NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Knaak, Richard A. - "Malfurion" (Blizzard Legends)

Ukazały się

McDonald, Ian - "Luna: Wschód"


 Gwynne, John - "Gniew"

 Stephenson, Neal - "Śnieżyca"

 Domagalski, Dariusz - "Więzy krwi"

 Piekara, Jacek - "Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety" (miękka)

 Piekara, Jacek - "Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety" (twarda)

 Lem, Stanisław - "Wysoki Zamek"

 Carter, Rachel E. - "Ostatnia walka"

Linki

Reynolds, Alastair - "Prefekt"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Reynolds, Alastair - "Przestrzeń objawienia"
Tytuł oryginału: The Prefect
Tłumaczenie: Grażyna Grygiel i Piotr Staniewski
Data wydania: Listopad 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-187-4
Oprawa: miękka
Format: 115 x 185 mm
Liczba stron: 573
Cena: 45,00
Rok wydania oryginału: 2007
Wydawca oryginału: Gollancz
Tom cyklu: 5Reynolds, Alastair - "Prefekt"

Kryminał w pasie habitatów


Książki Alastaira Reynoldsa na rynku anglojęzycznym cieszą się dużą popularnością. Świadczy o tym między innymi fakt, że dwa lata temu autor podpisał milionowy kontrakt, w którym zobowiązał się do napisania dziesięciu książek w ciągu dekady. U nas jednak Reynolds nie zdobył licznej rzeszy fanów, a wydawanie jego książek stanęło w pewnym momencie pod znakiem zapytania. Na szczęście coś drgnęło i dzięki temu ukazał się m.in. „Prefekt”. Tym razem autor znany przede wszystkim ze świetnych space oper serwuje czytelnikom rozgrywkę na nieco mniejszą skalę... ale tylko niewiele mniejszą.
Brytyjski pisarz w swej powieści skonstruował całkiem udaną kombinację: połączył space operę z powieścią detektywistyczną, a do tego domieszał jeszcze elementy thrillera, dzięki czemu uzyskał trzymającą w napięciu powieść sensacyjną. W kosmicznej scenerii, wśród tysięcy orbitujących wokół planety habitatów, bohaterom powieści przychodzi zmierzyć się z przeciwnikiem, którego celem jest zapanowanie nad całym obszarem. Powstrzymać go mogą jedynie prefekci – ludzie stojący na straży porządku i demokracji w zróżnicowanym, kosmicznym społeczeństwie. Wraz z rozwojem wydarzeń okaże się, iż intryga rozciąga się wiele lat wstecz, dotykając również przeszłości postaci.
Stosowane przez Reynoldsa rozwiązania i zabiegi fabularne są proste, ale skuteczne. Autor czerpie zarówno z klasycznych rozwiązań z powieści sensacyjnych, jak i – w warstwie koncepcyjnej i kreacji świata – z ugruntowanych na niwie science fiction pomysłów. Można nawet powiedzieć, że w tej książce daje od siebie stosunkowo mało; bazuje na metodach opracowanych na długo przed nim. Mimo tego ani przez moment nie ma się poczucia wtórności – nie pozwala na to dynamicznie prowadzona akcja. Nie irytują więc potężni wrogowie o niemal nadprzyrodzonych mocach (chociaż solidnie przedstawionych i uzasadnionych), a wręcz ma się wrażenie, że znajdują się oni dokładnie tam, gdzie powinni: po drugiej stronie barykady, rzucając wyzwanie bohaterom.
Wydarzenia opisane w powieści mają miejsce we wszechświecie znanym ze wcześniejszych wydanych w Polsce książek Reynoldsa („Przestrzeń objawienia”, „Migotliwa wstęga”, „Arka odkupienia”, „Otchłań rozgrzeszenia”), ale nie jest powiązana z nimi. Książka stanowi swego rodzaju preludium do wcześniejszych pozycji, opisując wydarzenia niemające znaczenia dla cyklu Reynoldsa. Różnica między nimi, a „Prefektem” polega na rozłożeniu akcentów. Tym razem fabuła toczy się bardziej kameralnie, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, a większe znaczenie uzyskują jednostki i prowadzone przez nie śledztwo. W tle, co typowe dla Reynoldsa, czai się znacznie większe zagrożenie – i chociaż walka z nim stanowi sedno fabuły – to właśnie losy poszczególnych postaci wysuwają się na pierwszy plan: bardziej ciekawi czytelnika, co się stanie z bohaterami, niż główny wątek mający dosyć standardowy i przewidywalny przebieg. Bliżej jest tej powieści do „Migotliwej wstęgi” – i to nie tylko za sprawą poprowadzenia akcji w tym samym fragmencie kosmosu – niż do pozostałych powieści Reynoldsa.
„Prefekta” można czytać bez znajomości innych tytułów brytyjskiego pisarza; tym samym może stanowić dobre wprowadzenie do twórczości Reynoldsa, z racji trudnej dostępności niektórych z wcześniej wydanych pozycji. Dodatkowym atutem, który ułatwi wejście w wykreowany świat, jest wartka akcja i stosunkowo nieduże natężenie specjalistycznego i naukowego nazewnictwa, co było dosyć częste we wcześniejszych książkach. Z drugiej strony dotychczasowi fani książek Reynoldsa mogą poczuć się nieco rozczarowani „Prefektem” dokładnie z tych samych powodów – tym razem nie otrzymają tego, do czego zostali przyzwyczajeni. Niemniej, nawet mimo tego, powinni dać się wciągnąć w lekturę i po jej skończeniu być zadowoleni. Mnie książka się spodobała, chociaż zaspokoiła nieco inne potrzeby niż wcześniejsze książki Reynoldsa. Bliżej jest jej do nowel „Diamentowe psy” i „Turkusowe dni”, chociaż jest w niej znacznie więcej wątków, na co pozwala forma powieści.


Recenzja w skróconej wersji ukazała się pierwotnie w siódmym numerze Literadaru.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2011-07-03 23:35:03
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yans - 09:53 04-07-2011
Shadow ====> Dzięki za reckę, w oczekiwaniu na wznowienia pierwszych tomów do Diamentowych/Turkusowych dołączę w mojej kolekcji PREFEKTA :)

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Atwood, Margaret - "Testamenty"


 Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Fragmenty

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS