NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Chiang, Ted - "Wydech"

Ukazały się

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"


 Kristoff, Jay - "Bezświt"

 Kain, Dawid - "Wszystkie grzechy korporacji Somnium"

 Derleth, August - "Maska Cthulhu"

 McDonald, Ed - "Upadek Wron"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 World of Warcraft: Kronika. Tom II

 Muller, Xavier - "Erectus"

Linki


Cyberpunkowa Warszawa - zwycięskie prace

Poniżej przeczytać można trzy prace, które w głosowaniu redakcji Katedry zostały wyłonione jako najlepsze spośród wszystkich nadesłanych na konkurs Cyberpunkowa Warszawa. Dokładne zasady konkursu oraz spis nagród znajdziecie tutaj.Miejsce I - Michał Brzoza:

ZAMACH W KONGLOMERACIE WARSZAWSKIM

Dzisiejszego dnia we wczesnych godzinach porannych w Konglomeracie warszawskim (Dystrykt „Polska”) doszło do zamachu terrorystycznego na niespotykaną dotąd skalę. Nieznani sprawcy, wykorzystując trwające od miesiąca niepokoje społeczne, wywołane zabójstwem Cielesnego Obywatela przez androida, zaatakowali Konsorcjum Pol – ANDR – największego producenta i dystrybutora androidów na rynku polskim. Ekstremiści przy pomocy bomby elektromagnetycznej zniszczyli komputery w głównej siedzibie firmy, mieszczącej się w Pałacu Technologii i Nauki. Skasowaniu uległy wszystkie dane, w tym zaawansowane projekty androidów marki Wars-7, reklamowanego jako „bardziej ludzki niż człowiek” oraz Sawa S-X, mającej być hitem w branży erotycznej. Równoległe z atakiem na główną siedzibę konsorcjum, terroryści zainfekowali nieznanym wirusem oprogramowanie instalowane androidom w zakładach Pol – ANDRu, w dawnej fabryce FSO na Żeraniu. Nie wiadomo, jak wiele androidów zostało zainfekowanych szkodliwym wirusem ani jakie zachowania on wywołuje. Decyzją szefostwa cała partia androidów, w trosce o klientów i dobre imię firmy została wycofana ze sprzedaży. Rzecznik Konsorcjum nie chciał potwierdzić informacji o ofiarach śmiertelnych wśród Cielesnych pracowników. Nieoficjalne źródła mówią nawet o 30 inżynierach, którzy mieli zginąć w czasie ataku. Rzecznik Pol – ANDRu zapowiedział jednocześnie wewnętrzne śledztwo, które ma wykazać, czy terrorystom nie pomagał żaden z członków firmy.
Zamach zgodnie potępili gubernatorzy wszystkich dystryktów Zjednoczonego Związku Europejskiego, a Najwyższy Kanclerz wystosował specjalne oświadczenie do gubernatora Dystryktu „Polska”. Domaga się „bezwzględnego ukarania winnych, którzy w imię uprzedzeń i średniowiecznych zabobonów nie chcą rozwoju technologii, niezbędnej do funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa”. Gubernator na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zapewnił o przedsięwzięciu wszelkich możliwych środków w celu wykrycia sprawców. Już wszczęto dochodzenie w tej sprawie.
Podejrzanymi o zorganizowanie dzisiejszego zamachu są anarchiści zrzeszeni w organizacji „Flesh, Bone, Blood”, skrajnego odłamu Polskiej Partii Żywych; od lat domagający się zaprzestania produkcji androidów oraz zakazu przeprowadzania operacji hybrydowych na Cielesnych. Przypomnijmy, to ta sama organizacja, której przedstawiciele we wrześniu ubiegłego roku, dokonali udanego zamachu na Arthura Bajta, pierwszego elektronicznego prezydenta Konglomeratu oraz znanego działacza na rzecz równouprawnienia Cielesnych Obywateli i androidów. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, skąd grupa terrorystów dysponowała tak zaawansowaną technologicznie bronią.
Na jutro zaplanowana jest demonstracja przeciw przemocy i nienawiści, na którą wstrząśnięci mieszkańcy Konglomeratu zwołują się poprzez Siec. Demonstracja ma ruszyć o godzinie 11 spod Kolumny Androida na Placu Zamkowym, a następnie przejść pod Pałac Technologii i Nauki, gdzie zostaną złożone wieńce.

„Times” 29 III 2047 r.

***

Miejsce II - Grzegorz Bryszewski:

Rozpoznanie dworca

Dzisiaj rano ma się rozpocząć intensywne sprawdzanie infrastruktury żelowej Dworca Teleportacyjnego Mokotów 2. Technicy podejrzewają, że trwający już od miesiąca paraliż warszawskiej sieci teleportacyjnej może zostać usunięty w ciągu kilku najbliższych dni.
Przypomnijmy, że problemy w działaniu stołecznej sieci teleportacyjnej pojawiły się 10 października, a pierwszy przypadek bramki, która odmówiła posłuszeństwa, odnotowano na obrzeżach Warszawy, w dzielnicy Łódź Fabryczna. Cytowany w naszej gazecie pan Mariusz z Aglomeracji Katowice-Wrocław wspominał, że włożenie do czytnika bramki karty kredytowej nie dało żadnego efektu, a na ekranie urządzenia pojawił się tylko przez chwilę tajemniczy ysymbol – trupia czaszka w kolorze czerwonym
W ciągu kilku dni przestały działać wszystkie bramki teleportacyjne, z dziwnych przyczyn wciąż działają bramki w kilku dzielnicach stolicy, w Radomiu i Nasielsku; nieregularnie działa natomiast bramka w pobliżu Muzeum Popkultury na Ursynowie.
W ekspresowym tempie w stolicy popularność zdobyły informacje mówiące o makabrycznym efekcie awarii, którego ofiarą miał być jeden z biznesmenów korzystających z bramki na Mokotowie. Otóż według informacji rozprowadzanych w Internecie, w wyniku awarii, dolna część ciała tego mężczyzny miała trafić do bramki w Monachium (podróżował on tam w celach biznesowych), górna część miała natomiast zaginąć. Plotkę szybko jednak zdementowali cytowani przez lokalne media naukowcy:
– To bzdura. Takie teorie mogą powstać tylko w głowach osób o zbyt bujnej wyobraźni – komentował Mieczysław DeVolaille z Instytutu Cybernetycznego Radmor-Samsung Aglomeracji Kaszubskiej.
Paraliż systemu komunikacyjnego spowodował ogromną popularność wcześniej stosowanych środków transportu. Władze miasta przywróciły działanie metra, mieszkańcy używali nawet całkowicie już zapomnianego środka transportu, zwanego rowerem (poruszanego siłą mięśni użytkownika).
Awarię początkowo tłumaczono problemami ze Sztucznymi Inteligencjami 3.0, opartymi na przewodnikach żelowych i produkowanymi w zakładach Stilon-Akai (odpowiadają one za organizację ruchu w sieci); następnie rzecznik prezydenta stolicy tłumaczył, że powodem awarii jest sabotaż.
Tożsamość osoby odpowiedzialnej za paraliż systemu teleportacyjnego została ustalona w połowie października. Policjanci w komunikatach prasowych podali, że ataku dokonał haker używający pseudonimu „Stalin_Lenin” z Wolnej Komuny Pomorskiej. Ta nielegalna organizacja już od kilku miesięcy domaga się oddzielenia Gdańska od V Rzeczpospolitej.
Naszemu dziennikarzowi śledczemu udało się porozmawiać z osobą, która twierdzi, ze studiowała w Londynie z hakerem odpowiedzialnym za atak.
– To był człowiek z innej epoki. Jeszcze w akademiku udało mu się stworzyć samodzielnie odtwarzacz DVD, potrzebny do oglądania filmów w tym staroświeckim formacie. Oglądał non-stop filmy z gatunku science-fiction i kiedy inni zajmowali się włamywaniem do automatów ulicznych z LSD, on prorokował, że Sztuczne Inteligencje, które zdobyły większość w polskim Sejmie, mogą doprowadzić do upadku kraju – mówi nasz informator (dane do wiadomości redakcji).
Na wczorajszej konferencji prasowej rzecznik władz stolicy poinformował, że technicy ustalili już, że awarii nie da się usunąć wprowadzając zmiany w poszczególnych bramkach (takie prace trwały od kilku tygodni); niezbędny będzie natomiast całkowity reboot systemu na Dworcu Teleportacyjnym Mokotów 2.
– Przeprowadzimy rozpoznanie i usuniemy awarię – tłumaczył dziennikarzom rzecznik.

Powyższy artykuł został opublikowany w wydaniu specjalnym gazety „Aktualności Warszawskie” w poniedziałek 11 listopada, 2040 roku.

***

Miejsce III - Marek Gratkiewicz:

Wawa Island News

Słynny warszawski „Big Ben” zaczął się cofać! Czyżby kolejny bunt sztucznej inteligencji?!
Dziś, o godzinie 9.33 a.m. miała miejsce awaria symbolu i dumy naszego miasta, popularnego warszawskiego „Big Bena”, usytuowanego na wieży Drugiego Pałacu Kultury i Nauki. Przypomnijmy, iż pierwowzór naszego zegara uległ zniszczeniu podczas rozruchów miejskich w 2032 roku. Chronometr, który mamy okazję podziwiać obecnie, wizualnie jest wierną repliką, z pietyzmem odtworzoną na podstawie archiwalnych zdjęć i filmów.
Czy dzisiejsze zdarzenie należy traktować jedynie jako „wybryk” AI, zawiadującej ustawieniami zegara? Czy mamy do czynienia z aktem wandalizmu hackerów? Czy, jak twierdzą Apokaliptycy, to początek naszego końca?! Czy możemy czuć się bezpieczni?!
O komentarz poprosiliśmy Mr Rajmunda Raya Wieczorka, specjalistę w zakresie budowy układów AI i antyterroryzmu informatycznego.
– Mr Wieczorek, czy dzisiejszy incydent daje powody do obaw? Wszak to nie pierwszy raz, gdy sztuczna inteligencja wycięła włodarzom naszego miasta brzydkiego psikusa. Wystarczy wspomnieć kłopoty z pociągami miejskiego metra, które nie tak dawno odmówiły przewozu podróżnych...
– Poruszył pan kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim nie przywiązywałbym zbyt dużej wagi do dzisiejszego incydentu. Siren, AI sterująca układem zegara, należy do sieci logicznych niższego rzędu i sądzę, że nadinterpretacją byłoby przypisywać jej dążenie do celów innych, niż te, do których została przeznaczona. Sądzę, że mamy do czynienia ze zwykłą awarią. Nie zapominajmy, że Siren to AI na licencji postrosyjskiej...
– A jak wytłumaczy pan przypadek z pociągami Warsaw City Metro? Czy nie ma pan wrażenia, że AI coraz bardziej ingeruje w nasze życie? Czy nie czuje się pan... osaczony?
– Cóż, w moim przypadku twierdzenie o jakimkolwiek „osaczeniu” zdaje się nieco kuriozalne...
– Oczywiście, bardzo pana przepraszam; wracając jednak do mojego pytania...
– Charon, AI sterująca rozkładem warszawskiego metra domagała się jedynie egzekwowania przysługujących jej praw pracowniczych. Proszę nie zapominać, że ustawą Parlamentu Europejskiego z dnia 12 lipca 2039 roku przyznano układom logicznym pierwszej, drugiej i trzeciej klasy osobowość prawną oraz zdolność do czynności prawnych.
– Touché. W pełni podzielam pana zdanie. Czy jednak pana zdaniem, Traktat o Suwerenności nie przyznaje AI zbytniej autonomii? Czy sztuczna inteligencja nie zawłaszcza terytoriów przynależnych od lat człowiekowi? Czy powinniśmy mieć powody do niepokoju?
– Pragnę uspokoić pana i Czytelników oraz zapewnić, że nie ma żadnych powodów do obaw. Przypomnę, że sukces na polu industrialnym nasze miasto odniosło dopiero, gdy urząd burmistrza Warsaw City objęła Mr. Jennifer Yenna Kowalska, osoba ze wszech miar kompetentna i godna zaufania.
– ...i pełniąca swój urząd od trzech już kadencji. Bez wątpienia mieszkańcy naszego grodu wiele jej zawdzięczają.
– Dziękuję. Pana redaktora i czytelników WIS pragnę zaś poinformować, że usterka Siren została właśnie usunięta i warszawiacy znów mogą cieszyć oczy piękną holograficzną tarczą zegara.
– I dokładnym czasem.
– Co do jednej tysięcznej sekundy.
– Bardzo dziękuję panu za rozmowę. Czytelnikom Wawa Island News przypominam, że gościem naszej gazety był Mr Rajmund Ray Wieczorek, specjalista od antyterroryzmu sieciowego oraz AI pierwszej klasy. Naszych Czytelników zachęcamy do przełączenia wszczepek na kanał WIS 42, gdzie po bloku reklamowym zamieścimy wiadomości kulturalne.

***

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych naszych konkursach!


Autor: Katedra
Dodano: 2011-10-01 15:23:21
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

McDonald, Ian - "Luna: Wschód"


 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS