NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Novik, Naomi - "Języki węży"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Novik, Naomi - "Temeraire"
Tytuł oryginału: Tongues of Serpents
Tłumaczenie: Jan Pyka
Data wydania: Listopad 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7510-507-0
Oprawa: miękka
Format: 132 x 202 mm
Liczba stron: 392
Cena: 29,90 zł
Tom cyklu: 6



Novik, Naomi - "Języki węży"

Wyprawa przez serce Australii


„Języki węży” to szósty tom cyklu „Temeraire” Naomi Novik opowiadającego o losach tytułowego smoka oraz jego kapitana, którzy na dobre i na złe służą w brytyjskiej armii, walcząc z wojskami Napoleona. W czasie swych przygód bohaterowie biorą udział w straciach nie tylko na niebie nad Europą, ale także przemierzają inne kontynenty. Byli już w Azji i Afryce, na statkach przepłynęli niejeden ocean. Tym razem, w konsekwencji wcześniejszych czynów, smok, Laurence, a także grupa ich przyjaciół zostają zesłani do kolonii karnej na najbardziej niegościnny z zamieszkałych kontynentów, czyli Australię.
Po przybyciu na miejsce okazuje się, że w kolonii nastąpił bunt i obalono gubernatora. Bohaterowie stają przed niełatwym wyborem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć, a sytuacji nie ułatwia i tak już nadwerężona lojalność wobec brytyjskich władz. Czytelnicy, którzy spodziewaliby się w tym miejscu zagłębienia się bohaterów w spiski i opowiedzenia się po którejś stronie, mogą poczuć rozczarowanie, gdyż autorka wybiera łatwiejsze – zarówno fabularnie, jak i dla bohaterów rozwiązanie: zamiast wpaść w sieć intryg, Laurence i Temeraire wybierają ucieczkę... pod postacią misji polegającej na eksploracji wnętrza kontynentu, a także wyśledzeniu przemytników dostarczających chińskie towary, omijając brytyjskie cła.
Dalsza część książki traktuje przede wszystkim o przeprawie przez pustynne i zabójcze serce kontynentu. Oczywiście podróż na smokach stanowi pewne ułatwienie, w stosunku do tego, z czym musieli borykać się m.in. Sturt czy Stuart, ale i tak nie jest to łatwa wyprawa; tym bardziej, że Novik dodaje kilka modyfikacji, które powodują, iż podróż jest bardziej niebezpieczna. Widać, że autorce o wiele łatwiej dodawać nowe elementy w krainach słabo znanych przez białego człowieka niż modyfikować realia europejskie. Niemniej wydarzenia opisywane w „Językach węży”, a szczególnie w ich końcówce, będą miały znaczenie dla całej sytuacji geopolitycznej. Oczywiście pod warunkiem, że autorka zdecyduje się kontynuować te wątki w następnych tomach... bo nie wątpię, że takie powstaną, chociaż końcówka powieści jest na tyle zamknięta, że bez szkody cykl „Temeraire” mógłby się w tym momencie zakończyć.
W początkowych tomach serii wydawało się, iż autorkę przede wszystkim interesuje pomysł wprowadzenia smoków w realia wojen napoleońskich. Jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Być może Novik zabrakło odwagi, by w pełni wykorzystać potencjał leżący w pomyśle, a może z czasem zmieniły się jej zainteresowania. Obecnie tym, co napędza serię, nie są wydarzenia na froncie, ani relacje między smokiem a jego kapitanem, lecz problem lojalności względem dowódców, stosowania się bezwarunkowo do rozkazów, nawet jeśli sprzecznych z sumieniem. Pod różnymi postaciami i przejawami ten wątek jest obecny w „Językach węży”, a przemiana zachodząca w bohaterach – przede wszystkim w Laurensie przyzwyczajonym do wojskowego drygu – jest jednym z ciekawszych elementów książki; nawet jeśli autorka prowadzi ją nieco nieporadnie i naiwnie, częściej przedstawiając fakty dokonane niż próbując wniknąć w psychikę postaci.
Szósty tom cyklu nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus w serii; zdarzały się części wyraźnie lepsze, ale i sporo gorsze. Akcja toczy się wartko, ale dosyć mało zaskakująco; chyba najmniej (a w zasadzie prawie w ogóle) jest w niej walk czy podniebnych pojedynków. Novik stara się wprowadzać nowe elementy, rozbudowywać świat przedstawiony, chociaż nie wszystkie jej próby należy zaliczyć do udanych. Można zaryzykować stwierdzenie, że mimo chęci wprowadzenia kolejnych zmian do linii historycznej, główne modyfikacje mają nieco inną naturę i sprawiają, że cykl staje się – o ile to w ogóle możliwe – jeszcze bardziej magiczny; a jego fantastyczności decydują nie tyle alternatywne losy świata, co wprowadzone elementy fantasy. Nie mnie wyrokować, czy tak obrana droga prowadzenia serii jest właściwa, ale osobiście preferowałbym inne rozłożenie akcentów. Nie wątpię jednak, że znajdzie się spora grupa odbiorców doceniających właśnie takie rozwiązanie.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2011-01-05 21:24:55
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS