NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Pullman, Philip - "Bursztynowa luneta"

Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Ukazały się

Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"


 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

 Kuang, Rebecca F. - "Wojna makowa" (zintegrowana)

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Linki

Sanderson, Brandon - "Siewca wojny"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Warbreaker
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: Kwiecień 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-170-6
Oprawa: miękka
Format: 135×202mm
Liczba stron: 620
Cena: 45,00 zl
Rok wydania oryginału: 2009
Wydawca oryginału: Tor BooksSanderson, Brandon - "Siewca wojny"

Rewelacja w jednym tomie


Z początku wydaje się, że będziemy mieć do czynienia z historią opowiadającą o konflikcie dwóch państw: małego górskiego królestwa Idrisu oraz rządzonego przez Króla-Boga potężnego Hallandrenu. Są to jednak tylko pozory, punkt wyjścia dla „Siewcy Wojny” Brandona Sandersona, barwnej i ze wszech miar oryginalnej powieści fantasy.
Świat kreślony ręka amerykańskiego pisarza jest światem niezwykłym. Gdzie indziej zwyczajni ludzie, którzy umrą chwalebną śmiercią mogą odrodzić się jako żyjący bogowie? Teraz żyją w pałacowej „złotej klatce”, zbierają dowody uwielbienia, a równocześnie spiskują między sobą. Do tego system magii oparty na „oddechach” będących, w pewnym sensie, odpowiednikiem duszy. Im więcej ich posiadasz, tym większa jest twoja potęga i moc; to z kolei umożliwia ożywanie martwych przedmiotów i korzystania z ich nowych właściwości. Do tego egzotyka codziennego życia na królewskim dworze, pełnego przepychu, ale i ciemnych korytarzach, gdzie zapadają decyzje o losach pojedynczych ludzi, jak i całych narodów.
Równie ciekawy jak opis samego świata – jest sposób jego prezentowania. Sanderson nie zdecydował się, i moim zdaniem słusznie, by wrzucić czytelnika na „głębokie wody”. Kolejne sekrety otaczającej nas rzeczywistości poznajemy powoli, wraz z rozwojem fabuły. Autor ucieka przy tym przed zbytnią łopatologią – woli zasady funkcjonowania np. magii pokazywać na przykładach. Najczęściej jedna z postaci nabywa nowe umiejętności i stara się nauczyć je wykorzystać, co staje się świetnym pretekstem do zaprezentowania czytelnikowi całej gamy zjawiska. Podobnie ma się rzecz z opisem warunków życia czy arkanów dworskiej etykiety – nie poznajemy ich ze słów osób trzecich, lecz za sprawą bohaterów odczuwamy je niejako na własnej skórze.
Właśnie, bohaterzy – nawet najwspanialej wymyślony świat byłby bez nich pusty. Główne postaci „Siewcy Wojny” posiadają jedną cechę wspólną – nie chcą, a może nie potrafią zaakceptować swego miejsca na świecie. Księżniczka Vivenna, przygotowywana przez całe życie do roli królewskiej małżonki, niespodziewanie zostaje pozbawiona swej szansy. Czy jej kolejne czyny wynikają z troski o dobro ojczyzny, czy mają za zadanie jedynie wypełnić powstałą pustkę? Z kolei jej siostra, Siri, musi diametralnie zmienić styl postępowania i nauczyć się żyć wśród dworskich intryg. Tylko czy niedoświadczona władczyni ma szansę na zwycięstwo z dworską kamarylą? Jest i Dar Pieśni – bóg nieakceptujący własnej boskiej egzystencji. Nie wystarcza mu świat boskich intryg i w nielicznych wspomnieniach o dawnym życiu próbuje odnaleźć sens istnienia. Zapomina przy tym, że przeznaczenie lubi zakpić z każdego, a marzenia nie zawsze idą w parze z rzeczywistością. W „Siewcy Wojny” nie zawodzi także drugi plan. Widać, że autorowi zależało, by każda postać wniosła coś do fabuły. Niektórzy bohaterzy bawią, inni straszą lub irytują – każdy jest na swój sposób oryginalny.
Mamy zatem oryginalny świat, ciekawe kreacje bohaterów, ale także nienaganny warsztat pisarski. Jeśli komuś spodobały się dotychczasowe powieści Sandersona i tym razem nie będzie zawiedziony. Z jednej strony mamy epicki rozmach, z drugiej – dbałość o szczegóły. Świat opisany jest bardzo plastycznie, barwnie, wciąga czytelników w swoje realia. Do tego dochodzi zrównoważone tempo książki – poszczególne wątki rozwijają się co prawda nieśpiesznie, ale autor potrafi je w dowolnej chwili zdynamizować, dzięki czemu czytelnik nie czuje się nawet przez chwilę znudzony. Nie brakuje również zaskakujących wolt i niespodzianek, a wiele początkowych sądów czytelnika zostaje w miarę postępów w lekturze zweryfikowanych.
Większość książek stanowi kolejną część cyklu lub serii, dlatego nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej zalecie recenzowanej powieści. Dostajemy do rąk dzieło skończone. Na liczącej ponad sześćset stron książce Sandersonowi udało się nie tylko stworzyć wciągającą historię, ale także w pełni ją rozwinąć i zakończyć. Po zamknięciu książki czytelnik nie czuje się oszukany – wszystkie wątki zostają w pełni opowiedziane, a finał nie pozostawia niedosytu. Po prostu bajka dobiega końca, a bohaterowie mogą dalej żyć długo i szczęśliwie, nie obawiając się zdradzieckich sequeli ani zabójczych prequeli.
„Siewca Wojny” Brandona Sandersona posiada tak naprawdę tylko dwie wady: lekko odstraszającą okładkę oraz zakręcony blurb, z lektury którego wynika wszystko oprócz najważniejszego – że mamy do czynienia ze znakomitą powieścią fantasy.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2011-03-05 19:28:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS