalali za oryginalność i rozmach wizji tacy pisarze, jak John Shirley, Kathe Koja, Brian Stableford, Alan Brennert, Lance Olsen, Kathleen AnnGoonan, Brian Evenson, Paul Riddell i Don Webb. Twórczość Stepena Chapmana wielokrotnie porównywano do dzieł Philipa K. Dicka, Terry’ego Southerna, Kurta Vonneguta, Mervyna Peake’a, Angeli Carter i innych znakomitości literackich. Chapman potwierdza swoją renomę „Trojką”, która jest pewnym kandydatem do miana kultowej powieści fantastycznej.

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: The Troika
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Data wydania: 8 Kwiecień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-204-8
Oprawa: twarda
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 240
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 1997
Wydawca oryginału: The Ministry of Whimsy Press
Seria: Uczta WyobraźniCory Doctorow - "Mały brat"

Zamach bombowy w San Francisco wywraca spokojny świat Marcusa do góry nogami. Aresztowany wraz z grupą przyjaciół przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafia do tajnego więzienia. Gdy w końcu zostaje wypuszczony, odkrywa, że teraz żyje w państwie policyjnym, a każdy obywatel traktowany jest jak potencjalny terrorysta. Odtąd pragnie tylko jednego - zniszczyć DBW i odnaleźć zaginionego przyjaciela.

"Mały Brat" to porywająca powieść o walce z opresyjnym systemem w czasach virtual reality, cyberprzestrzeni i gier komputerowych. Wielokrotnie nagradzana (między innymi Nagrodą Campbella dla najlepszej powieści 2009 roku) i okrzyknięta fenomenem w Stanach Zjednoczonych.
Po przeczytaniu tej książki dobrze się zastanowisz, zanim znowu naciśniesz enter.

Wydawnictwo: Otwarte
Tytuł oryginału: Little Brother
Tłumaczenie: Barbara Komorowska
Data wydania: 9 Luty 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7515-092-6
Oprawa: miękka
Format: 136 x 205 mm
Liczba stron: 378
Cena: 32,90 zł
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Tor Teen
Chris Wooding - "Przebudzeni"

"Piraci z Karaibów" w kosmicznej space operze, nominowanej do Arthur C. Clarke Award 2010
Światowej sławy autor powieści tłumaczonych na 19 języków

Kapitan Darian Frey, przemytnik i pirat, otrzymuje lukratywne zlecenie: ma zdobyć ważny ładunek z frachtowca Arcyksięcia. Kiedy jednak napad się nie udaje, a powietrzny statek niespodziewanie eksploduje, kapitan staje się wrogiem publicznym numer jeden poszukiwanym w całej galaktyce. Ścigają go doborowa jednostka Arcyksięcia, fregata Marynarki Koalicji i bezwzględna łowczyni nagród. Ale nikt z nich nie wie, dlaczego Freya wrobiono i dlaczego tajemniczy ładunek jest taki ważny dla budzących grozę Przebudzonych…

Wydawnictwo: Amber
Tytuł oryginału: Retribution Falls
Data wydania: 19 Lipiec 2011
ISBN: 978-83-241-3948-4
Oprawa: miękka
Format: 130×205mm
Liczba stron: 400
Cena: 39,80 zł
Rok wydania oryginału: 2009
Wydawca oryginału: Gollancz
Tom cyklu: 1

Gdybym miała klasyfikować, bez wahania określiłabym „Przebudzonych” mianem pirackiego fantasy. Książka wykorzystuje znane schematy (drobny przemytnik zostaje wplątany w zdradę stanu), ale wykonanie jest świeże, scenografia świata interesująca, a postaci dobrze nakreślone. Załoga kapitana Freya, przypadkowa zbieranina wyrzutków, ludzi bez przyszłości, o swojej przeszłości wypowiadająca się nad wyraz niechętnie, w miarę postępu akcji dojrzewa, odkrywa na nowo znaczenie słowa „lojalność”, przeistacza się w zgrany zespół. Skojarzenia z „Piratami z Karaibów” uprawnione, choć delikatne i nienachlane, głównie za sprawą bardzo szczególnego kompasu. I, mimo że to pierwszy tom cyklu, opowieść stanowi zamkniętą całość, bez irytującego cliffhangeru. W sumie „Przebudzeni” zapewniają kilka godzin naprawdę dobrej rozrywki.

Beata Kajtanowska


Światy z prozy Janusza Cyrana są wywiedzione rodem z obrazów Zdzisława Beksińskiego: pełne niewypowiedzianego zachwytu i przejmującej grozy. Czytelnik odnajdzie tu Diabelskie Sztuczne Inteligencje i nadprzyrodzone ingerencje w upadających światach, twarde naukowe fakty i oszałamiające literackie pejzaże.

Jak wygląda Ziemia pożerana przez oszalałą nanotechnologię? Jak zweryfikować elektroniczne kłamstwa? Jak biblijny Herod odnajdzie się w świecie cyberpunka?
Sprawdź, jak autor – fizyk i programista – widzi piekła naszej przyszłości.

Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 9 Wrzesień 2011
ISBN: 978-83-61187-31-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 509
Cena: 39,00 zł
Seria: Science Fiction z plusem
Elektryzująco oryginalna powieść, która zakrzywia czas i wyobraźni

Klienci firmy Time Warner Time każdego dnia wsiadają do wehikułów czasu i usiłują zrobić jedyną rzecz, której robić nie powinni: zmienić przeszłość. Gdy któryś z nich wpadnie w tarapaty, Charles Yu śpieszy mu z pomocą. Czyhające na samotnych seksboty, paradoksy skaczące jak ceny akcji na giełdzie, więżące nieuważnych podróżników pętle czasowe – na użytkowników komercyjnych wehikułów czeka wiele niebezpieczeństw. Wszystko to blednie jednak w porównaniu z kłopotami, w jakie wplątał się Yu. Zaczęło się od tego, że zastrzelił przyszłego siebie. Teraz, mając za towarzyszy: TAMMY, czyli popadający w depresję system operacyjny, oraz Eda, nieistniejącego, ale ontologicznie niesprzecznego psa, Charles spróbuje ocalić swoją przyszłość. Wyrusza w nieznane, w przeszłość i w czas poza czasem.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: How to Live Safely in a Science Fictional Universe
Tłumaczenie: Joanna i Adam Skalscy
Data wydania: 4 Sierpień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7648-845-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 280
Cena: 28,00 zł
Rok wydania oryginału: 2010
Wydawca oryginału: Pantheon
Seria Nowej Fantastyki
Michael J. Sullivan - "Królewska krew. Wieża elfów"

Pościgi, pojedynki, magia, spiski i zamachowcy – w tej książce znajdziecie wszystko, za co pokochaliście fantasy!

Zamordowany został król. Władza przeszła w ręce spiskowców, którzy sądzili, że każdy element ich planu był doskonały. Poza jednym. Winą próbowali obarczyć Royce’a i Hadriana. Ci nie są jednak byle złodziejaszkami i nie pójdą dobrowolnie pod pręgierz. To okryty złą sławą duet Riyira, i nikt nie powstrzyma ich przed krwawą zemstą! Los królestwa spoczywa w rękach dwóch najemników.

Michael Sullivan napisał książkę, do której będę wracał i wracał, i która już na zawsze ma miejsce na półce z moimi ulubionymi pozycjami.
Reader’s Views Review

Gorąco polecam, niezwykle pozytywne zaskoczenie.
Fantasy Book Critic

Niezwykle przyjemna lektura, od pierwszej strony, aż do samego końca.
Speculative Fiction Junkie

Michael J. Sullivan nie marnuje czasu, od razu rzuca czytelnika w wir wydarzeń i utrzymuje niesamowite tempo, aż do ostatniej strony.
Dark Wolf Fantasy Review

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: The Crown Conspiracy / Avempartha
Tłumaczenie: Edward Szmigiel
Data wydania: 18 Październik 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7648-951-3
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 736
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2008 / 2009
Tom cyklu: 1 i 2
Seria Nowej FantastykiMike Resnick - "Słonie na Neptunie"

Wybór najlepszych opowiadań Mike'a Resnicka, jednego z najbardziej utytułowanych pisarzy SF wszechczasów. Resnick od wielu lat jest w światowej czołówce twórców opowiadań, nie ma roku, by któreś z nich nie trafiło na listy nominowanych do Hugo, Nebuli, Locusa.
Wiele z opowiadań, które się w tym zbiorze znalazły, tę rywalizację wygrało. Oto 14 opowiadań i nowel składajacych się na ten tom:
Barnaba na wybiegu - nominacja Hugo, nominacja Locus 1994
Siedem spojrzeń na wąwóz Olduvai - Hugo, Nebula 1994, nominacja Locus
Zimowe przesilenie - nominacja Hugo 1991
Doskonale piękny poranek, z szakalami - nominacja Hugo 1991
Manamouki - Hugo, nominacja Nebula 1990
Kirinyaga - Hugo, nominacja Nebula 1988
Bowiem dotknęłam nieba - nominacja Hugo, nominacja Nebula 1989
Bully! -nominacja Hugo, nominacja Nebula 1990 NOWOŚĆ
Kiedy starzy bogowie umierają - nominacja Hugo, nominacja Nebula 1995
43 dynastie antaryjskie - Hugo 1997
Podróże z moimi kotami - Hugo, nominacja Nebula
Słonie na Neptunie - nominacja Hugo, 2001 NOWOŚĆ
Łowy na Snarka - nominacja Hugo, 1999
Czerwona kaplica - nominacja Hugo, 2001 NOWOŚĆ

Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Jolanta Pers, Anna Klimasara, Paulina Braiter
Data wydania: 20 Wrzesień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7590-075-0
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 464
Cena: 45,90 zł
Seria: The Best of

"Słonie na Neptunie" Mike’a Resnicka to czternaście utworów, z czego większość została nagrodzona lub przynajmniej nominowana do najważniejszych nagród branżowych z Hugo i Nebula na czele, ale to nie jest najważniejsze. Istota piękna tej książki tkwi bowiem nie w ilości wyróżnień, ale w jej różnorodności i sile przekazu. Resnick zabiera nas w daleką podróż w czasie i przestrzeni. Od wąwozu Olduvai, poprzez zaułki XIX-wiecznego Londynu aż do gwiazd. Od zarania ludzkości, po czas jej zagłady. Śledzimy legendy, wydarzenia historyczne i wizje przyszłości. Jesteśmy świadkami narodzin Utopii, jej rozkwitu i zagłady. Ronimy łzy nad losem Imperium Antaryjskiego, chcemy pocieszyć Barnabę, wsłuchujemy się w bajki starego Koriby.
Resnick snuje kolejne historie, a my żałujemy, że z każdą stroną książka zbliża się do nieuchronnego końca.

Adam "Tigana" Szymonowicz


Andrzej Pilipiuk - "Aparatus"

Aparatus. Twoja przepustka do świata ludzi i zdarzeń, których istnienia nawet nie podejrzewasz.

To nie portal do fantastycznych krain. Kiedy nasz świat zdradza swoje sekrety, fantastyka nie jest już potrzebna.

Poznaj ludzi którzy odkrywali nieznane prawa natury i stanęli oko w oko z nienazwanym. Znajdź nieistniejący świerk lutniczy, odkryj wynalazki, które mogły odmienić losy świata. Zanurz się w bezdenne stawy warszawskich Łazienek, by zmierzyć się z niepojętą grozą. Poczuj bicie serca Dzwonu Wolności. Wspomnij ideały, dla których we współczesnym świecie nie ma już miejsca.

Aparatus. Curiosum. Unikat. Czy warto go w ogóle dotykać? Warto! Otwórz i wsłuchaj się w echo dawno minionych wydarzeń.

Zbiór liczy 8 opowiadań. Cztery z nich to teksty publikowane m.in. w Science Fiction Fantasy & Horror:
"Za kordonem"
"Dzwon Wolności"
"Staw"
"Aparatus"
Tytuły nowych opowiadań:
"Ośla opowieść"
"Choroba białego człowieka"
"Ostatni biskup"
"Księgi drzewne"

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 9 Listopad 2011
ISBN: 978-83-7574-688-4
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 416
Cena: 37,80 zł
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki

Najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, „Aparatus”, to osiem wycieczek w przeszłość. Tą bliższą i dalszą. Do świata, który dawno odszedł, ale wciąż wzbudza sentyment. W czasy, kiedy każdy przedmiot miał duszę, a błahe wydarzenia stawały się początkiem fascynujących przygód. „Aparatus” to żywa lekcja historii, a równocześnie zachęta do samodzielnego odkrywania jej tajemnic.

Adam "Tigana" Szymonowicz


Stephen King - "Czarna bezgwiezdna noc"

„Czarna Bezgwiezdna Noc” to zbiór 4 opowiadań mistrza grozy Stephena Kinga, które ujawniają jedną wspólną tajemnicę – ciemną stronę każdego z nas.
„Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy…” napisał Wilfred Leland James bohater pierwszego mrocznego opowiadania, zatytułowanego „1922”. Kiedy jego żona Arlette proponuje sprzedanie domu i przeprowadzkę, spirala morderstw i szaleństwa zaczyna się nakręcać. Tess, bohaterka kolejnego opowiadania dostrzega obcego w sobie samej, gdy zgwałcona i porzucona na śmierć, zaczyna obmyślać zemstę na swoim oprawcy. Humorystyczne, choć najbardziej nieprzyjemne opowiadanie ukazuje Harry’ego Streetera, który zawiera pakt z diabłem i tym samym ratuje się od raka. Ostatnie „Dobre małżeństwo” definitywnie się kończy, gdy Darcy Anderson odkrywa obcego wewnątrz swojego męża, kiedy on wyjeżdża w kolejną podróż służbową.
Podobnie jak opowiadania zebrane w tomach „Cztery pory roku” oraz „Czwarta po północy”, „Czarna Bezgwiezdna Noc” dowodzi, że Stephen King to mistrz długich opowieści

Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Full Dark, No Stars
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Data wydania: 18 Maj 2011
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 488
Cena: 37,90 zł

„Czarna Bezgwiezdna Noc” Stephena Kinga udowadnia, że „stary król” ma się dobrze i nie musi jeszcze myśleć o abdykacji. I chociaż zaprezentowane teksty, oprócz jednego, nie zawierają elementów typowych dla horroru, to ich lektura nie raz wywołuje dreszcze na plecach.
W zestawie dostajemy cztery historie – trzy dłuższe i jedną krótszą – wszystkie o zwykłych ludziach, którzy na skutek splotu wydarzeń okazują się być... niezwykli. Stare powiedzenie mówi, iż tyle jesteśmy warci, na ile nas sprawdzono, a bohaterzy Kinga udowadniają tę tezę. Postawieni w obliczu nieznanego zaczynają działać – niekiedy irracjonalnie, impulsywnie; dużo częściej, i to jest najbardziej przerażające, kalkulują wszystko na zimno.
Opowiadania Kinga to też opowieść o Ameryce. Pięknej i spokojnej, gdzie na pierwszy rzut oka nie ma miejsca na zło. Czy jest bowiem coś bardziej sielskiego od farmy pośród pól albo spotkania z kołem gospodyń wiejskich? A jednak ono istnieje i potrafi z najpiękniejszej chwili naszego życia uczynić piekło na ziemi.

Adam "Tigana" Szymonowicz


Michał Protasiuk - "Święto rewolucji"

Znakomity thriller w klimacie filmu "Incepcja" i najlepszych książek Williama Gibsona.

Poznań. Całe miasto huczy od plotek na temat morderstwa popełnionego na kultowym pisarzu Sebastianie Lisieckim. Późną nocą ktoś wynosi z jego mieszkania pudła z dokumentami. Świadkami są Marcin, pracownik firmy konsultingowej, który przyjeżdża do Poznania na targi, i Agnieszka, studentka socjologii.
Tak zaczyna się pasjonująca książka, której akcja toczy się nie tylko w Polsce, ale i w Norwegii, Czarnogórze, a na końcu również w Armenii. Protasiuk w mistrzowski sposób mnoży wątki i ukazuje działania wielkich korporacji, które rywalizują między sobą o zdobycie najnowszych technologii. Pełno tu pościgów, zwrotów akcji, tajemniczych spisków i kodów, które bohaterowie muszą rozszyfrować.
Z wielopiętrowej fabuły wyłania się obraz ludzkiej cywilizacji, będącej w krytycznym i decydującym o jej przyszłości momencie. Czy dojdzie do rewolucji?

Michał Protasiuk (ur. w 1978), mieszka i pracuje w Poznaniu. Badacz marketingowy. Interesuje się statystyką i metodami analizy danych. Obserwuje przemiany współczesnego świata. Czyta Dostojewskiego i Lema. Inspiruje się Dukajem i Houellebecq'em, Gibsonem i Pynchonem. Związany z poznańskim klubem fantastyki „Druga Era". Autor powieści Punkt Omega i Struktura, którą wyróżniono Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 24 Marzec 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-08-04588-6
Oprawa: miękka
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 478
Cena: 39,90 złHaruki Murakami - "1Q84"

Po przeczytaniu najnowszej trylogii Haruki Murakamiego, „1Q84”, śmiało mogę powiedzieć, że to jedna z najlepszych pozycji fantastycznych, jakie ukazały się w 2011 roku i jeśli Murakami, autor obdarzony słuchem i talentem absolutnym, nie dostanie w końcu zasłużonego od lat literackiego Nobla, oznaczać to będzie, że zacytuję Chinę Mieville’a, „degrengoladę literackiego establishmentu”.
Początek niczym z „Alicji w Krainie Czarów” – główna bohaterka Aomame, zabójczyni pracująca dla pewnej starszej pani, trafia do równoległej rzeczywistości, tytułowego roku 1Q84, w którym na niebie wiszą dwa księżyce. Pragnie wrócić do „swojego” świata, a czytelnik wraz z nią prowadzi śledztwo nad otaczającą ją rzeczywistością. W drugim wątku, pozornie niezwiązanym, młody redaktor Tengo dostaje w ręce prawdziwy klejnot – powieść spisaną przez utalentowaną, lecz żyjącą w izolacji dziewczynę o imieniu Fukaeri i razem z wydawcą postanawiają zrobić z książki bestseller...
„1Q84” to powieść bardzo „japońska”, nawiązująca do historycznych wydarzeń (poruszona zostaje między innymi problematyka sekt), a jednak w ogóle w książce tego nie czuć. Jeden z zachodnich recenzentów napisał, że powieść Murakamiego (w USA wydana w jednym tomie) brzmi, jakby została przetłumaczona na japoński z języka angielskiego.
Być może to zasługa uniwersalnej fabuły, nieźle opowiedzianej i napisanej z polotem historii zagubionych w swoich kosmosach ludzi, obudowanej zręcznie wplecionymi wątkami fantastycznymi. Historia Aomame, Tengo, czy Fukaeri mogłaby się wydarzyć gdziekolwiek, a czytelnik i tak pożerałby kolejne strony, patrząc, jak próbują zrozumieć osobisty mikroświat, który ich otacza i tym samym poznać samych siebie. Język, fabuła – to tylko narzędzia do opowiadania emocji.
Żeby to osiągnąć, Murakami żongluje symbolami, jakby od niechcenia tworząc skomplikowaną układankę, którą rozwiązuje się z niesamowitą przyjemnością, a przy okazji daje o sobie znać także klasyczne wykształcenie autora. W pewnym momencie jedynym wyjściem z przerażającej matni, w jaką wpadli za sprawą złego Losu bohaterowie, jest samobójstwo. Pozornie niezwiązane wątki zazębiają się, pojawiają się nowe wyzwania i zagadki. Pozostaje jedynie chłonąć wyobraźnię, estetykę i artystyczny wdzięk, który towarzyszy „1Q84”.
Nie mam zielonego pojęcia, o czym Murakami napisze następnym razem i gdzie nas zabierze. Wiem, że po następną książkę sięgnę, a do tego czasu polecam „1Q84”, jako świąteczny prezent pod choinkę.

Jan Żerański

Wydawnictwo: Muza
Tytuł oryginału: 1Q84
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott


Ian R. Macleod - "Pieśń czasu. Podróże"

"Podróże"

MacLeod pisze niewiarygodne opowiadania. Od otwierającej tom „Opowieści młynarza” po finałową „Drugą podróż króla” trafiamy do światów pełnych zapierającego dech piękna, straszliwego cierpienia i przyjemnej przeciętności. Szczególnie dobrym przykładem talentu autora do tworzenia światów i snucia w nich opowieści jest wspomniana „Opowieść młynarza” - piękna historia ostatniego właściciela starego wiatraka, którego z wiatrem łączy coś więcej niż przelotny romans. „Druga podróż króla” jest nieziemsko zrelacjonowaną opowieścią o drugiej wyprawie do Betlejem jednego z Trzech Króli. „Żywioły” z kolei rozgrywają się w epoce pary i przedstawiają życie człowieka, który sądzi, że odkrył nowe źródło energii, okazujące się z czasem czymś o wiele starszym. „Dywan z Hobów” to dziwaczna i zapadająca w pamięć medytacja na temat niewolnictwa i strasznego, osuwającego się w dekadencję świata. Wszystkie zawarte w tym tomie teksty lśnią
podobnym blaskiem jak powieści MacLeoda.
- Regina Schroeder, Booklist.


"Pieśń czasu"

Pod koniec dwudziestego pierwszego wieku, stara, mieszkająca w Kornwalii kobieta ratuje z oceanu nagiego młodzieńca i zabiera go do swego pięknego domu. Bohaterka jest światowej sławy skrzypaczką i - mimo nowoczesnych metod przedłużania życia - zbliża się do kresu swych dni. Niedoszły topielec z kolei cierpi na utratę pamięci, nie wie o sobie nic. Kobieta nadaje mu imię Adam. Zaczyna opowiadać mu swoje wspomnienia, on okazuje się wiernym słuchaczem. Opowieści bohaterki są przerywane scenami z codziennego życia w kornwalijskim domu. Barwne, pełne wydarzeń życie artystki prawie pozwala nam zapomnieć, że cała historia rozgrywa się w chaotycznym i niebezpiecznym świecie epoki. MacLeod przedstawia w książce specyficzną, fascynującą wizję dwudziestego pierwszego stulecia - wieku katastrof i nowych, śmiertelnych chorób. Niemniej, jak często w pisarstwie tego autora, okazuje się, że historia osobista zawsze jest ważniejsza od tej powszechnej.
- Ray Olson, Booklist

Rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, ossadzona w Anglii „Pieśń czasu” jest bogatą i subtelną opowieścią, dotykającą tematu pamięci i tożamości, ożywioną przez mistrzowsko nakreślone, ludzkie, aż nazbyt ludzkie, postacie bohaterów.
- Paul Billinger.

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Song of Time / Journeys
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: 26 Sierpień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-218-5
Oprawa: twarda
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 496
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2008/2010
Seria: Uczta WyobraźniM. John Harrison - "Nova Swing"

Wielkie turystyczne statki wędrują od gwiazdy do gwiazdy. Wszystko jest osiągalne. Można kupić sobie nowe ciało. Albo nową osobowość. Każdy może stać się, kim tylko zechce – wszędzie poza zakazaną strefą w Saudade, gdzie przed pokoleniem fragmenty Traktu Kefahuchiego zaczęły spadać na ziemię. I wybór nie jest już możliwy.
Nieprzewidywalność strefy przyciąga poszukiwaczy przygód. Prowadzony przez nich handel niewytłumaczalnymi organizmami, destabilizującymi techologiami oraz biologicznymi artefaktami, jakie można tam odnaleźć, prowadzi do gwałtownego konfliktu z policją z Saudade. Tymczasem bogaci turyści podejmują ryzykowne pograniczne eskapady, prowadzeni przez niezasługującego na zaufanie Vica Serotonina, skorumpowanego przewodnika dusz; a ze strefy wydostała się choroba zupełnie nowego rodzaju.

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Nova Swing
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: 11 Marzec 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-195-9
Oprawa: twarda
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 240
Cena: 37,00 zł
Rok wydania oryginału: 2006
Wydawca oryginału: Gollancz
Seria: Uczta Wyobraźni
Wit Szostak - "Dumanowski"

„Dumanowski” to opowieść o fikcyjnym bohaterze narodowym, który żyje przez 123 lata rozbiorów. Jest sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem, pustelnikiem i mężem stanu. Losy ludzi, którzy spotkają go na swej drodze, potoczą się zupełnie inaczej, niż w znanej nam historii: Mickiewicz zostanie biskupem, Słowacki bankierem a Czartoryski księciem Krakowa. Józafat Dumanowski stanie się bohaterem mitu, a liczni biografowie nigdy nie ustalą ostatecznej wersji jego życiorysu.

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Data wydania: 5 Listopad 2011
Wydanie: I
Oprawa: twarda
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 208
Cena: 36,00 złGeorge R. R. Martin - "Taniec ze smokami, część 1"

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna…
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć…
Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu…
Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem…
W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: A Dance with Dragons
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: 22 Listopad 2011
Oprawa: miękka
Format: 125 x 183 mm
Liczba stron: 632
Cena: 45,00 zł
Tom cyklu: 5
„Nakręcana Dziewczyna”
Zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS 2010
To najbardziej oczekiwana powieść fantastyczna roku. Bacigalupi czerpie pomysły ze swoich wielokrotnie nagradzanych opowiadań i je rozwija, badając je głębiej i dokładniej niż dotąd. Wyniki są imponujące. Już nigdy nie da się patrzeć na przyszłość tak samo, jak przedtem.

C. C. Finlay, autor serii “Traitor to the Crown”.

“Pompa numer sześć”
Debiut Paolo Bacigalupiego – ten zbiór opowiadań pokazuje siłę i zasięg opowiadania fantastycznego. Sednem twórczości Paolo jest krytyka społeczna, polityczna przypowieść i dyskurs ekologiczny. Każde z zawartych tu opowiadań ostrzega i jednocześnie zachwyca się tragikomedią ludzkich przeżyć. Utwory Paolo ukazywały się już w różnych dorocznych antologiach, były nominowane do Nebuli i Hugo oraz zdobywały nagrodę Theodore Sturgeona za najlepsze opowiadanie fantastyczne.

„Nie cierpię go. Pojawia się znikąd, pisze jak szalony anioł, zgarnia nagrody i wytrąca nas, starych wyjadaczy, z równowagi opowieściami o czymś, co jeszcze nie przyszło nam do głowy. (Na przykład ten głupi biopies!). A do tego jest młody i przystojny. Dobrze, że chociaż nazwisko ma nie do wymówienia.”

Terry Bisson, autor “Numbers Don’t Lie” i “Greetings”

Paolo Bacigalupi to najlepszy autor opowiadań, jaki pojawił się w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To Ted Chiang nowego milenium. W niezapomniany sposób potrafi połączyć piękny styl, wstrząsające obrazowanie i szokujące pomysły.

Robert J. Sawyer, laureat Hugo za powieść „Hominidzi”

Te opowiadania, drapieżne, inteligentne i precyzyjnie odmalowane, zaliczają się do moich ulubionych „okrutnych historii” i dydaktycznych przypowieści XXI wieku. Paolo Bacigalupi ewidentnie jest piątym jeźdźcem Apokalipsy, no wiecie, tym, co w wolnym czasie pisuje fantastykę.
Kelly Link, autorka „Magii dla początkujących”


Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Pump six. The Windup Girl
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Data wydania: 12 Styczeń 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480- 193-5
Oprawa: twarda
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 702
Cena: 55,00 zł
Rok wydania oryginału: 2008/2009
Wydawca oryginału: Night Shade Books
Seria: Uczta WyobraźniJeff VanderMeer - "Finch"

Wkrocz do świata, w którym zdrada to drugie imię uczciwości
Prowadząc niemożliwe do rozwiązania śledztwo w sprawie podwójnego morderstwa, detektyw John Finch szuka prawdy wśród wojennych ruin niegdyś potężnego miasta Ambergris. Po sześciu latach rządów nieludzkich szarych kapeluszy Ambergris powoli popada w anarchię. Pozostałości armii buntowników są rozproszone, a ich przywódczyni, tajemnicza Błękitna Dama, zniknęła. Mieszkańców zamyka się w obozach. Kolaboranci wędrują ulicami, brutalnie zaprowadzając porządek. Finch musi sobie poradzić także z nowymi siłami, takimi jak zagadkowy as wywiadu Ethan Bliss, oraz z chorobą jego partnera, Wyte’a, który dosłownie rozpada się pod wpływem presji.
W tej przejmującej powieści spotykają się przeszłość z przyszłością oraz wydarzenia o kosmicznej skali z przyziemnymi sprawami. Co się stanie, jeśli Finch rozwikła śledztwo? Co się stanie, jeśli tego nie zrobi? Czy Ambergris pozostanie takie samo?

Chinatown” zmieszane z „Nagim Lunchem” i doprawione szczyptą „Tetsuo II: Body Hammer”. Pozycja obowiązkowa dla fanów fantastyki, czarnych kryminałów i świetnej literatury.
Joe Abercrombie, autor „Best Served Cold”

„Finch” rozłożył mnie na łopatki. Urzekł mnie połączeniem brudu z delikatnością oraz pięknem języka. Rzadko się zdarza, by powieści niczego nie brakowało. Wyobraźcie sobie połączenie książek Cormaca McCarthy’ego z dziełami Davida Goodisa i niezwykłymi nawiązaniami do Lovecrafta.
Ken Bruen, autor „London Boulevard”

Dzięki ostrej jak brzytwa, a zarazem brudnej prozie — jak przystało na czarny kryminał — „Finch” dociera do sedna tajemnicy Ambergris i stanowi bez mała jego apoteozę. Wspaniała książka!
Hal Duncan, autor „Welinu”, „Atramentu” i „Ucieczki z piekła”

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Finch
Data wydania: 18 Luty 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-194-2
Oprawa: twarda
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 392
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2009
Seria: Uczta WyobraźniRobert J. Sawyer - "Futurospekcja"

W trakcie eksperymentu w Zderzaczu Hadronów CERN w Szwajcarii dochodzi do dziwnego zdarzenia. Na około dwie minuty wszyscy tracą przytomność. Szybko okazuje się, że chwilowa amnezja dotknęła całą ludzkość, doszło do wielu nieszczęśliwych wypadków. Powoli wychodzi też na jaw, że większość ludzi w trakcie tej krótkotrwałej utraty przytomności miała wizje swojej własnej przyszłości. Przyszłości oddalonej o 21 lat. Z urywków wizji zgłaszanych przez ludzi z całego globu powstaje mniej w miarę dokładna „historia” najbliższej przyszłości.
Czy przyszłość jest niezmienna? Czy możemy odmienić swój los? Czy możemy się uratować, choć wszystko wskazuje na to, że za 20 lat nie będzie nas wśród żywych?

Robert J. Sawyer, kanadyjski pisarz SF, zdobywca Hugo za Hominidów Nebuli za Eksperyment terminalny. Na podstawie Futurospekcji powstał we współpracy wytwórni Disneya i HBO serial „Flashforward (polski tytuł „Przebłysk jutra”, emitowany przez AXN). Pomimo tego, że film wziął z książki Sawyera tylko tylko pomysł wyjściowy, i tak zyskał zagorzałych fanów na całym świecie. Warto więc zapoznać się z literackim pierwowzorem.

Wydawnictwo: Solaris
Tytuł oryginału: Flashforward
Tłumaczenie: Anna Klimasara
Data wydania: 16 Luty 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7590-065-1
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 360
Cena: 41,90 zł
Rok wydania oryginału: 1999
Wydawca oryginału: Tor Books
Wielkie turystyczne statki wędrują od gwiazdy do gwiazdy. Wszystko jest osiągalne. Można kupić sobie nowe ciało. Albo nową osobowość. Każdy może stać się, kim tylko zechce – wszędzie poza zakazaną strefą w Saudade, gdzie przed pokoleniem fragmenty Traktu Kefahuchiego zaczęły spadać na ziemię. I wybór nie jest już możliwy.
Nieprzewidywalność strefy przyciąga poszukiwaczy przygód. Prowadzony przez nich handel niewytłumaczalnymi organizmami, destabilizującymi techologiami oraz biologicznymi artefaktami, jakie można tam odnaleźć, prowadzi do gwałtownego konfliktu z policją z Saudade. Tymczasem bogaci turyści podejmują ryzykowne pograniczne eskapady, prowadzeni przez niezasługującego na zaufanie Vica Serotonina, skorumpowanego przewodnika dusz; a ze strefy wydostała się choroba zupełnie nowego rodzaju.

Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Lech Jęczmyk, Zofia Uhrynowska, Marek Marszał i inni
Data wydania: 14 Czerwiec 2011
ISBN: 978-83-7590-080-4
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 500
Cena: 41,90 złPeter Watts - "Rozgwiazda"

Losy cywilizacji spoczywają na barkach jej wyrzutków.

Kiedy trzeba kogoś do obsługi elektrowni położonych trzy kilometry pod powierzchnią Pacyfiku, zaczynają się poszukiwania odpowiednich osób do podmorskiego programu na ryfcie. Zatrudnienie znajdują ci, których przeszłość wstępnie przystosowała do niebezpiecznych środowisk; ludzie do tego stopnia przyzwyczajeni do obrażeń cielesnych i chronicznego stresu, że przebywanie na skraju podwodnego wulkanu jest w ich przypadku wręcz niejakim postępem. Nikogo zbytnio nie obchodzi satysfakcja z pracy. Jeśli przez całe życie nie nauczyłeś się, że wszelki opór jest bezcelowy, w ogóle nie zostałbyś ryfterem. To niewielka cena, jaką trzeba zapłacić, by na wybrzeżu płonęły światła.

Pośród klifów i rowów Grzbietu Juan de Fuca istnieje jednak coś, czego nikt nie spodziewał się tam odkryć, zaś wysokie ciśnienie potrafi zmienić nawet najbardziej uległą zawodową ofiarę w istotę z żelaza. Z początku nawet ryfterzy nie są świadomi tego, co w sobie noszą – a gdy wszyscy inni wreszcie zdają sobie z tego sprawę, to właśnie ci odrzuceni i pogardzani trzymają dłonie na przycisku „reset” dla całej cholernej planety...

Wydawnictwo: Ars Machina
Tytuł oryginału: Starfish
Tłumaczenie: Dominika Rycerz-Jakubiec
Data wydania: 8 Kwiecień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-932319-1-1
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 370
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 1999
Wydawca oryginału: Tor Books
Tom cyklu: 1Peter Watts - "Wir"

Oto jak skończy się świat.

Wybuch jądrowy na głębokomorskim ryfcie. Celem ataku był pradawny mikrob – tak żarłoczny, że mógłby doprowadzić do zagłady całej biosfery – oraz garstka amfibiotycznych ludzi zwanych ryfterami, którzy nieumyślnie wypuścili go na zewnątrz po trzech miliardach lat odosobnienia.

Powstałe w wyniku wybuchu tsunami pochłonęło wiele milionów istnień. Nie było innego wyboru – ocalenie świata usprawiedliwia przypadkowe ofiary.

Gorzej, że ktoś chybił.

Zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej legło w gruzach. Miliony uchodźców gromadzą się wokół mitycznej postaci, która w tajemniczy sposób wyłoniła się z oceanu. Świat, który chyli się już ku upadkowi, ledwie zauważa kolejną plagę, szerzącą się na wybrzeżu. Coś ogromnego i nieludzkiego, ukrytego we wnętrzu pędzącej na złamanie karku dżungli, zwanej kiedyś Internetem, próbuje dosięgnąć kobiety o zatopionej w piersi maszynerii i pustych, białych oczach. Kobiety, której działaniami kieruje wściekłość. Kobiety, która nosi w sobie Armagedon.

Na imię jej Lenie Clarke. Jest ryfterką. I nie jest nawet w połowie tak martwa, jak się wszyscy spodziewali.

W jej mniemaniu cały cholerny świat jest tylko jedną, wielką przypadkową ofiarą...

Wydawnictwo: Ars Machina
Tytuł oryginału: Maelstrom
Tłumaczenie: Dominika Rycerz-Jakubiec
Data wydania: 16 Listopad 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-932319-2-8
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 380
Cena: 37,80 zł
Rok wydania oryginału: 2001
Wydawca oryginału: Tor Books
Tom cyklu: 2antologia - "Głos Lema"

Dla pokoleń czytelników był Mistrzem, dla pokoleń autorów wzorem. Zmarły przed pięcioma laty pisarz i filozof, Stanisław Lem, w tym roku obchodziłby 90. rocznicę urodzin. Ten zbiór powstał po to, żeby go uhonorować.

Sztuczne inteligencje, wirtualne światy, androidy zastępujące człowieka. Fabuły, których areną jest cały Wszechświat. Obce planety, na których odkryto ślady życia. I kosmos, niezbadany i niebezpieczny, wciąż na wyciągnięcie ręki.

„Żadna dobra książka nie przejdzie nieukarana, a każdy gest artystyczny jest zarazem przedmiotem gry rynkowej. I jak w przypadku wielu podobnych przedsięwzięć, także inicjatorom antologii opowiadań inspirowanych twórczością Stanisława Lema łatwo przypisać niskie intencje: że oto wykorzystują znane nazwisko dla darmowej reklamy, by przebić się z tytułem marketingowo.
W istocie zaś mamy tu do czynienia z próbą niemalże heroiczną.
Bo, po pierwsze, czy „Głos Lema” rzeczywiście wykorzystuje znaną markę – czy też raczej stara się ją dopiero stworzyć, odtworzyć?”.

Jacek Dukaj, ze "Wstępu"

Zawartość zbioru:
1. Krzysztof Piskorski – „Trzynaście interwałów Iorri”
2. Rafał Orkan – „Księcia Kordiana księżycowych przypadków część pierwsza i najprawdopodobniej ostatnia”
3. Wawrzyniec Podrzucki – „Zakres widzialny”
4. Andrzej Miszczak – „Poryw”
5. Alex Gütsche – „Lalka”
6. Joanna Skalska –„Płomieniem jestem ja”
7. Janusz Cyran – „Słońce Król”
8. Wojciech Orliński – „Stanlemian”
9. Rafał Kosik – „Telefon”
10. Paweł Paliński – „Blask”
11. Filip Haka – „Opowieści kosmobotyczne Dominika Vidmara”
12. Jakub Nowak – „Rychu”

Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 21 Październik 2011
Wydanie: I
Redaktor: Michał Cetnarowski
ISBN: 978-83-61187-32-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 552
Cena: 39,00 zł
Seria: Science Fiction z plusemKrzysztof Piskorski - "Krawędź czasu"

Maksym nie podejrzewał, że szukając swoich korzeni trafi na drugą stronę miasta. Tam, w dzielnicy, która zniknęła z map podczas zaborów, tajemnicza maszyna pożera rzeczywistość, czas zwija się we wstęgi, a kieszonkowe światy pasożytują na sobie wzajemnie.
Od Alef do Szin, od pierwszego kroku po ostatni oddech, Maksym podąża ku nieznanemu, prowadzony przez zapiski dziewiętnastowiecznego maga.
Drzewo Życia i szaleni demiurgowie. Kabała i myślące maszyny. Magia i rewolucja przemysłowa.
Pełna zaskoczeń powieść jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia. Krzysztof Piskorski prowadzi czytelnika przez XIX wiek oraz czasy współczesne, aż po tajemnicze krainy demiurgów, mieszając kabałę z historią oraz fantastyką naukową. Efektem jest emocjonująca, wyrafinowana książka, którą trudno porównać z czymkolwiek innym.

Informacje o autorze:
Krzysztof Piskorski - autor trylogii Opowieść Piasków (“Wygnaniec”, “Najemnik” i “Prorok”) dwutomowej powieści “Zadra”, oraz wielu opowiadań, publikowanych m.in. w antologiach “Księga smoków” i “Księga strachu”.

Wydawnictwo: Runa
Data wydania: 9 Marzec 2011
ISBN: 978-83-89595-74-4
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 400
Cena: 34,50 zł
Ilustracja na okładce: Artur Sadłos
Redaktor prowadzący: Krzysztof Kozłowski


Autor: Katedra


Dodano: 2011-12-02 14:31:25
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Bronsiu - 10:57 04-12-2011
A gdzie "Dom Derwiszy"?

Shadowmage - 12:02 04-12-2011
Widać się nie załapał/jeszcze (jak u mnie) nie został przeczytany, więc wskazany być nie mógł (zresztą chyba i tak by się w możliwej liczbie wskazań nie załapał).

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Wojtas, Michał - "Cyberpunk 1982-2020"


 Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"

 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS