NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Knaak, Richard A. - "Malfurion" (Blizzard Legends)

Ukazały się

McDonald, Ian - "Luna: Wschód"


 Gwynne, John - "Gniew"

 Stephenson, Neal - "Śnieżyca"

 Domagalski, Dariusz - "Więzy krwi"

 Piekara, Jacek - "Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety" (miękka)

 Piekara, Jacek - "Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety" (twarda)

 Lem, Stanisław - "Wysoki Zamek"

 Carter, Rachel E. - "Ostatnia walka"

Linki

Riordan, Rick - "Ostatni olimpijczyk"
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cykl: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
Tytuł oryginału: The Last Olympian
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Data wydania: Listopad 2010
ISBN: 978-83-62170-04-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 376
Cena: 36,90 zł
Rok wydania oryginału: 2009
Tom cyklu: 5Riordan, Rick - "Ostatni olimpijczyk"

Percy Jackson – decydujące starcie


Jedną z nielicznych zalet spóźnionych premier zachodnich hitów jest fakt, że polski czytelnik nie musi zbyt długo czekać na zakończenie ulubionego cyklu. Oczywiście, o ile wydawnictwo stanie na wysokości zadania. Nie zamierzam w tym miejscu przywoływać dziesiątek nie zakończonych lub wlokących się w czasie cykli – dużo lepiej i ciekawiej skoncentrować się na pozytywnych przykładach.
Kompletna seria „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Ricka Riordana ukazała się w Polsce w iście ekspresowym tempie półtora roku. Warto przy tym nadmienić, że zarówno pod względem merytorycznym (tłumaczenie), jak i wizualnym (jakość wydania) nie ma powodów do narzekania. Ale kwestie, nazwijmy je, „techniczne” stanowią jedynie składową oceny książek, a najważniejsza jest zawartość.
„Ostatni olimpijczyk”, bo o nim będzie mowa, stanowi zwieńczenie cyklu. Poprzednie części były niczym preludium przed decydującym starciem: poznaliśmy reguły rządzące światem olimpijczyków oraz bohaterów wraz z ich zaletami i słabościami. Teraz rozstawieni niczym figury na szachownicy współcześni herosi stają do decydującego starcia z tytanem Kronosem. Do tego otrzymujemy rozwiązanie wątków pobocznych, które przewijały się przez cały cykl, w tym odpowiedź na najważniejsze pytanie – jak wypełni się przeznaczenie Percy’ego Jacksona. Czy faktycznie stanie się zgubą bogów, a może wyrocznia się myliła? Zanim jednak poznamy rozwiązanie zagadki, czeka nas prawie czterysta stron przepełnionych akcją.
Już pisząc poprzednie recenzje zwróciłem uwagę na cechy wspólne łączące książki Riordana z cyklem o przygodach Harry’ego Pottera. Oprócz najbardziej rzucających się w oczy analogii (świat magii istniejący obok naszego, szkoła dla wyjątkowych dzieci, charakterystyczni nauczyciele), można było odnaleźć podobne sceny (wskrzeszenie Kronosa) czy rozwiązania fabularne (zwolnienie dyrektora szkoły). Nie inaczej jest w wypadku „Ostatniego olimpijczyka”, który mocno przypomina „Insygnia śmierci”. Młodzi herosi/czarodzieje co rusz używają swych magicznych mocy, a trup, po obu stronach, ściele się gęsto. Nie brakuje miejsca na miłosne wyznania, zdradę i odkupienie; a na deser otrzymujemy starcie głównych protagonistów. Tyle podobieństw, na szczęście są też różnice.
Książka Riordana to przede wszystkim akcja. Co prawda znajdziemy w niej bez trudu kilka scen, powiedzmy, sielankowych, ale skomasowanych na samym początku – później przez ponad dwieście stron mamy opis regularnej bitwy z użyciem wszelkiego rodzaju potworów, dziwacznych wynalazków i magii. Zdecydowanie mniej miejsca poświęcono odkrywaniu zagadek przeszłości czy zgłębianiu psychiki postaci. Opisy batalistyczne są bardzo dynamiczne i dobrze oddają atmosferę zmagań. Równocześnie okazują się dość urozmaicone – herosi posiadają zróżnicowane talenty, które potrafią umiejętnie wykorzystać w walce. I tak, potomkowie Hefajstosa to specjaliści od pułapek, Apollo dał światu świetnych łuczników, a dzieci Aresa są niezrównanymi wojownikami.
Wspomniałem wyżej, że podobnie jak w Harrym Potterze i tutaj śmierć zbiera plony po każdej stronie barykady i jest to prawda, z tym że Riordan w uśmiercaniu kolejnych bohaterów nie posunął się tak daleko jak Rowling. Być może dlatego, że na kartach książki przewija się ich stosunkowo niewiele, a może wpływ na to miał plan napisania kolejnych części? Jakby nie było, w „Ostatnim olimpijczyku” giną głównie postaci z drugiego planu czy wręcz anonimowe.
Sporym atutem powieści są inteligentne nawiązania do kultury starożytnej Grecji. Autor raz czerpie z motywów znanych z „Iliady” Homera, by chwilę później odbrązowić wizerunek niektórych mitycznych postaci. Sporo miejsca poświęca mieszkańcom Olimpu – z charakteru bardziej ludzkim niż boskim. I pomyśleć, że w rękach tych swarliwych, mściwych i skłonnych do okrucieństwa istot leży pomyślność zachodniej cywilizacji... Aż strach się bać.
Nie mają się natomiast czego obawiać miłośnicy przygód nowożytnych herosów. Mimo że Percy Jackson schodzi ze sceny, nie zostanie ona pusta. Na czytelników czekają już inni bohaterzy, kolejne wyrocznie i co najmniej dwie nowe książki. Oby tylko Galeria Książek nie kazała nam czekać zbyt długo.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2011-03-15 20:23:54
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Atwood, Margaret - "Testamenty"


 Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Fragmenty

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS