NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia" (zielona)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki


Fantastyka - Wydanie Specjalne 02/2010 - omówienie

Drugie tegoroczne wydanie specjalne „Fantastyki” wypada bardzo przeciętnie. Jeśli wziąć pod uwagę dwa ostatnie wydania – aż nadto widoczna staje się tendencja spadkowa.
Najciekawszym opowiadaniem tego wydania wydaje się „Psyhack” Michaela K. Iwoleita. Akcja utworu rozgrywa się w świecie przyszłości, w którym umowa o dzieło z fachowcem od mokrej roboty obejmuje często nadpisanie jego pamięci obcą tożsamością. Na takiej właśnie podmianie osobowości oparł niemiecki pisarz historię bohatera próbującego rozwikłać nie tylko utkaną wokół siebie intrygę, ale i odnaleźć własne ja. Choć opowiadanie nie jest szczególnie odkrywcze, to jednak interesująco nakreślona akcja, kilka zaskakujących jej zwrotów oraz solidne pisarskie rzemiosło w połączeniu z ciekawą, niepokojącą wizją przyszłości, czynią z tego opowiadania utwór wart uwagi.
Co ciekawe, na bardzo zbliżonym pomyśle oparte jest również opowiadanie Petra Schinka – „Gnothi Seauton”. Też śledzimy losy człowieka parającego się niechlubnych fachem, obserwujemy jego przemianę i wędrówkę w poszukiwaniu utraconej tożsamości – o różnicy przesądza sztafaż fantasy, który zupełnie zmienia wydźwięk opowieści. Zapewne właśnie przyjęcie konwencji fantasy sprawia też, że sama opowieść brzmi jakby banalniej i mniej intrygująco.
W konwencji fantasy pozostają też dwa utwory polskich autorów. „Szczęście” Małgorzaty Karoń to mocno przyprawiona humorem, lekka opowiastka fantasy o magicznej zmianie płci. W lekkiej formie ilustruje niebezpieczeństwa płynące z życzeń, które wypowiadamy czasem, nie zastanowiwszy się uprzednio, czy na pewno chcielibyśmy ich spełnienia. Wizja młodej autorki wydaje się literackim dowodem słuszności twierdzenia Liebnitza (jakobyśmy żyli w najlepszym z możliwych światów), bo rzeczywistość, w której spełniło się zbyt wiele życzeń nazbyt wielu osób, staje się po prostu nie do zniesienia.
„Połowa zemsty” Jeremiego Rogalewskiego to z kolei historia najemnika oraz pięknej kobiety, którzy spotykają się i – w tym samym momencie – wikłają się w nieliche tarapaty. Choć tekst pozbawiony jest głębszych walorów artystycznych, stanowi jednak wciągającą opowieść, a odpowiednio zagmatwaną intrygę śledzi się z prawdziwą przyjemnością. Jednym zdaniem – lekkie fantasy idealne do hamaka.
Z lekkostrawnej, letniej literackiej formy wyłamuje się Andrzej Zakrzewicz z trudnym do strawienia fragmentem swojej powieści. „Imperator” to gęsta space opera o konsystencji podręcznika historii albo wojennego raportu, opisującego militarny konflikt oraz jego gospodarcze i społeczne tło. Tekst jest fragmentem większej całości, która, w założeniach, prezentując sylwetkę fikcyjnego Imperatora Zoroastra, analizuje zarazem historyczny i socjologiczny fenomen wschodzących i upadających despotów. Niestety, ten wycinek, który jest dane poznać czytelnikom, nie zapowiada fascynującej lektury. Biorąc poprawkę na fakt, że nie znamy całości, można zaryzykować stwierdzenie, że autor, psycholog z wykształcenia, stworzył w gruncie rzeczy postać odrysowaną od banalnego schematu, który obejmuje trudne dzieciństwo i straszliwe jego konsekwencje w dorosłym życiu. Już to skądś znamy; po psychologu z wykształcenia podejmującemu tak ambitne wyzwanie chciałoby się jednak czegoś bardziej wnikliwego i oryginalnego.
Podsumowując – niewymagający czytelnik, szukający lektury na lato, powinien być kontent, nabywszy drugie tegoroczne wydanie specjalne „Fantastyki”. Ten, kto szuka dłuższych tekstów, a w nich – szerszych literackich horyzontów i głębszych inspiracji, może być, niestety, zawiedziony.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-06-25 18:52:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS