NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" (2019)

Brennan, Marie - "W labiryncie smoków"

Ukazały się

Martin, George R.R. - "Lodowy smok" (nowe ilustracje)


 Vonnegut, Kurt - "Matka noc"

 Czajka-Kominiarczuk, Katarzyna - "Zwierzenia popkulturalne"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Maas, Sarah J. - "Szklany tron" (oprawa twarda)

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Gołkowski, Michał - "Bramy ze złota. Zmierzch Bogów"

 Ćwiek, Jakub - "Stróże 2: Brudnopis Boga"

Linki

Lewandowski, Konrad T. - "Śląskie dziękczynienie"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Cykl: Lewandowski, Konrad T. - "Jerzy Drwęcki"
Data wydania: Luty 2010
ISBN: 978-83-245-8870-1
Format: 125×195mm
Liczba stron: 268
Cena: 24,90 zł
Tom cyklu: 5Lewandowski, Konrad T. - "Śląskie dziękczynienie"

Zgodnie z przypuszczeniami zawartymi w recenzji „Perkalowego dybuka” nadkomisarz Jerzy Drwęcki kontynuuje podróż po przedwojennej Polsce. Po Poznaniu i Łodzi przyszła pora na Katowice i „Śląskie dziękczynienie”.
Tym razem główny bohater nie rusza jednak do stolicy Górnego Śląska tropem zbrodni, a zostaje tam wysłany w misji politycznej. Na miejscu ma nieoficjalnie spotkać się z Wojciechem Korfantym i przekonać go do poparcia rządów sanacji. W międzyczasie, dla zachowania pozorów, Drwęcki prowadzi wykłady kryminalistyczne dla podoficerów. A że teorię najlepiej sprawdza się w praktyce, wraz z słuchaczami kursu zaczyna prowadzić pozornie proste śledztwo. Nie trudno się domyślić, że w pewnym momencie oba wątki się przetną, a sukces w sprawie tajemniczego morderstwa wpłynie na porozumienie z Korfantym. Jeśli zatem fabuła powieści jest przewidywalna, to dlaczego warto po nią sięgnąć?
Bez wątpienia największym atutem powieści jest, po raz kolejny, bezbłędnie wykonana przez autora praca domowa polegająca na solidnym przygotowaniu tła całej historii. Lewandowski wykorzystuje tutaj wątek historyczny, zbliża się „proces brzeski”, a równocześnie świetnie oddaje realia ówczesnego Śląska. Owszem, powtórzę po raz wtóry, nie jest to katorżnicza praca na miarę Marka Krajewskiego i jego cyklu o Mocku, ale i tak warto docenić wysiłki autora. Na kartach książki ożywają przedwojenne Katowice – miasto kopalń i familoków, gdzie częściej słyszało się śląską gwarę niż język polski; molocha pełnego sadzy i kurzu zamieszkałego przez ludzi prostych, a jednocześnie pracowitych i honorowych.
Oczywiście sama dekoracja, nawet najpiękniej zbudowana, nie zagra bez dobrych aktorów. Na szczęście autorowi udało się stworzyć sympatyczny śląsko-zagłębiowski duet policjantów, dołożył klasyczną Ślązaczkę i doprawił jeszcze Wojciechem Korfantym. Przy tym ostatnim należy się na chwilę zatrzymać. Korfanty jawi się w „Śląskim dziękczynieniu” niejednoznacznie. Czy mamy do czynienia z politykiem wyprzedzającym epokę, w której żył, czy cynika umiejącego korzystać z nadarzającej się okazji? Komu bardziej wierzyć powstańcom, dla których był prawie bogiem, czy jego wrogom politycznym? Lewandowski nie daje prostej odpowiedzi, a osąd pozostawia czytelnikom.
Co do samej intrygi kryminalnej – nie jest ona specjalnie zawiła a jej przebieg i ostateczne rozwiązanie jest podporządkowane wątkowi politycznemu. Na plusik fabuły zapisałbym jednak dwie rzeczy. Po pierwsze urozmaicającą fabułę wizytę niespodziewanych gości zza oceanu, a także nowatorskie, jak na tamte czasy, metody kryminalistyczne. Dzisiaj album Vogla, klasyfikacja kształtów ust, uszu, fryzur itp., może wywołać tylko uśmiech na twarzy, w epoce Drwęckiego stanowił spore osiągnięcie. Sporym atutem książki jest także humor – co prawda zabrakło babci Ireny, niemniej scena, gdzie śląskie bajtle biorą udział w amerykańskim Święcie Dziękczynienia rozbawią największego ponuraka.
„Śląskie dziękczynienie” to już piąty kryminał retro z Jerzym Drwęckim w roli głównej, można zatem założyć, że cykl zdążył się dobrze zadomowić na naszym rynku. Nie ma zatem potrzeby, żeby polecać go stałym czytelnikom; zachęcam natomiast te osoby, które do tej pory nie miały okazji po niego sięgnąć. Niedroga i niegłupia książka napisana w lekkim stylu – akurat coś w sam raz na wakacyjne wieczory.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-07-20 20:01:38
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj przygody Lennarta Malmkvista


Wygraj Kronikę World of WarCraft


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Le Guin, Ursula K. - "Cała Orsinia"


 Lawrence, Mark - "Święta siostra"

 Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy"

 Dick, Philip K. - "Nasi przyjaciele z Frolixa 8"

 Bardugo, Leigh - "Trylogia Grisza"

 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!"

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS