NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Swann, S.A. - "Wilczy amulet"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Swann, S.A. - "Wilczy miot"
Tytuł oryginału: Wolf's Cross
Tłumaczenie: Marek Pawelec
Data wydania: Kwiecień 2011
ISBN: 978-83-7648-676-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 384
Cena: 31,00 zł
Rok wydania oryginału: 2010
Seria Nowej Fantastyki
Tom cyklu: 2Swann, S.A. - "Wilczy amulet"

Piękny i bestia


Opublikowany w kwietniu „Wilczy amulet” S.A. Swanna nie jest klasyczną kontynuacją „Wilczego miotu”. Od opisanych tam wydarzeń upłynęło bez mała sto lat, zmianie uległa także lokalizacja akcji: ziemie zamieszkane przez Prusów zastępuje pogranicze polsko-krzyżackie. Identyczny jest za to główny wątek powieści – niezwykła miłość dwojga młodych ludzi osadzona w realiach późnośredniowiecznej Polski. Czyżby jednak „powtórka z rozrywki”? Nie do końca.
W odróżnieniu do „Wilczego miotu”, gdzie najważniejsza rolę odgrywał młody Litwin, tutaj na pierwszy plan wysuwa się postać zakonnika Josefa. Skutkuje to zmianą sposobu patrzenia na Krzyżaków. Od razu zaznaczam, że Swann nie stał się nagle apologetą dokonań zakonu, niemniej ich wizerunek w książce jest nieco złagodzony. Oprócz wzmianek przewijających się w dialogach czy wspomnieniach, nie znajdziemy opisów grabieży lub gwałtów popełnionych przez „czarne krzyże”, w które obfitowała poprzednia powieść. Takie rozwiązanie jest poniekąd podyktowane fabułą – niemieccy rycerze są tutaj gośćmi w polskim grodzie i nie mają specjalnej okazji się „wykazać”. To raczej pojawiający się w fabule wilkołak zdaje się być źródłem wszystkich nieszczęść.
Jeśli już jesteśmy przy likantropii – w tym aspekcie fabuła nieco zawodzi. Do znanych już „faktów” o wilkołakach (szybkie leczenie ran, nadnaturalna siła) autor nie wprowadził na dobrą sprawę nic nowego. Cały wkład Swanna do mitologii sprowadza się do faktu, że nieświadomy swej prawdziwej natury wilkołak nigdy się nie przeobrazi, o ile będzie nosić coś ze srebra. Trochę mało. Wydaje się, iż autor mógł w oparciu o folklor Europy Wschodniej pokusić się o wytłumaczenie dotyczące pochodzenia zmiennokształtnych czy ich wrażliwości na srebro.
Nieco sztampowo rozwija się także wątek miłosny pomiędzy głównymi bohaterami Josefem i Marią. W tym wypadku autor zastosował klasyczne rozwiązanie: ranny żołnierz zakochuje się w pielęgniarce. Później też jest schematycznie: ona ukrywa prawdę o swoim wilkołaczym pochodzeniu i odrzuca ukochanego, aby go chronić; on domyśla się prawdy, ale ani myśli porzucić wybrankę. Jest też ten trzeci, Darien, ale chyba żaden z czytelników nie bierze na serio możliwości, by to właśnie on stał się ukochanym Marii. W efekcie wątek romantyczny wypada tylko ciut powyżej średniej prezentowanej przez wszechobecne u nas paranormalne romanse.
Pisząc recenzję „Wilczego miotu”, dużo miejsca poświęciłem kwestii umieszczenia akcji powieści w realiach średniowiecznej Polski, a przynajmniej na ziemiach, które aktualnie należą do nas. Tak jak już wspomniałem, w wypadku recenzowanej pozycji autor poszedł ciut dalej, lokalizując najważniejsze wydarzenia fabuły na Mazowszu. Szkoda tylko, że nie znajduje to odzwierciedlenia w fabule. Ze „swojskich klimatów” pozostaje wzmiankowany parę razy książę Siemowit III (przy czym autorowi wyraźnie myli się książę mazowiecki Kazimierz z królem Polski), ogólna sytuacja międzynarodowa naszego państwa, nazwy kilku miast. Na dobrą sprawę, gdyby Swann zrobił lekką korektę tekstu, nic nie stanęłoby na przeszkodzie umiejscowienia akcji książki w zupełnie innym miejscu. „Wczuciu się” w polskie realia nie pomagają także imiona części kluczowych bohaterów: Telek czy Darien nie brzmią zbyt słowiańsko.
A co z plusami? Przede wszystkim Swann to solidny rzemieślnik i potrafi pisać w zajmujący sposób. „Wilczy amulet” czyta się bardzo szybko, akcja wciąga, nie znajdziemy też w książce zbyt wielu dłużyzn. Poszczególni bohaterzy różnią się charakterami oraz motywacją, przekonująco wypadają opisy grodu czy wsi. Sporym atutem są opisy batalistyczne, w tym próba stworzenia odpowiedniej taktyki przeciwko wilkołakom. Również wspomniany wątek romansowy może stanowić dla części czytelników, szczególnie żeńskich, spory atut.
Podsumowując, wielbiciele „Wilczego miotu” S.A. Swanna nie będą rozczarowani, dostają powieść bardzo zbliżoną do poprzedniej, a jednocześnie lekko zmodyfikowaną. Znajdą tu też coś dla siebie miłośnicy średniowiecznych klimatów, wilkołaków oraz nietypowych związków miłosnych. Innymi słowy, książka w sam raz na wakacje.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2011-08-03 02:57:13
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS