NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lawrence, Mark - "Święta siostra"

Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Ukazały się

Szmidt, Robert J. - "Ostatnia misja Asgarda"


 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!" (Kolekcja Wehikuł czasu)

 Jordan, Robert - "Wielkie polowanie" (2019)

 Porter, Max - "Lanny"

 Komuda, Jacek - "Wilcze gniazdo" (wyd. 4)

 Piekara, Jacek - "Mój przyjaciel Kaligula" (2019)

 Ziemiański, Andrzej - "Pułapka Tesli" (wyd. 2)

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Linki

Kuttner, Henry - "Próżny robot" (miękka)
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Wiktor Bukato, Jolanta Kozak, Zofia Uhrynowska-Hanasz
Data wydania: Sierpień 2011
ISBN: 978-83-7590-074-3
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
Cena: 39,90 zł
Seria: Klasyka SFKuttner, Henry - "Próżny robot"

Klasyka na wesoło


Wydawnictwo Solaris kontynuuje przypominanie polskim czytelnikom klasyków światowego science fiction. Między innymi po Silverbergu, Delanym, Heinleinie czy Aldissie przyszła pora na Henry’ego Kuttnera; pisarza zmarłego już ponad pięćdziesiąt lat temu. W dwóch różnych wydaniach (w miękkiej i twardej oprawie) opublikowany został jego zbiór „Próżny robot”1). Zaprezentowane teksty zostały zebrane w trzy grupy tematyczne: trzy utwory niepowiązane treścią, a zamieszczone w części nazwanej „Roboty i podróże w czasie”, pięć opowiadań o wiecznie pijanym wynalazcy Gallowayu Galagherze oraz cztery teksty o zwariowanej rodzince Hogbenów obdarzonej supermocami.
Każda z grup opowiadań prezentuje nieco inne podejście do opowiadanych historii. Teksty takie jak „Twonk” czy „Tubylerczykom spełły fajle” są oparte na prostym i często wykorzystywanym (szczególnie w początkach pisania fantastyki) motywie polegającym na wprowadzeniu elementów nadnaturalnych do życia spokojnej, normalnej rodziny, co wywraca do góry nogami jej życie. Kuttner, chociaż zwykle przedstawia to w sposób dosyć zabawny (np. zabawki zmieniające postrzeganie świata u dzieci czy przybysze z przyszłości chcący wyedukować malca mającego być początkiem nowej rasy), raczej nie jest zwolennikiem szczęśliwych zakończeń. Można w tych opowiadaniach doszukiwać się ostrzeżenia przed nieodpowiedzialnym wykorzystaniem zdobyczy nauki, ale luźne, mocno humorystyczne podejście do tematu znacząco osłabia wymowę opowiadań, a wręcz stawia pod dużym znakiem zapytania zasadność takiej interpretacji.
Akcja opowiadań o Galagherze natomiast ma miejsce w przyszłości, chociaż wcale nie tak odmiennej od znanej nam (czy też raczej: znanej autorowi) rzeczywistości. Główny bohater jest genialnym wynalazcą, ale niestety wyłącznie w stanie upojenia alkoholowego. W rezultacie na trzeźwo nie pamięta – co, jak i po co zrobił, a to nieodmiennie prowadzi do kłopotów. Z jednej strony utwory z tej części są dosyć schematyczne, ale różnorodne pomysły sprawiają, iż nie jest to odczuwalne; zamiast nudzić – bawią.
Jeszcze inaczej jest z tekstami z trzeciej grupy. Rodzina Hogbenów jest uosobieniem prostaczków z amerykańskiej prowincji, chociaż od sąsiadów różnią się nadnaturalnymi umiejętnościami, takimi jak latanie, znikanie czy umiejętność tworzenia fantastycznych wynalazków. Motyw nienaturalnej rodziny żyjącej w odosobnieniu nie jest współcześnie rzadki, chociaż zwykle wykorzystywany jest w konwencji grozy, a nie humorystycznego science fiction.
W przypadku tak wiekowych utworów zachodzi zawsze obawa, że nie wytrzymały próby czasu i obecnie nie cieszą lekturą tak, jak miało to miejsce w momencie ich napisania. Jednak opowiadań Kuttnera to nie dotyczy; dzieje się tak za sprawą lekkiego stylu i wszechobecnego humoru. Najciekawiej wypadają opowiadania z pierwszej grupy, z „Twonkiem” na czele. Amerykański pisarz znalazł w nich złoty środek między pomiędzy humorem a fabułą. Gorzej jest z tekstami hogbenowskimi, które odrobinę za bardzo dryfują w kierunku absurdu. Niezależnie od tego ciężko powiedzieć o tekstach z „Próżnego robota”, by trąciły myszką. To nadal bardzo przyzwoita lektura, jeśli nawet miejscami – na poziomie detali – nieco archaiczna; szczególnie w tekstach, których akcja dzieje się w przyszłości.
Zbiór Kuttnera jest przykładem klasyki, która dostarcza przyjemności z lektury również po wielu latach od napisania; nie jest to zatem wyłącznie ciekawostka dla osób pragnących poznać korzenie gatunku i zobaczyć jak ewoluowały pewne motywy i rozwiązania fabularne. „Próżny robot” jest przede wszystkim wyborem niezłych, lekkich i zabawnych tekstów, które idealnie nadają się na oderwanie od jesiennej szarugi za oknem. Wydanie tej książki nie powinno trafić w próżnię: osoby nieznające prozy Kuttnera z wcześniejszych wydań jego zbiorów, zapewne znajdą przyjemność w lekturze.1) Jest to wydanie znacznie rozszerzone w porównaniu do zbioru opublikowanego pod tym samym tytułem przez PiK w 1993 roku.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2011-11-18 22:06:14
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść o Spider-Manie


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"


 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana"

Fragmenty

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Jensen, Danielle L. - "Mroczne wybrzeża"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS