NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Gwynne, John - "Zgliszcza"

Liu, Cixin - "Era supernowej"

Ukazały się

Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"


 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King,Stephen - "Pan Mercedes" (2019)

 Rogoża, Piotr - "Niszcz, powiedziała"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy", część 1

 Cervantes, J.C. - "Posłaniec burzy"

 Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"

Linki

Sanderson, Brandon - "Siewca wojny"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Warbreaker
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: Kwiecień 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-170-6
Oprawa: miękka
Format: 135×202mm
Liczba stron: 620
Cena: 45,00 zl
Rok wydania oryginału: 2009
Wydawca oryginału: Tor BooksSanderson, Brandon - "Siewca wojny"

Rewelacja w jednym tomie


Z początku wydaje się, że będziemy mieć do czynienia z historią opowiadającą o konflikcie dwóch państw: małego górskiego królestwa Idrisu oraz rządzonego przez Króla-Boga potężnego Hallandrenu. Są to jednak tylko pozory, punkt wyjścia dla „Siewcy Wojny” Brandona Sandersona, barwnej i ze wszech miar oryginalnej powieści fantasy.
Świat kreślony ręka amerykańskiego pisarza jest światem niezwykłym. Gdzie indziej zwyczajni ludzie, którzy umrą chwalebną śmiercią mogą odrodzić się jako żyjący bogowie? Teraz żyją w pałacowej „złotej klatce”, zbierają dowody uwielbienia, a równocześnie spiskują między sobą. Do tego system magii oparty na „oddechach” będących, w pewnym sensie, odpowiednikiem duszy. Im więcej ich posiadasz, tym większa jest twoja potęga i moc; to z kolei umożliwia ożywanie martwych przedmiotów i korzystania z ich nowych właściwości. Do tego egzotyka codziennego życia na królewskim dworze, pełnego przepychu, ale i ciemnych korytarzach, gdzie zapadają decyzje o losach pojedynczych ludzi, jak i całych narodów.
Równie ciekawy jak opis samego świata – jest sposób jego prezentowania. Sanderson nie zdecydował się, i moim zdaniem słusznie, by wrzucić czytelnika na „głębokie wody”. Kolejne sekrety otaczającej nas rzeczywistości poznajemy powoli, wraz z rozwojem fabuły. Autor ucieka przy tym przed zbytnią łopatologią – woli zasady funkcjonowania np. magii pokazywać na przykładach. Najczęściej jedna z postaci nabywa nowe umiejętności i stara się nauczyć je wykorzystać, co staje się świetnym pretekstem do zaprezentowania czytelnikowi całej gamy zjawiska. Podobnie ma się rzecz z opisem warunków życia czy arkanów dworskiej etykiety – nie poznajemy ich ze słów osób trzecich, lecz za sprawą bohaterów odczuwamy je niejako na własnej skórze.
Właśnie, bohaterzy – nawet najwspanialej wymyślony świat byłby bez nich pusty. Główne postaci „Siewcy Wojny” posiadają jedną cechę wspólną – nie chcą, a może nie potrafią zaakceptować swego miejsca na świecie. Księżniczka Vivenna, przygotowywana przez całe życie do roli królewskiej małżonki, niespodziewanie zostaje pozbawiona swej szansy. Czy jej kolejne czyny wynikają z troski o dobro ojczyzny, czy mają za zadanie jedynie wypełnić powstałą pustkę? Z kolei jej siostra, Siri, musi diametralnie zmienić styl postępowania i nauczyć się żyć wśród dworskich intryg. Tylko czy niedoświadczona władczyni ma szansę na zwycięstwo z dworską kamarylą? Jest i Dar Pieśni – bóg nieakceptujący własnej boskiej egzystencji. Nie wystarcza mu świat boskich intryg i w nielicznych wspomnieniach o dawnym życiu próbuje odnaleźć sens istnienia. Zapomina przy tym, że przeznaczenie lubi zakpić z każdego, a marzenia nie zawsze idą w parze z rzeczywistością. W „Siewcy Wojny” nie zawodzi także drugi plan. Widać, że autorowi zależało, by każda postać wniosła coś do fabuły. Niektórzy bohaterzy bawią, inni straszą lub irytują – każdy jest na swój sposób oryginalny.
Mamy zatem oryginalny świat, ciekawe kreacje bohaterów, ale także nienaganny warsztat pisarski. Jeśli komuś spodobały się dotychczasowe powieści Sandersona i tym razem nie będzie zawiedziony. Z jednej strony mamy epicki rozmach, z drugiej – dbałość o szczegóły. Świat opisany jest bardzo plastycznie, barwnie, wciąga czytelników w swoje realia. Do tego dochodzi zrównoważone tempo książki – poszczególne wątki rozwijają się co prawda nieśpiesznie, ale autor potrafi je w dowolnej chwili zdynamizować, dzięki czemu czytelnik nie czuje się nawet przez chwilę znudzony. Nie brakuje również zaskakujących wolt i niespodzianek, a wiele początkowych sądów czytelnika zostaje w miarę postępów w lekturze zweryfikowanych.
Większość książek stanowi kolejną część cyklu lub serii, dlatego nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej zalecie recenzowanej powieści. Dostajemy do rąk dzieło skończone. Na liczącej ponad sześćset stron książce Sandersonowi udało się nie tylko stworzyć wciągającą historię, ale także w pełni ją rozwinąć i zakończyć. Po zamknięciu książki czytelnik nie czuje się oszukany – wszystkie wątki zostają w pełni opowiedziane, a finał nie pozostawia niedosytu. Po prostu bajka dobiega końca, a bohaterowie mogą dalej żyć długo i szczęśliwie, nie obawiając się zdradzieckich sequeli ani zabójczych prequeli.
„Siewca Wojny” Brandona Sandersona posiada tak naprawdę tylko dwie wady: lekko odstraszającą okładkę oraz zakręcony blurb, z lektury którego wynika wszystko oprócz najważniejszego – że mamy do czynienia ze znakomitą powieścią fantasy.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2011-03-05 19:28:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść o Spider-Manie


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"


 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana"

Fragmenty

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS