NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Małecki, Jakub - "Zaksięgowani"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Październik 2009
ISBN: 978-83-61187-14-1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Cena: 29,00 zł
Seria: Fantastyka z plusem



Małecki, Jakub - "Zaksięgowani"

Po lekturze siedemnastu opowiadań Jakuba Małeckiego, bilans czytelniczych wrażeń jest ewidentnie dodatni. Lektura nie należy do szczególnie lekkich i rozrywkowych, ale jeśli ktoś nie obawia się zobaczyć swojego życia w krzywym zwierciadle i chce się tym widokiem przerazić – nie powinien być zawiedziony.
Pisarska przygoda Jakuba Małeckiego rozpoczęła się nietypowo – w pierwszej kolejności na księgarskie półki trafiły dwie jego powieści („Błędy” i „Przemytnik cudu” wydane w 2008 roku przez RedHorse), a dopiero teraz, nakładem wydawnictwa Powergraph, ukazuje się zbiór opowiadań „Zaksięgowani”.
Zmienił się wydawca, zmieniła się forma, ale idée fixe Jakuba Małeckiego pozostała ta sama – motorem napędowym jego twórczości pozostają korporacyjne absurdy, egzystencjalne bezsens życiowego modelu yuppies i rozdźwięk między materialnym dostatkiem a duchową pustką. Jak mantra powraca postać sfrustrowanego pracownika dużej korporacji z branży finansowej, samotnego, doszczętnie pozbawionego prywatnego życia, uwikłanego w spiralę długów, schwytanego w pułapkę wyścigu szczurów.
Tym samym Jakub Małecki podejmuje się ambitnego wyzwania i próbuje połączyć popularną, literacką formę horroru z inteligentną obserwacją otaczającej rzeczywistości. „Zaksięgowani”, jak i wydane wcześniej powieści Małeckiego, próbują straszyć prozaicznymi zjawiskami i codziennymi problemami, rozgrywają stosunkowo młode lęki Polaków – obawę przed utratą pracy, zatraceniem sensu życia, ślepymi zaułkami materializmu i hedonizmu. Autor obraca w horror to, co na co dzień niepokoi każdego z nas – permanentny brak czasu dla bliskich, życie z dnia na dzień i od wypłaty do wypłaty, brak celu przyświecającego na życiowym horyzoncie.
Ludzie są tu zwykle brzydcy, wredni, wręcz wstrętni, kierują się niskimi pobudkami. Praca to zawsze kierat i kłamstwa wciskane niczego nieświadomym klientom. Jeśli pojawia się coś z pozoru dobrego i kuszącego, to jest to albo podstęp mrocznych sił, albo cień bezpowrotnie utraconej przeszłości, której wspomnienie dręczy tym silniej, im była piękniejsza.
Często powraca u Małeckiego motyw transakcji, w której za szczęście i sukces trzeba zawsze zapłacić wysoką cenę. Dobrze powodzi się bohaterom, którzy zaprzedali duszę diabłu, czasem – dosłownie. Jeśli chcesz żyć uczciwie – skazujesz się na wieczne porażki, twoje ugrzęźnie w codziennych problemach, a czasem wręcz osunie się ku całkowitej klęsce.
I choć jest w tej prozie sporo okrutnej prawdy o młodym pokoleniu i współczesności, a przynajmniej o naszych lękach z nią związanych, to jednak niektóre historie i obrazy wydają się – na tle wcześniejszych utworów – wtórne. Dwa motywy zdają się szczególnie irytujące. Pierwszy to psychodeliczne, oniryczne wizje, w które przechodzi czasem narracja, a które wydają się chwilami sztuką dla sztuki, nie wnosząc nic do samej fabuły. Drugi to korporacyjne obrazki, w których opryskliwy, irytujący i obowiązkowo tłusty przełożony stara się motywować pracownika i zaszczepić mu ideały i misję firmy, na co pracownik reaguje eksplozją długo tłumionej frustracji i nienawiści, chwyta to, co akurat ma pod ręką i dokonuje krwawej zemsty na okrutnym świecie, poczynając od gburowatego szefa, oczywiście. Ta ilustracja, swoista wizytówka prozy Małeckiego, pojawia się stanowczo zbyt często.
Oprócz pewnych wtórnych elementów, które miłośnicy autora określą raczej mianem cech charakterystycznych jego twórczości, „Zaksięgowani” są jednak zbiorem dość zróżnicowanych siedemnastu opowiadań, które pokazują niewątpliwy potencjał autora i możliwe kierunki, w których może jego pisarstwo podążyć.
Ciekawie prezentują się i motyw zamkniętego świata dziecka, do którego wkrada się jakaś mroczna siła („Pocałunek białego chłopca”), i opowieść o fatalnych relacjach z ojcem („Wybór”), i strachy dzieciństwa, które przypominają o sobie po latach („Król Ruger na zbutwiałym tronie”), i historia ostatnich chwil życia marynarzy zatopionego Kurska („Każdy umiera za siebie”), i motyw drobnych ustępstw na drodze do potępienia („Oko”), i – w końcu – głupich, szczeniackich pomysłów o najzupełniej poważnych konsekwencjach („Cena drwiny”). Nieco wydumani są za to „Pisarze i mordercy” oraz spinające cały zbiór „Szach...” i „...mat”, a „Czciciele” są z kolei groteskowi do przesady.
W ogólnym rozrachunku jest to jednak zbiór ciekawy. „Zaksięgowani” pokazują, że choć Jakub Małecki porusza się w ściśle określonych granicach swoich pisarskich obsesji, to jednak jego kreatywność i szczególny zmysł odnajdywania ziaren horroru w zwykłej codzienności obiecują jeszcze nie jedno czytelnicze zaskoczenie.




Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-08-18 22:18:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS