NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

Kuttner, Henry - "Próżny robot" (miękka)
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Wiktor Bukato, Jolanta Kozak, Zofia Uhrynowska-Hanasz
Data wydania: Sierpień 2011
ISBN: 978-83-7590-074-3
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
Cena: 39,90 zł
Seria: Klasyka SF



Kuttner, Henry - "Próżny robot"

Klasyka na wesoło


Wydawnictwo Solaris kontynuuje przypominanie polskim czytelnikom klasyków światowego science fiction. Między innymi po Silverbergu, Delanym, Heinleinie czy Aldissie przyszła pora na Henry’ego Kuttnera; pisarza zmarłego już ponad pięćdziesiąt lat temu. W dwóch różnych wydaniach (w miękkiej i twardej oprawie) opublikowany został jego zbiór „Próżny robot”1). Zaprezentowane teksty zostały zebrane w trzy grupy tematyczne: trzy utwory niepowiązane treścią, a zamieszczone w części nazwanej „Roboty i podróże w czasie”, pięć opowiadań o wiecznie pijanym wynalazcy Gallowayu Galagherze oraz cztery teksty o zwariowanej rodzince Hogbenów obdarzonej supermocami.
Każda z grup opowiadań prezentuje nieco inne podejście do opowiadanych historii. Teksty takie jak „Twonk” czy „Tubylerczykom spełły fajle” są oparte na prostym i często wykorzystywanym (szczególnie w początkach pisania fantastyki) motywie polegającym na wprowadzeniu elementów nadnaturalnych do życia spokojnej, normalnej rodziny, co wywraca do góry nogami jej życie. Kuttner, chociaż zwykle przedstawia to w sposób dosyć zabawny (np. zabawki zmieniające postrzeganie świata u dzieci czy przybysze z przyszłości chcący wyedukować malca mającego być początkiem nowej rasy), raczej nie jest zwolennikiem szczęśliwych zakończeń. Można w tych opowiadaniach doszukiwać się ostrzeżenia przed nieodpowiedzialnym wykorzystaniem zdobyczy nauki, ale luźne, mocno humorystyczne podejście do tematu znacząco osłabia wymowę opowiadań, a wręcz stawia pod dużym znakiem zapytania zasadność takiej interpretacji.
Akcja opowiadań o Galagherze natomiast ma miejsce w przyszłości, chociaż wcale nie tak odmiennej od znanej nam (czy też raczej: znanej autorowi) rzeczywistości. Główny bohater jest genialnym wynalazcą, ale niestety wyłącznie w stanie upojenia alkoholowego. W rezultacie na trzeźwo nie pamięta – co, jak i po co zrobił, a to nieodmiennie prowadzi do kłopotów. Z jednej strony utwory z tej części są dosyć schematyczne, ale różnorodne pomysły sprawiają, iż nie jest to odczuwalne; zamiast nudzić – bawią.
Jeszcze inaczej jest z tekstami z trzeciej grupy. Rodzina Hogbenów jest uosobieniem prostaczków z amerykańskiej prowincji, chociaż od sąsiadów różnią się nadnaturalnymi umiejętnościami, takimi jak latanie, znikanie czy umiejętność tworzenia fantastycznych wynalazków. Motyw nienaturalnej rodziny żyjącej w odosobnieniu nie jest współcześnie rzadki, chociaż zwykle wykorzystywany jest w konwencji grozy, a nie humorystycznego science fiction.
W przypadku tak wiekowych utworów zachodzi zawsze obawa, że nie wytrzymały próby czasu i obecnie nie cieszą lekturą tak, jak miało to miejsce w momencie ich napisania. Jednak opowiadań Kuttnera to nie dotyczy; dzieje się tak za sprawą lekkiego stylu i wszechobecnego humoru. Najciekawiej wypadają opowiadania z pierwszej grupy, z „Twonkiem” na czele. Amerykański pisarz znalazł w nich złoty środek między pomiędzy humorem a fabułą. Gorzej jest z tekstami hogbenowskimi, które odrobinę za bardzo dryfują w kierunku absurdu. Niezależnie od tego ciężko powiedzieć o tekstach z „Próżnego robota”, by trąciły myszką. To nadal bardzo przyzwoita lektura, jeśli nawet miejscami – na poziomie detali – nieco archaiczna; szczególnie w tekstach, których akcja dzieje się w przyszłości.
Zbiór Kuttnera jest przykładem klasyki, która dostarcza przyjemności z lektury również po wielu latach od napisania; nie jest to zatem wyłącznie ciekawostka dla osób pragnących poznać korzenie gatunku i zobaczyć jak ewoluowały pewne motywy i rozwiązania fabularne. „Próżny robot” jest przede wszystkim wyborem niezłych, lekkich i zabawnych tekstów, które idealnie nadają się na oderwanie od jesiennej szarugi za oknem. Wydanie tej książki nie powinno trafić w próżnię: osoby nieznające prozy Kuttnera z wcześniejszych wydań jego zbiorów, zapewne znajdą przyjemność w lekturze.



1) Jest to wydanie znacznie rozszerzone w porównaniu do zbioru opublikowanego pod tym samym tytułem przez PiK w 1993 roku.



Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2011-11-18 22:06:14
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS