NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" (2019)

Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

Ukazały się

Szostak, Wit - "Fuga" (Powergraph)


 Andrews, Ilona - "Magia zmienia"

 Le Guin, Ursula K. - "Dotąd dobrze"

 Hobb, Robin - "Przeznaczenie Skrytobójcy"

 Paolini, Christopher - "Widelec, Wiedźma i smok"

 Flanagan, John - "Powrót Temudżeinów"

 Bloch, Robert - "Psychoza"

 Campbell, John W. - "Coś"

Linki

Brzezińska, Anna - "Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Brzezińska, Anna - "Babunia Jagódka"
Data wydania: Październik 2010
ISBN: 978-83-89595-70-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 448
Cena: 34,50 złBrzezińska, Anna - "Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny"

Wiedźma stara, ale jaraOd premiery „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”, pierwszego tomu opowiadań o Babuni Jagódce, minęło osiem lat. To szmat czasu, więc naturalnie nasuwa się pytanie, jak wpłynął jego nieubłagany upływ na już przecież wiekową (choć często odmienioną zaklęciem „piękna-i-młoda”) wiedźmę z Wilżyńskiej Doliny? Anna Brzezińska, chociaż w międzyczasie opublikowała wiele tekstów osadzonych w zupełnie innych realiach, nie zapomniała specyfiki utworów poświęconych Babuni Jagódce i znów zaserwowała czytelnikom siedem bardzo przyjemnych opowiadań, łączących w sobie śmiech i smutek.
Tak naprawdę jedynie „Jeszcze jedno polowanie na smoka”, pierwsze opowiadanie w „Wiedźmie z Wilżyńskiej Doliny” (znane zresztą z „Księgi smoków”) jest utrzymane w klimatach czysto rozrywkowych, mających na celu przede wszystkim rozbawienie czytelnika. Każdy następny tekst w zbiorze wydaje się być coraz bardziej ponury, a płynące z niego wnioski – przygnębiające. Rzecz jasna w każdym z nich można się uśmiechnąć, czytając o roztropności wilżyńskiego ludku, czy szczerze wybuchnąć śmiechem, śledząc jak Babunia Jagódka radzi sobie z kolejnymi natrętami. Jednakże pod pozorem rozrywkowej opowiastki Brzezińska prezentuje gorzkie prawdy o ludzkiej naturze. Wilżyńska społeczność jest jakby ogółem ludzkim w miniaturze: zdarzają się w niej postaci i dobre, i zawistne. Motywacje działań też są różne: od szlachetnych powodów, do niskich pobudek. Nieodmiennie jednak z prozy Brzezińskiej płynie przesłanie, morał mówiący, iż rzeczy złe – choćby i spowodowane impulsem, nieprzewidzianym działaniem – nie obrócą się w dobro; gorzej, z ich konsekwencjami, często znacznie poważniejszymi, niż samo początkowe działanie, będzie się trzeba borykać długo, a ich odwrócenie nie zawsze będzie możliwe.
Taki kierunek obrany przez autorkę nie jest zaskoczeniem, już wydany przed laty pierwszy zbiór opowiadań o Babuni Jagódce cechowało podlanie scen humorystycznych sosem ze znacznie bardziej gorzkich prawd. W „Wiedźmie z Wilżyńskiej Doliny” ta tendencja stała się po prostu jeszcze bardziej widoczna, a proporcje zostały przechylone znacznie bardziej w stronę ponurych prawd. Z jednej strony w kategoriach czysto rozrywkowych następuje więc pewien regres, ale płynące z lektury refleksje aż nadto rekompensują tę stratę... pod warunkiem, że nie sięgało się po zbiór Brzezińskiej z nadzieją na niezobowiązującą, radosną rozrywkę.
Warto również zwrócić uwagę, iż Babunia Jagódka w pewnym momencie nie jest już główną postacią opowiadań. Mniej więcej od trzeciego, może czwartego utworu w zbiorze wiedźma przestaje wodzić prym, a wydarzenia nie toczą się wokół niej. Owszem, pojawia się, często ma wpływ na finał, staje się przysłowiowym języczkiem u wagi, ale nie jest już centralną postacią. W zamian czytelnik śledzi losy innych postaci, czasem zwykłych mieszkańców doliny, a czasem przybyłych do niej gości. Odsunięcie Babuni Jagódki na boczny tor ładnie komponuje się z wymową opowiadań.
Z wilżyńską wiedźmą wiąże się też problem nieokreśloności tej postaci: powiem szczerze, że nadal mam problem, by stwierdzić, czy główna bohaterka opowiadań jest postacią pozytywną, czy negatywną: dobrą, choć skłonną do złości, czy też przepojoną złem i zawiścią. Nie wątpię, że to celowy zabieg autorki, dzięki czemu możliwe są różne interpretacje opisywanych wydarzeń.
Niewielu jest w Polsce pisarzy, którzy wykorzystywaliby stylizację językową z taką gracją, jak to robi Anna Brzezińska. Opowiadania przesączone są słownictwem, które już wyszło z powszechnego użycia. O panowaniu nad słowem świadczy też fakt, że autorka potrafi dostosować słownictwo i nasilenie stylizacji do treści. Wszakże „Saga o zbóju Twardokęsku” dzieje się w tym samym świecie, co „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny” (a wydarzenia opisywane w cyklu odbijają się echem w opowiadaniach), ale stylizacja w niej była silniejsza, podkreślając poważniejszy charakter i bardziej epicką wymowę.
Upływ lat nie wpłynął więc negatywnie na Babunię Jagódkę. Owszem, spoważniała, stała się bardziej dystyngowana, ale nadal czytanie o jej losach, losach całej Wilżyńskiej Doliny, daje nielichą satysfakcję. Jest to proza świetnie napisana, a do tego mądra; łącząca elementy rozrywkowe z refleksyjnymi, pod humorystycznym płaszczykiem przemycająca smutne, gorzkie prawdy. Nic tylko czytać i się delektować.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-11-12 17:45:45
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Raven86 - 20:44 12-11-2010
Ja bardzo mile wspominam "Opowieści.....", aczkolwiek klimat i same opowiadania z "Wody Głębokie jak Niebo" bardziej mi się podobały

ASX76 - 07:06 14-11-2010
Książki Pani Brzezińskiej = bardzo wysoka jakość! :)

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Mutanta"


Wygraj "Dragon Age: Cesarstwo masek"


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Abercrombie, Joe - "Nim zawisną"


 Baxter, Stephen - "Ultima"

 Abercrombie, Joe - "Ostrze"

 Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

 Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Komuda, Jacek - "Westerplatte"

Fragmenty

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS