NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert - "Oko Świata" (wersja filmowa)

Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

Ukazały się

Webb, Nick - "Wolność"


 Grabowska, Ałbena - "Nowy Świat"

 Bułyczow, Kir - "Przełęcz" (Klasyka radzieckiej sf)

 antologia - "Czarna kula"

 Kloos, Marko - "Punkt uderzenia"

 Burroughs, Edgar Rice - "Sztuczny człowiek z Marsa"

 Sheckley, Robert - "Status cywilizacji"

 Card, Orson Scott - "Płomień serca" (wyd. 2)

Imprezy

Dni Fantastyki 2019 r.
Od: 2019-07-05
Do: 2019-07-07

Linki

Yu, Charles - "Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: How to Live Safely in a Science Fictional Universe
Tłumaczenie: Joanna i Adam Skalscy
Data wydania: Sierpień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7648-845-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 280
Cena: 28,00 zł
Rok wydania oryginału: 2010
Wydawca oryginału: Pantheon
Seria Nowej FantastykiYu, Charles - "Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie"

Czas przeszły słodko-gorzki


Dzieci bywają okrutne. Nastolatki w gniewie potrafią powiedzieć wiele nieprzyjemnych rzeczy. Frustracja powodowana wkraczaniem w dorosłe życie skutkuje niekontrolowanymi wybuchami. Obiektem tych słownych napadów agresji są przede wszystkim najbliżsi, cierpliwie znosząc fochy i zmiany nastrojów. Prawdą jest, że miłość wiele wybacza, ale nie sprawia, że słowa mniej bolą. Po latach wielu z nas zapewne uświadomiło sobie, jak krzywdziło rodzinę: szczęściem jest, gdy możemy to naprawić. Bohater i imiennik powieści Charlesa Yu nie miał tego szczęścia. „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie”, wbrew poradnikowemu tytułowi, jest właśnie o gorzkim spojrzeniu w przeszłość na błędy w relacjach z ojcem.
Książki o podróżach w czasie, a przede wszystkim wyruszaniu w swoją przeszłość, polegają przede wszystkim na tworzeniu paradoksów: ingerowaniu w minione wydarzenia i zmienianiu w ten sposób teraźniejszości. Początkowo zdaje się, że Yu nie będzie w tym względzie oryginalny, ale wraz z lekturą okazuje się, iż podróż w przeszłość głównego bohatera ma przede wszystkim wymiar duchowy, a nie fizyczny. Przeżywa on na nowo najważniejsze sytuacje z młodości, z dystansem i zrozumieniem patrząc na relacje z rodzicami – przede wszystkim z ojcem, ale po części również z matką. Bohater nie zmienia swojej przeszłości: doświadcza jej raz jeszcze, tym razem ze zrozumieniem i zrodzonym z niego bólem.
Na osłodę gorzkiej wymowy do powieści, szczególnie w jej pierwszej połowie, przemycono sporo humoru pod różnymi postaciami: od słownych żartów, po bardziej wysublimowany humor sytuacyjny i kontekstowy. Ubarwia to i nieco załamuje smak powieści, który przez to nie jest aż tak cierpki. Jednakże, patrząc z dalszej perspektywy, są śmiechem przez łzy: zabawne, ale nie przynoszą radości. Potęguje to specyficzna narracja powieści, pełna rozbudowanych, introwertycznych zdań.
Opowiadana w powieści historia jest osadzona w kontekście imigranckim. Ciężko powiedzieć, na ile Yu pisał ją na bazie własnych doświadczeń, ale udało mu się zaobserwować i odwzorować cechy typowe dla azjatyckich imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Ojciec głównego bohatera jest przykładem imigranta w pierwszym pokoleniu: zakompleksionego, niedocenianego pracusia, starającego się rzetelnością i sumiennością osiągnąć uznanie i akceptację w nowej ojczyźnie. Dla odmiany jego syn to żywy przykład drugiego pokolenia imigrantów: zagubiony, bez życiowych celów. Gardzący korzeniami, a jednocześnie niepotrafiący odnaleźć się w amerykańskim społeczeństwie, co skutkuje marginalizacją lub wręcz alienacją i wykluczeniem. Tutaj rzecz jasna zostało to ubrane w fantastycznonaukową otoczkę, ale przesłanie zdaje się być wyraźne.
Przy takim tytule nie sposób pominąć elementów stanowiących o zaszeregowaniu tej powieści do science fiction. Yu stworzył interesującą i oryginalną strukturę odpowiadającą za podróże czasie, która jednocześnie dobrze współpracuje z fabułą powieści. Pisanie o temporalnych wędrówkach obarczone jest również sporym ryzykiem natury logicznej, ale Yu zaskakująco dobrze z tej pułapki wybrnął: gdy już-już wydaje się, że można go przyłapać na błędzie, stosuje jakiś zwrot i wychodzi z sytuacji obronną ręką.
Siła „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” polega przede wszystkim na dużym ładunku emocjonalnym, przywołującym nasze własne wspomnienia. W tle pozostają takie elementy jak fabuła, konstrukcja świata przedstawionego czy kreacja bohaterów: pełnią one funkcję służebną względem warstwy uczuciowej. Ocena książki zależy przede wszystkim od tego, czy Yu trafił we wrażliwą dla nas nutę z przeszłości. Jeśli nie, to prawdopodobnie przejdzie się obok jego książki obojętnym.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2011-09-28 23:29:54
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e02)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e01)

Recenzje

antologia - "Opowieści niesamowite. Literatura francuska


 de Castell, Sebastien - "Krew Świętego"

 Moore, Stuart - "Marvel: Wojna domowa"

 Hamilton, Peter F. - "Noc bez gwiazd"

 Clarke, Arthur C. - "Koniec dzieciństwa"

 Howard, A.G. - "Alyssa i obłęd"

 Fletcher, Charlie - "Ostatni"

 Scalzi, John - "Upadające imperium"

Fragmenty

 Bond, Gwenda - "Mroczne umysły"

 Patykiewicz, Piotr - "Otchłań"

 Clarke, Arthur C. - "Koniec dzieciństwa"

 Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona"

 Schwab, V.E. - "Vicious. Nikczemni"

 Lawrence, Mark - "Koło Osheim"

 Górski, Piotr - "Reguła zakonu"

 Zembaty, Wojciech - "Głodne Słońce. Ołtarz i krew"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS