NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Komuda, Jacek - "Krzyżacka zawierucha"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Lipiec 2010
ISBN: 978-83-7574-264-0
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 232
Cena: 27,90 zł
Seria: Bestsellery polskiej fantastykiKomuda, Jacek - "Krzyżacka zawierucha"

Sześćsetna rocznica grunwaldzkiej wiktorii stała się twórczym impulsem dla polskich autorów. Obok kolejnych wznowień „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza na księgarskie półki trafiły nowe, okolicznościowe książki Szczepana Twardocha („Wieczny Grunwald”) oraz Dariusza Domagalskiego („Gniewny pomruk burzy”). Wśród tego grona nie mogło zabraknąć Jacka Komudy, jednego z najpopularniejszych obecnie autorów powieści historycznych w Polsce.
Najciekawsze w „Krzyżackiej zawierusze” Komudy jest to, że otrzymaliśmy książkę o Grunwaldzie bez Grunwaldu. Jeśli ktoś liczył na autorską wizję bitwy, srodze się zawiedzie. Chociaż zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim stale przewija się na kartach powieści, autor czyni z niego jednak tylko punkt wyjściowy dla własnej historii.
O czym opowiada najnowsze dzieło imć pana Jacka? Jeśli wziąć pod uwagę samą oś fabuły dostajemy prostą opowieść o wnuku Zawiszy Czarnego – Bolku z Rożnowa. Młodzian ów posiada cudowną umiejętność wpadania w coraz to większe kłopoty. Jeden wróg to za mało – zawsze można stać się wrogiem publicznym numer jeden w państwie zakonnym. Nie wystarcza krzyżacka niewola, trzeba oddać się w służbę nowego, niewiele lepszego pana. To właśnie w ten sposób Bolko staje się członkiem wyprawy, od której powodzenia zależy los wojny trzynastoletniej. A później tak jak w zwykle u Komudy: zdrada i honor, sława i hańba, walka i śmierć. Akcja mknie wartko do przodu, a czytelnik nie ma czasu na chwilę oddechu. Tylko czy przygodowa otoczka „Krzyżackiej zawieruchy” jest w tej książce najważniejsza?
O czym zatem tak naprawdę opowiada Jacek Komuda? Epoka, o której traktuje powieść, to czas wielkich zmian. Na polach bitewnych Chojnic, Poitiers, Nikipolis, Taboru ginie mit niezwyciężonego rycerstwa, a o sukcesie militarnym decyduje zasobności sakiewki opłacającej najemników. Mija czas mieczy, pojawiają się szable; prymitywna broń palna powoli wypiera łuki i kusze. Kodeks rycerski powoli staje się zbiorem pustych reguł, a obowiązująca staje się zasada „cel uświęca środki”. W tym świecie wygrywają jednostki zdecydowane na wszystko, kto pozostaje wierny starym zasadom, musi zginąć.
Przewartościowaniu ulega również ludzka mentalność. Chociaż to dopiero schyłek średniowiecza, już pojawiają się wady, które w przyszłości zadecydują o losie Rzeczypospolitej szlacheckiej. Coraz mniej myśli się o ojczyźnie, a więcej o własnej kieszeni. Rycerstwo nie przypomina walecznych hufców spod Grunwaldu. Chociaż stawiają się na wezwanie króla, ale ruszyć w bój decydują się tylko wtedy, gdy zostają im przyznane kolejne przywileje. Jednak na polu bitwy nie jest to karny oddział wojskowy, tylko motłoch, który chociaż potrafi zaskoczyć wroga swym męstwem, nie umie zadać decydującego ciosu.
Czym zatem jest „Krzyżacka zawierucha” Jacka Komudy? Barwną opowieścią przygodową czy może tęsknym spojrzeniem za odchodząca epoką, kiedy honor cenniejszy był od złota, a Polska to była wielka rzecz? A może jeszcze czymś innym? Klucz znajduje się w książce, mądrość w głowie czytelnika. Zachęcam do lektury.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-08-17 20:12:45
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS