NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Ukazały się

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"


 Kristoff, Jay - "Bezświt"

 Kain, Dawid - "Wszystkie grzechy korporacji Somnium"

 Derleth, August - "Maska Cthulhu"

 McDonald, Ed - "Upadek Wron"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 World of Warcraft: Kronika. Tom II

 Muller, Xavier - "Erectus"

Linki


Nowa Fantastyka 03/2011 - omówienie numeru

Długo zastanawiałem się, czy sięgnąć po marcową „Nową Fantastykę”, co widać chociażby po dacie publikacji niniejszego tekstu. Nie chciałbym szukać usprawiedliwienia, sądzę jednak, że nie tylko ja, ale coraz większe grono osób ma problemy z regularnym kupowaniem wspomnianego czasopisma i prawdę mówiąc, wcale mnie to nie dziwi. Prędzej czy później dotychczasowi odbiorcy czasopisma musieli wystawić jego redaktorom rachunek. Od pewnego czasu teksty – mam tu na uwadze przede wszystkim opowiadania, w mniejszym stopniu publicystykę – pozostawiały wiele do życzenia; jeżeli nie pod kątem poziomu literackiego, to z uwagi na nazwiska pisarzy. Pytanie, czy te dwie kwestie nie są od siebie w pewien sposób zależne, pozostawiam bez odpowiedzi.

Pisząc o marcowej „Nowej Fantastyce”, wypadałoby zacząć od publicystyki, działu, który dla mnie jest jedynym jasnym punktem czasopisma od wielu, wielu miesięcy. Oczywiście zawsze można mieć zastrzeżenia, ale przed ich wysunięciem należy pamiętać, że „Nowa Fantastyka” to nie „Czas Fantastyki”. Nie martwmy się jednak na zapas. Jeżeli będą pojawiać się artykuły pokroju Granice nauki, granice SF to tylko bić brawa i mieć nadzieję, że wypowiedzi kolejnych publicystów także będą prezentowały podobny poziom. A skoro jesteśmy przy tekście Marcina Zwierzchowskiego to typowałbym go na największy plus omawianego numeru. Autor w jasny, przejrzysty sposób prezentuje zagadnienie wzajemnego przenikania się science fiction i nauki. Świadom możliwości potencjalnych odbiorców nie ucieka się do wyszukanego słownictwa i odchodzi od stylistyki „kwartalnika dla zaawansowanych”, co jednak nie umniejsza wartości popularnonaukowej artykułu.
Czytelnik może być również z zadowolony z Agnieszki Szady, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontynuuje wątek kryptozoologiczny z lutowego numeru „Nowej Fantastyki” (Uciekinierzy z muzeum paleontologicznego) oraz Łukasza Orbitowskiego i jego ciętego języka (Dreszcze). Większe natomiast oczekiwania miałem wobec tekstu (Cudownej elektryczności) Adama Przechrzty. Na pewno nie przejdzie on bez echa, bo jakby nie było, jest to artykuł na przyzwoitym poziomie, ale summa summarum nie dowiedziałem się z niego niczego, czego nie wiedziałbym wcześniej.

Największe zastrzeżenia mam, jak co miesiąc, do działu opowiadań. Dotyczą one głównie prozy zagranicznej, bo o ile nie przepadam za polskimi pisarzami, tak twórczość Szczepana Twardocha (Tak jest dobrze) oraz Wojciecha Szydy (Po’sen. Plaga cudów) cenię, lubię i szanuję. Choć oba teksty miejscami mogą uchodzić za wydumane – za bardzo oderwane od ziemi i poruszające tematy nie do końca czytelne dla przeciętnego odbiorcy – są przyjemne w odbiorze i prezentują dobry poziom literacki.
Jeżeli chodzi o prozę zagraniczną, po raz kolejny „Nowa Fantastyka” serwuje autorów zza naszej niemieckiej granicy; dla mnie autorów mało znanych i przechodzących bez większego echa. Jako odbiorca czasopisma otwarcie chcę powiedzieć, że mam dość takiego stanu rzeczy. Proza pana Michaela Marcusa Thurnera, którego sylwetka została przybliżona za sprawą wywiadu (Czytelnik ma się bać, dziwić, ekscytować), nie zwala z nóg. Opowiadanie Niedawno u Otta ze wszystkich tekstów zagranicznych oceniłbym najwyżej przede wszystkim z uwagi na interesującą historię.

Podsumowując, brakuje mi w „Nowej Fantastyce” rozpoznawalnych zagranicznych autorów. Jeszcze rok czy dwa lata temu nie trudno było spotkać na łamach czasopisma pisarza na fali. Dlaczego przestano ich drukować? Kolejne pytanie, na które chciałbym poznać odpowiedź.

Tutaj znajdziecie dokładny spis zawartości numeru.


Autor: Sylwester "Sharin" Kozdroj


Dodano: 2011-04-05 21:56:26
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

rybieudka - 09:52 08-04-2011
Opowiadanie Pani Bear dostało Hugo w 2008, do tego ma ona na koncie jeszcze jedną nagrodę Hugo i Nagrodę Campbella. To juz jest całkiem niezła rekomendacja i rozpoznawalnosć. A to, że jest to jej ledwie drugi tekst wydrukowany w Polsce to inna bajka. W następnych numerach masz z rozpoznawalnych Zachodnich pisarzy Kosmatkę w kwietniowym, i planowanego Wattsa w majowym

cranberry - 10:24 08-04-2011
Zastanawiam się, co może być "wydumane - za bardzo oderwane od ziemi i poruszające tematy nie do końca czytelne dla przeciętnego odbiorcy" (mamy oczywiście na myśli odbiorcę FANTASTYKI) w tekście "Tak jest dobrze" Twardocha?? Miłość rodzicielska? Opis wyprawy po tundrze? Wątek fantastyczny?
A opowiadanie uważam za bardzo dobre, tu się chyba zgadzamy.

malakh - 10:32 08-04-2011
NF 5/11 będzie, w moim odczuciu, bardzo mocna pod względem opowiadań zaganicznych. Wprawdzie tylko dwa teksty, ale Watts dostał Hugo, a Adam-Troy Castro jest nominowany do Nebuli. I co ważne, obaj na laury zasłużyli;)

No i udało mi się dorwać - wreszcie - świetne opowiadanie fantasy! Ale to w nastęnych numerach.

Sharin - 12:38 08-04-2011
No i super :) jeżeli pojawią się pisarze zapowiadani to jako jeden z pierwszych polecę i kupię "Nową Fantastykę" :) szkoda, że tak rzadko się pojawiają :P

Co do wydumania to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pamiętając o potencjalnych odbiorcach pisma oraz domyślając się ich preferencji - na podstawie tekstów publikowanych na stronie czasopisma - nie sądzę aby miłość rodzicielska była dla nich mega atrakcyjnym tematem. Wydaje mi się, że oczekują bardziej męskiej fantastyki. Może słowo "wydumane" nie jest do końca słowem odpowiednim, mój błąd. Poza tym oba teksty przypadły mi do gustu :)

Shadowmage - 12:46 08-04-2011
W kwietniowym numerze niezłe są opka Kaftan i Kosmatki (na razie tylko zagraniczne przeczytałem). Shreoder mi zupełnie nie podszedł, ale jakoś skończyłem.

cranberry - 13:23 08-04-2011
"na podstawie tekstów publikowanych na stronie czasopisma - nie sądzę aby miłość rodzicielska była dla nich mega atrakcyjnym tematem. Wydaje mi się, że oczekują bardziej męskiej fantastyki"
No tak, zapomniałam, że żyjemy w czasach, kiedy _męskość_ przestaje się definiować przez dojrzałe ojcostwo :P :D
Sorki, nie mogłam się powstrzymać :D
Dla mnie tekst był bardzo, bardzo męski. Bardzo na plus.
Troszkę mnie w takim razie zmartwiła sugestia, że NF przestaje być adresowana do odbiorcy dorosłego? W końcu bohater nie siedzi w domu i nie zmienia pieluch - opis tundry jest świetny, dla nie-dzieciowych jak najbardziej. I też raczej "prosto z życia".

Sharin - 23:04 08-04-2011
Wątpię czy odbiorcy nowej "Nowej Fantastyki" myślą o dojrzałym ojcostwie. Sądzę, że większość obecnych czytelników - bardziej młodszych niż starszych - tekst Twardowa zwyczajnie znudził. Był dla nich za bardzo wydumany :P Za mało krwisty ;)

Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"


 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS