NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Saylor, Steven - "Rzym"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Saylor, Steven - "Rzym"
Tytuł oryginału: Roma
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Data wydania: Maj 2008
ISBN: 978-83-7510-069-3
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 150x225
Liczba stron: 608
Cena: 45,90 zł
Seria: Powieść historycznaSaylor, Steven - "Rzym"

Rzymianie pod rękę z Indianami


Steven Saylor jest najbardziej znany z cyklu książek kryminalno-historycznych „Roma sub rosa”. Jednakże zainteresowanie autora starożytnym Rzymem widoczne w ogromnej wiedzy na temat ówczesnych realiów i historii oraz żyłka do snucia złożonych intryg, które wykorzystuje przy pisaniu książek o Gordianusie Poszukiwaczu – znalazły dobry użytek także w „Rzymie” i dopełniającym go „Cesarstwie”.

Lektura „Rzymu” przyniosła mi skojarzenie z książkami Alfreda i Krystyny Szklarskich, konkretnie z trylogią „Złoto Gór Czarnych”, która w sposób bardzo zbliżony do ujęcia Saylora opowiada o losach jednego z indiańskich plemion. Podobieństw łączących wspomniane tytuły, bardzo odmienne w zakresie poruszanej tematyki, jest zadziwiająco wiele. Autorzy przyjęli konwencję opowiadania o historycznych wydarzeniach przez pryzmat losów jednostek, mających na ogół niewielki lub zgoła żaden wpływ na rozgrywające się zdarzenia. Śledząc poczynania bohaterów poznajemy realia, w jakich żyli, ze szczególnym uwzględnieniem codzienności, podczas gdy fakty zapisane w annałach historii przekazywane są w sposób neutralny, bez zbytniego pogłębiania wiedzy, jaką posiada przeciętny czytelnik.

Fabuła rozgrywa się wokół kolejnych przedstawicieli obserwowanej rodziny – zarówno u Saylora, jak i u Szklarskich śledzimy losy odpowiednio Rzymu i plemienia Santee Dakotów z perspektywy życia osób należących do kolejnych pokoleń. Życie bohaterów jest jedynie pretekstem do ukazania szerszej panoramy losów miasta i egzystencji Indian w dobie kolonizacji.

Stanowi to zarówno największą zaletę, jak i wadę powieści Saylora. Przedstawienie wielu szczegółów życia codziennego i mniej znanych problemów egzystencji w starożytnym Rzymie (akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni lat 1000 – 44 p.n.e.) towarzyszy bowiem dość powierzchownemu wglądowi w historyczne wydarzenia. Choć książka skupia się na najbardziej doniosłych chwilach w dziejach potężnego imperium, to czyni to w sposób fabularyzowany, stawiając na wartką momentami akcję i bardzo wiele emocji, oddanych z wprawą cechującą doświadczonego pisarza. Wyraźnie widać, że Saylor ma wielką wiedzę na temat okresu, jaki uczynił tematem swoich powieści, jednocześnie jednak nie epatuje on detalami czy językiem stylizowanym na ówczesny. Tylko od indywidualnych oczekiwań czytelnika zależy, jak potraktuje on przyjętą konwencję i czy odnajdzie w niej satysfakcjonujący kompromis.

Z oczywistych względów fabuła „Rzymu” jest mocno przewidywalna – jednak tylko w zakresie historii miasta. Bowiem obok niej toczą się różne intrygi, w jakie uwikłani są członkowie rodziny Pinariuszów, związane z mocą magicznego amuletu fascinum i rywalizacją z Potycjuszami, odwiecznymi konkurentami na drodze do zaszczytów w sprawowaniu społecznych i religijnych funkcji w Wiecznym Mieście. Dzięki temu zabiegowi książka wciąga i nie nudzi, mimo iż czytelnik na ogół jako tako orientuje się w losach państwa rzymskiego.

Warto też wspomnieć o warstwie edytorskiej powieści. Twarda oprawa z obwolutą oraz drzewo genealogiczne Pinariuszów i towarzyszące każdemu rozdziałowi mapy Rzymu i okolic, zawierające również oznaczenia miejsc istotnych dla fabuły, niemających zaś szczególnego znaczenia historycznego to elementy, które podnoszą przyjemność płynącą z obcowania z książką.

Trylogia Szklarskich należała do książek mojego dzieciństwa, będąc barwną, interesującą i ukazującą zupełnie nowy, obcy świat, który pochłaniał bez reszty. Książka Saylora powiela zalety ukazane przez polskich autorów, będąc jednocześnie o wiele lepiej wyważoną pomiędzy akcją a opisem realiów życia bohaterów. Dlatego spokojnie mogę polecić ją wszystkim szukającym ambitnej rozrywki, nie zaś szczegółowych traktatów historycznych. Ci pierwsi na pewno się nie zawiodą.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2011-10-30 09:32:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS