NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Davis, Lindsey - "Srebrne świnki"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Davis, Lindsey - "Marek Dydiusz Falko"
Tytuł oryginału: The Silver Pigs
Tłumaczenie: Konrad Majchrzak
Data wydania: Marzec 2009
ISBN: 978-83-7510-218-5
Oprawa: broszurowa klejona
Format: 128 x 197
Liczba stron: 444
Cena: 29,90
Rok wydania oryginału: 1989
Tom cyklu: 1Davis, Lindsey - "Srebrne świnki"

Przeglądając współczesne kryminały można dojść do wniosku, że coraz mniej istotna jest sama fabuła, a o wiele ważniejsze miejsce, w którym została osadzona. No bo jak inaczej tłumaczyć fakt, że akcja co drugiej powieści rozgrywa się albo w czasach historycznych (od starożytności po XX-lecie międzywojenne), albo w najbardziej odległych punktach świata. Gdzie się podziała miejska dżungla? Czemu mroczne uliczki Nowego Jorku zastąpiła zabita dechami mieścina w Minessocie czy wioska na peryferiach wielkiego miasta? O tempora, o mores! Ciekawe tylko ilu autorów, decydujących się na taki zabieg, zdaje sobie sprawę z ogromu pracy, jaki ich czeka? Tutaj nie wystarczy tylko ułożyć ciekawa intrygę, ale przede wszystkim stworzyć przekonywujące, zgodne z autentycznymi, realia. A jak trudne to zadanie udowadnia powieść Lindsey Davies.
„Srebrne świnki” to pierwsza część cyklu kryminałów historycznych osadzonych w czasach rządów cesarza Wespazjana. Ich głównym bohaterem jest Marek Dydiusz Falko, były legionista, teraz prywatny detektyw. Jego spokojną egzystencję przerywa przypadkowe spotkanie z piękną Rzymianką. Teraz, zamieszany w aferę polityczną, musi zrobić wszystko, aby odkryć tajemnicę cesarskiego skarbca, a przede wszystkim ocalić swoje życie.
Z pozoru mamy zatem wszystkie niezbędne elementy, które składają się na idealny kryminał: detektywa, zawiłą zagadką, egzotyczne miejsce. A jednak, kiedy dodamy je do siebie równanie okazuje się błędne. Dlaczego? Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom.
Na pewno mocnym punktem jest sam Falko. Tworząc tę postać autorka oparła się na klasycznym schemacie samotnego stróża prawa, który z dystansem obserwuje otaczający go świat. Lubi wypić, pieniądze omijają go szerokim łukiem, non stop popada w kłopoty, z których wyciąga go znajomy dowódca straży. Równocześnie pod maską cynika kryje się drugi Falko – kochliwy, skłonny do poświeceń, wspomagający finansowo rodzinę zmarłego brata. Ot, taki słodki brutal.
W porównaniu z główną postacią inne wypadają nieco blado. Najmocniej zapada w pamięć młoda i niezależna Helena Justyna, błyskotliwy Wespazjan, kilka dobrych wejść zaliczyli bohaterzy dalszego planu: praczka Lelia czy matka głównego bohatera.
Rozczarowuje za to intryga kryminalna. Afera w „Srebrnych świnkach” rozwija się bardzo powoli. Po niezłym początku, fabuła zwalnia na tyle mocno, że w pewnym momencie czytelnik traci zainteresowanie, kto jest winny. Zabrakło też ciekawych zwrotów akcji, a samo rozwiązanie zagadki pozostawia duży niedosyt.
Spory problem mam natomiast z samym Rzymem. Nie sposób autorce zarzucić słabego przygotowania merytorycznego, wręcz przeciwnie. Falko dziarsko przemieszcza się po idealnie odwzorowanym Forum Romanum, zagląda w mroczne uliczki, odwiedza autentyczny pałac cesarski. Nie brakuje również licznych szczegółów z życia antycznej metropolii – opis funkcjonowania pralni, warunków mieszkaniowych. A jednak czegoś brakuje. Rzym u Davis, póki co, nie jest jeszcze równorzędnym bohaterem cyklu, a tylko dekoracją. Brakuje tutaj serca, iskierki, która spowoduje, że metropolia żyje. Tak jak Gotham i Batman, Breslau i Mock, Los Angeles i Bosch.
„Srebrne świnki” to początek cyklu i to, moim zdaniem, usprawiedliwia wszystkie niedociągnięcia. Nie mamy do czynienia z książką nieudaną, po prostu widać, że literacki debiut nieco szwankuje. Zabrakło pewnej płynności, doświadczenia, może warsztatu. Seria o Falko zdążyła się już rozrosnąć do dwudziestu powieści, co dobitnie świadczy, że Davis umie uczyć się na własnych błędach. To także sygnał, iż jej proza przeszła długą drogę, dla której „Srebrne świnki” są jedynie pierwszym etapem, a równocześnie świetnym punktem wyjścia do poznania kolejnych przygód antycznego detektywa.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-08-15 19:18:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS