NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Brzezińska, Anna - "Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Brzezińska, Anna - "Babunia Jagódka"
Data wydania: Październik 2010
ISBN: 978-83-89595-70-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 448
Cena: 34,50 zł



Brzezińska, Anna - "Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny"

Wiedźma stara, ale jara



Od premiery „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”, pierwszego tomu opowiadań o Babuni Jagódce, minęło osiem lat. To szmat czasu, więc naturalnie nasuwa się pytanie, jak wpłynął jego nieubłagany upływ na już przecież wiekową (choć często odmienioną zaklęciem „piękna-i-młoda”) wiedźmę z Wilżyńskiej Doliny? Anna Brzezińska, chociaż w międzyczasie opublikowała wiele tekstów osadzonych w zupełnie innych realiach, nie zapomniała specyfiki utworów poświęconych Babuni Jagódce i znów zaserwowała czytelnikom siedem bardzo przyjemnych opowiadań, łączących w sobie śmiech i smutek.
Tak naprawdę jedynie „Jeszcze jedno polowanie na smoka”, pierwsze opowiadanie w „Wiedźmie z Wilżyńskiej Doliny” (znane zresztą z „Księgi smoków”) jest utrzymane w klimatach czysto rozrywkowych, mających na celu przede wszystkim rozbawienie czytelnika. Każdy następny tekst w zbiorze wydaje się być coraz bardziej ponury, a płynące z niego wnioski – przygnębiające. Rzecz jasna w każdym z nich można się uśmiechnąć, czytając o roztropności wilżyńskiego ludku, czy szczerze wybuchnąć śmiechem, śledząc jak Babunia Jagódka radzi sobie z kolejnymi natrętami. Jednakże pod pozorem rozrywkowej opowiastki Brzezińska prezentuje gorzkie prawdy o ludzkiej naturze. Wilżyńska społeczność jest jakby ogółem ludzkim w miniaturze: zdarzają się w niej postaci i dobre, i zawistne. Motywacje działań też są różne: od szlachetnych powodów, do niskich pobudek. Nieodmiennie jednak z prozy Brzezińskiej płynie przesłanie, morał mówiący, iż rzeczy złe – choćby i spowodowane impulsem, nieprzewidzianym działaniem – nie obrócą się w dobro; gorzej, z ich konsekwencjami, często znacznie poważniejszymi, niż samo początkowe działanie, będzie się trzeba borykać długo, a ich odwrócenie nie zawsze będzie możliwe.
Taki kierunek obrany przez autorkę nie jest zaskoczeniem, już wydany przed laty pierwszy zbiór opowiadań o Babuni Jagódce cechowało podlanie scen humorystycznych sosem ze znacznie bardziej gorzkich prawd. W „Wiedźmie z Wilżyńskiej Doliny” ta tendencja stała się po prostu jeszcze bardziej widoczna, a proporcje zostały przechylone znacznie bardziej w stronę ponurych prawd. Z jednej strony w kategoriach czysto rozrywkowych następuje więc pewien regres, ale płynące z lektury refleksje aż nadto rekompensują tę stratę... pod warunkiem, że nie sięgało się po zbiór Brzezińskiej z nadzieją na niezobowiązującą, radosną rozrywkę.
Warto również zwrócić uwagę, iż Babunia Jagódka w pewnym momencie nie jest już główną postacią opowiadań. Mniej więcej od trzeciego, może czwartego utworu w zbiorze wiedźma przestaje wodzić prym, a wydarzenia nie toczą się wokół niej. Owszem, pojawia się, często ma wpływ na finał, staje się przysłowiowym języczkiem u wagi, ale nie jest już centralną postacią. W zamian czytelnik śledzi losy innych postaci, czasem zwykłych mieszkańców doliny, a czasem przybyłych do niej gości. Odsunięcie Babuni Jagódki na boczny tor ładnie komponuje się z wymową opowiadań.
Z wilżyńską wiedźmą wiąże się też problem nieokreśloności tej postaci: powiem szczerze, że nadal mam problem, by stwierdzić, czy główna bohaterka opowiadań jest postacią pozytywną, czy negatywną: dobrą, choć skłonną do złości, czy też przepojoną złem i zawiścią. Nie wątpię, że to celowy zabieg autorki, dzięki czemu możliwe są różne interpretacje opisywanych wydarzeń.
Niewielu jest w Polsce pisarzy, którzy wykorzystywaliby stylizację językową z taką gracją, jak to robi Anna Brzezińska. Opowiadania przesączone są słownictwem, które już wyszło z powszechnego użycia. O panowaniu nad słowem świadczy też fakt, że autorka potrafi dostosować słownictwo i nasilenie stylizacji do treści. Wszakże „Saga o zbóju Twardokęsku” dzieje się w tym samym świecie, co „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny” (a wydarzenia opisywane w cyklu odbijają się echem w opowiadaniach), ale stylizacja w niej była silniejsza, podkreślając poważniejszy charakter i bardziej epicką wymowę.
Upływ lat nie wpłynął więc negatywnie na Babunię Jagódkę. Owszem, spoważniała, stała się bardziej dystyngowana, ale nadal czytanie o jej losach, losach całej Wilżyńskiej Doliny, daje nielichą satysfakcję. Jest to proza świetnie napisana, a do tego mądra; łącząca elementy rozrywkowe z refleksyjnymi, pod humorystycznym płaszczykiem przemycająca smutne, gorzkie prawdy. Nic tylko czytać i się delektować.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-11-12 17:45:45
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Raven86 - 20:44 12-11-2010
Ja bardzo mile wspominam "Opowieści.....", aczkolwiek klimat i same opowiadania z "Wody Głębokie jak Niebo" bardziej mi się podobały

ASX76 - 07:06 14-11-2010
Książki Pani Brzezińskiej = bardzo wysoka jakość! :)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS