NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Pratchett, Terry - "Łups!"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Tytuł oryginału: Thud!
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Maj 2009
ISBN: 978-83-7648-130-2
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Cena: 29,90
Rok wydania oryginału: 2005



Pratchett, Terry - "Łups!"

Satyra: od ogółu do szczegółu


Od czego można zacząć recenzję kolejnego tomu powieści ze „Świata Dysku” Terry’ego Pratchetta? Przed „Łups!” ukazało się około trzydzieści książek osadzonych w tych realiach (nie licząc różnych pobocznych i okolicznościowych wydawnictw); o utworach brytyjskiego pisarza napisano już prawie wszystko, ciężko rozpocząć bez powtarzania komunałów o humorze, satyrze i błyskotliwości. To wszystko prawda, ale każda jego książka oprócz znanych powszechnie elementów, wnosi coś nowego, pozwala dojrzeć kolejne aspekty ludzkiej natury. Myślę, że właśnie dlatego ludzie sięgają tak często po książki Pratchetta... i dlatego też warto powtarzać pochwały pod jego adresem, pisząc o kolejnych książkach oznaczonych logo „Świata Dysku”.
„Łups!” jest następną powieścią opowiadającą o przygodach ankh-morporskiej straży miejskiej... chociaż nie jest to do końca trafna definicja. Pierwsze tomy („Straż! Straż!”, „Zbrojni”) faktycznie były poświęcone bohaterowi zbiorowemu, choć nie pozbawiono ich postaci wiodących, takich jak Marchewa, Vimes, Angua czy duet Colon-Nobby. Jednakże z czasem forma opowieści o straży zaczęła się przekształcać, a na pierwszy plan wysunął się Vimes, dominując pozostałe postaci; nawet jeśli nie odgrywał w powieści kluczowej roli, to jego obecność cały czas była wyczuwalna. Stało się tak, ponieważ Pratchett uczynił z tej postaci swoisty megafon do nagłaśniania własnych poglądów na akurat opisywany temat. W innych powieściach ze „Świata Dysku” są one rozmyte na kilka postaci, przez co nie są przekazywane w sposób tak dobitny... a miejscami, jak na przykład w „Potwornym regimencie”, wręcz nachalny (chociaż akurat tam Vimes nie należał do kluczowych postaci, co może stanowić częściowe podważenie powyższej tezy). Można wręcz ostatnio powiedzieć, że im więcej Vimesa, tym powieść jest gorsza... ale znów, zdarzają się od tego wyjątki i jednym z nich jest właśnie „Łups!”. Co prawda ulubiona ostatnio postać Pratchetta wiedzie prym i głośno wypowiada swoje zdanie, ale tylko miejscami odbiera się to jako naprzykrzanie się i psucie przyjemności z lektury.
Być może sposób odbierania postaci Vimesa jest uzależniony od zbieżności poglądów czytelnika z wygłaszanymi opiniami? Wszakże nie od dziś wiadomo, że o wiele przyjemniej czyta się sądy zbieżne z własnym stanowiskiem, w przeciwieństwie do zapoznawania się z indoktrynacją prowadzoną przez ideologicznych oponentów. Jeśli ta zasada ma zastosowanie również do książek Pratchetta, to w przypadku „Łups!” autor musiał trafić w moje przekonania, bo jak już wcześniej zaznaczyłem, tylko czasami wypowiedzi Vimesa wydały mi się drażniące.
A czego dotyczy ogólnikowo do tej pory potraktowana przeze mnie krytyka wygłaszana ustami Vimesa? Tego co zwykle, czyli ludzkich przywar, niezrozumiałych aspektów ludzkiego postępowania. Pod pozorem przedstawiania zaszłości trollowo-krasnoludzkiego konfliktu, rzutującego na współczesne życie obu ras, autor rozprawia się z ksenofobią i brakiem tolerancji. Pokazuje jak łatwo jest manipulować faktami i dzięki nim kierować ludźmi. Pamięć jest krótka, a dostatecznie często powtarzane kłamstwo, podparte solidnymi autorytetami, staje się prawdą w świadomości społeczeństw. Z drobnych przeinaczeń, nierzadko robionych w dobrej mierze, potrafią wyrosnąć monstrualne kłamstwa żyjące przez wieki, mające wpływ na bieg historii.
„Łups!” jest udaną książką, może nie najlepszą ze „Świata Dysku”, ale znajdującą się w czołówce, także dlatego, że autorowi udało się (po raz kolejny, chociaż nie jest to regułą) znaleźć złoty środek pomiędzy poważniejszą problematyką, a bardziej przyziemną rozrywką. Książka przesycona jest różnego rodzaju aluzjami i smaczkami popkulturowymi. Czytając książkę ma się przed oczami sceny z filmów, a bohaterowie korzystają z światodyskowych odpowiedników technologicznych gadżetów, wszechobecnych w naszym życiu. Pratchett dzięki tym wtrąceniom i detalom tworzy szereg zabawnych scen, które nie posuwają akcji do przodu, ale umożliwiają czytelnikowi szczere wybuchy śmiechu. Potwierdzają również, że brytyjski pisarz jest wnikliwym obserwatorem otaczającej nas rzeczywistości: potrafi przekuć w satyrę nie tylko poważne problemy dotykające społeczeństwa, ale także drobnostki, elementy otaczającego nas życia, których na co dzień nie zauważamy. I jest to kolejny powód, dla którego warto sięgać po książki Terry’ego Pratchetta.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-11-22 23:22:11
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS