NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Eddings, David - "Pionek proroctwa"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Belgariada
Tytuł oryginału: The Pawn of Prophecy
Data wydania: Marzec 2004
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 240
Tom cyklu: 1Eddings, David - "Pionek proroctwa"

"Walka pomiędzy dwoma Przeznaczeniami trwa już siedem tysiącleci. Ludzie, Bogowie i Czarodzieje uczestniczą w gigantycznych zmaganiach Proroctwa Ciemności z Proroctwem Światła. Zły Bóg Torak pożąda władzy nad światem. Zdobywa klejnot Aldura, chroniący dotąd ludzi. Tylko odebranie mu magicznego kamienia może ocalić Rivę i inne Królestwa Zachodu. I tylko jeden człowiek - Garion, prosty wiejski chłopak może tego dokonać..."

Tak zapowiada się część pierwsza cyklu "Belgariada" Davida Eddingsa pt. "Pionek Proroctwa". Kiedy po raz pierwszy siadłem do książki pomyślałem: "zwykła schematyczność, niewybitna fabuła, nic nadzwyczajnego...". Nic bardziej mylnego. Te przypuszczenia okazały się bezpodstawne i zupełnie nie na miejscu. Ale po kolei.

Wszystko zaczyna się dość "niewinnie". Garion - prosty, wiejski chłopak wychowuje się na zwykłej farmie poczciwego hodowcy rzepy imieniem Faldor. Wychowuje go Ciocia Pol; Garion zdobywa przyjaciół a nawet poznaje swą pierwszą miłość - jasnowłosą piękność imieniem Zubrette. Jednak jego życie ulega gwałtownemu przyspieszeniu. Pan Wilk, stary bajarz i włóczęga, przyjeżdża pewnego wieczoru, rozkazuje jego cioci spakować się i ruszyć wraz z nim w pogoni "za czymś, co zostało skradzione". Tutaj zaczyna się dla chłopca prawdziwe życie. Jego światopogląd ulega diametralnym zmianom. Wszystko, co dzieje się wokół niego całkowicie go zaskakuje. Chłopiec zaczyna wierzyć w magię, a ten "drugi świat", gdzie niemożliwe staje się możliwe, pochłania go całkowicie.

Poznaje nowych przyjaciół, przechodzi wiele prób, nieraz zmienia swe nastawienie do świata, ale zawsze przeżywa setki - a może i więcej - przygód.

Tak pokrótce prezentuje się fabuła. Nie ujawnię zbyt dużo, aby nie popsuć Wam zabawy. Książka pisana jest wspaniałym językiem który sprawia, że nie można oderwać od niej wzroku, a strony same się przewracają. Każdy rozdział to coś, co trzeba skończyć, ponieważ nie da się od niego odejść na dłużej niż kilka minut.

Mamy tutaj "zwykły schemat" powieści fantasy: Magiczne Coś, głównego bohatera, nadwornego czarodzieja, heroinę - jednak wykorzystany w perfekcyjny, nieraz zaskakujący sposób. David Eddings gra na naszych uczuciach niczym wprawny lutnista na swym instrumencie. W jednej chwili śmiejemy się w najlepsze, w innej - łzy napływają do oczu. Najważniejszym atutem książki nie jest jednak fabuła, lecz bohaterowie. Schematyczny nadworny czarodziej okazuje się być włóczęgą, mającym setki złych nawyków, który przy okazji może wywrócić góry na lewą stronę. Jeden z towarzyszy jest małym, żylastym człowieczkiem o sardonicznym poczuciu humoru, który rozbawia do łez, a reszta tworzy niezapomnianą kompanię.

Wszystko to sprawia, że "Pionek Proroctwa" jest książką wyjątkową, niby schematyczną, ale mimo wszystką nieprzeniknioną. Nie zabierajcie się do niej, jeśli nie macie pozostałych części cyklu i tygodnia czasu wolnego. Miłego czytania!


Ocena: 9/10
Autor: Pikiel
Dodano: 2006-02-07 19:25:06
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS