NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki

Glukhovsky, Dmitry - "Metro 2034"
Wydawnictwo: Insignis
Cykl: Metro
Kolekcja: Uniwersum Metro 2033
Tytuł oryginału: Метро 2034
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: Listopad 2010
Oprawa: miękka
Liczba stron: 496
Cena: 39,90 zł
Tom cyklu: 2



Glukhovsky, Dmitry - "Metro 2034"

Wydawać by się mogło, że kontynuacja bestsellerowego „Metra 2033” to nic innego, jak dodatkowa dawka tego, co już dobrze znamy. W końcu obydwie książki są do złudzenia podobne – różni je raptem cyfra w tytule. Niestety, lektura sequelu ujawnia różnicę fundamentalną: „Metro 2033” warto było przeczytać, „Metra 2034” czytać nie warto.
Już debiutancka powieść Głuchowskiego nie była arcydziełem. Serca czytelników zdobyła raczej świeżym pomysłem, nowatorską metodą pisania na oczach internetowej społeczności i względnie sprawnym rzemiosłem, któremu można było sporo zarzucić, ale które zdołało jednak przekuć oryginalny koncept w solidne czytadło.
Podczas lektury „Metro 2033” można było narzekać na brak językowej finezji, a filozofujące refleksje autora zdawały się nieco płytkie, ale klimat i zwykła czytelnicza frajda skutecznie odwracały jednak uwagę od literackich niedoskonałości. Tymczasem w powieściowej kontynuacji, gdy mija efekt zaskoczenia a autor próbuje rozwinąć skrzydła, wszystkie wady pisarstwa Głuchowskiego stają się nagle nad wyraz dokuczliwe.

„Metro 2034” opowiada losy trójki mieszkańców moskiewskiej kolei podziemnej (gwoli jasności: z perspektywy powieści jest to jedyna znana ludzka społeczność, która ocalała nuklearną zagładę świata). Hunter, bezlitosny i tajemniczy twardziel z niepokojącym zamiłowaniem do zabijania oraz Homer, będący wysublimowanym i nieco przerośniętym alter ego autora powieści, wyruszają w misją rozwikłania zagadki zaginionych patroli i uratowania rodzimej stacji, odciętej od reszty podziemnego świata. Już w trakcie podróży ich losy splatają się z losami Saszy – zagubionej dziewczyny, której, po śmierci ojca, przyjdzie przeżyć bolesne zderzenie z okrutną rzeczywistością.
Fabularny schemat do złudzenia przypomina ten z pierwszej części opowieści, choć trzeba przyznać, że sam motyw odmieniającej bohaterów wędrówki, mającej na celu ratowanie zagrożonego świata, jest dość częsty w kulturze i – mimo wyeksploatowania – ciągle może prowadzić do ciekawych rezultatów. Niestety, wrogi, obcy świat postapokaliptycznych katakumb, który tworzył wyjątkową scenerię dla części pierwszej, nie zaskakuje już niczym, a autor nieszczególnie stara się odtworzyć nastrój mrocznych, niebezpiecznych korytarzy metra.
Eksplorację podziemi zastąpiło zgłębianie psychologii bohaterów tudzież filozofowanie nad kondycją świata i ludzkości. Na nieszczęście, jedno i drugie wychodzi Głuchowskiemu mizernie. Charaktery postaci są przerysowane, wręcz karykaturalne. Retrospekcje i wewnętrzne przemyślenia, które miały zapewne budować głębię postaci, obnażają raczej ich miałkość. Środki stylistyczne, które miały dodać powieści artyzmu, mnożą się ponad miarę i – miast zdobić – ujawniają literacką niegramotność autora. Filozoficzne dygresje oraz próby roztrząsania tajemnicy człowieka i jego historii popadają zaś w pustą, irytującą pompatyczność i odsłaniają smutną prawdę: oprócz paru truizmów, Głuchowski nie ma właściwie nic do powiedzenia. W końcu – skromniejsza niż w części pierwszej objętość nie oznacza wcale, że powieść napisano dynamiczniej; paradoksalnie, dopiero w tym wyraźnie krótszym sequelu dłużyzny stają się naprawdę dokuczliwe.
Przy odpowiedniej dozie dobrej woli „Metro 2034” ciągle da się pewnie czytać jako względnie miła i lekka rozrywkowa lektura. Tyle tylko, że powieść przegrywa w każdym niemal zestawieniu – i z filmowym „Mad Maxem”, i z komputerowym „Falloutem”, a z literacką „Drogą” – przegrywa wręcz z kretesem.
Nie przeszkodziło to wydawcy nakręcić marketingowej maszynerii, która uczyniła z uniwersum autorstwa Głuchowskiego scenę dla kolejnych, mnożących się w zawrotnym tempie, książek. Peleton otworzył Władimir Bieriozin (Putiewyje znaki), opowiadający losy bohaterów, którzy znajdują i naprawiają wrak samolotu, aby opuścić moskiewskie metro i sprawdzić los Sankt Petersburga. Po nim ukazały się kolejne tytuły, a wydawana za wschodnią granicą seria liczy już osiem powieści różnych autorów i powiększa się z każdym miesiącem.
Szczególnie z polskiej (warszawskiej) perspektywy tempo rozbudowy sieci „Metra” musi się wydawać imponujące. „Metro 2034” każe jednak postawić pytanie o literacki sens tego szaleństwa. Jeśli kolejne powieści utrzymują obrany przez Głuchowskiego kierunek pisarskiej ewolucji, cała ta konstrukcja musi niebawem zawalić się z łoskotem.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-11-09 18:34:21
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS