NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

Ukazały się

antologia - "Opowieści niesamowite z języka niemieckiego"


 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Zagubiona przyszłość" (reedycja)

 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Proxima" (reedycja)

 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Kosmiczni bracia" (reedycja)

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper" (2020)

 Caldecott, Andrew - "Miasteczko Rotherweird"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Gwynne, John - "Gniew"

Linki


Nowa Fantastyka 11/2010 - omówienie numeru

Jesienne wahania nastrojów udzielają się wszystkim. Pochrapującym ludziom ściśniętym w porannych tramwajach, niemiłym klientom i sfrustrowanym doradcom, nieterminowym recenzentom oraz redakcjom fantastycznych miesięczników. Tak, tak, im także. Po owocach poznacie, a konkretnie porównując październikowy i listopadowy numer „Nowej Fantastyki”.

Listopadowa „Nowa Fantastyka” rozpoczyna się akcentem francuskim w postaci artykułu Meddy Ligner Vive le fantastique! Od „Podróży do wnętrza Ziemi” do „Planety małp” i dalej. Jest to krótkie – ponownie encyklopedyczne – zestawienie historii fantastyki w kraju nad Sekwaną. Autorka przywołuje nie tylko największych przedstawicieli francuskiej literatury wspomnianego gatunku, ale znajduje czas rzucić okiem na niemalże każdego pisarza, który w jakikolwiek sposób przyczynił się do rozwoju fantastyki we Francji.
Uzupełnieniem powyższego tekstu jest artykuł Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza Gumowa ośmiornica, czyli filmowe przygody Juliusza V. prezentujący najważniejsze adaptacje filmowe powieści jednego z ojców fantastyki naukowej. Kilka zdań o dzieciach pana Granta, kilka o niesamowitym kapitanie Nemo i słówko o podróżach na Księżyc czyni z wywodu – przynajmniej dla mnie – najciekawszy punkt publicystyczny numeru. Natomiast dla czytelników niezaznajomionych z twórczością Juliusza Verne’a z pewnością będzie dobrą zachętą do rozpoczęcia większej przygody z owym autorem.
Jeżeli chodzi o publicystykę, nie może zabraknąć oczywiście Łukasza Orbitowskiego. Tym razem przyjrzymy się wraz z nim horrorowi japońskiemu – „Noroi” („Klątwa”) – a konkretnie demonowi kagatubie, który nie lubi, gdy „w miejscu jego niedawnego kultu pluskają się rybki”1) . Przyznam, że od azjatyckich horrorów wolę te z tygrysami w tle, ale felieton Luke’a Skywalkera polskiej fantastyki jak zawsze najwyższych lotów.
Na zakończenie coś dla miłośników żywych trupów. Kojarzycie reżysera „Zielonej Mili”, „Mgły” czy „Skazanych na Shawshank”? Otóż Frank Darabont aktualnie reżyseruje serial oparty na serii komiksowej Roberta Kirkmana „Żywe trupy”. Paweł Deptuch z kolei nie zapomina o swoich fanach i ponownie rozwodzi się na temat straszydeł w komiksach. Tym razem jednak skupia się na konkretach: prezentuje historię serii „The Walking Dead” oraz odpowiada na pytanie: „czy opowieść o zombie może być czymś więcej niż banalną, popularną historyjką, w której jacyś ludzie walczą z hordą nieumarłych”2). Bardzo cenię podejmowanie takich tematów. Polska jest niestety jeszcze tym krajem, gdzie powieści graficzne nie mają zbyt szerokiego grona odbiorców. Należałoby to zmienić jak najszybciej, a teksty – między innymi właśnie Pawła Deptucha – mogą w tym tylko pomóc.

W dziale prozy najciekawiej prezentuje się opowiadanie Łukasza Orbitowskiego Noc sobowtórów. Od dłuższego czasu teksty zamieszczane w „Nowej Fantastyce” były – z niewielkimi wyjątkami – porażająco nudne. Owszem, można było się z nimi zapoznać, ale nie miały w sobie tego „czegoś”. Noc sobowtórów jest inna; tj. wciągająca z intrygującą postacią Ewy.
Co do prozy zagranicznej: opowiadań pod dostatkiem, ale są one według mnie zbyt krótkie. Nie przepadam za tego typu rozwiązaniami i uważam, że szkodzą one „Nowej Fantastyce”. Czytelnik – o ile już się wkręci w fabułę – zaraz jest porzucany, popychany w stronę innej historii. Rozumiem, że każde czasopismo ma pewne ograniczenia nałożone przez wydawcę, ale czyż nie jest lepiej zamieścić dwa dobre, dłuższe opowiadania, zamiast kilku krótkich historyjek?

Podsumowując, listopadowa „Nowa Fantastyka” dużo lepsza od poprzedniej. Szkoda, że październikowy numer kulał pod względem publicystki, bo mógłbym wtedy z czystymi sumieniem powiedzieć, że pismo prezentuje całkiem przyzwoity poziom. Cóż, jeżeli szanowna redakcja niniejszego czasopisma nie podda się jesiennej chandrze, jest szansa, że poprzedni numer był tylko nic nieznaczącą wpadką przy pracy.1) Ł. Orbitowski Bobo idzie; w: „Nowa Fantastyka”; nr 11 (338) 2010; s.78.

2) P. Deptuch Żywe trupy to my; w: „Nowa Fantastyka”; nr 11 (338) 2010; s.76.
Autor: Sylwester "Sharin" Kozdroj


Dodano: 2010-11-30 23:00:59
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Recydywista"


 Atwood, Margaret - "Testamenty"

 Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

Fragmenty

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS