NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki


Nowa Fantastyka 06/2010 - omówienie numeru

Czerwcowego wydania „Nowej Fantastyki” nie sposób przeoczyć za sprawą nadzwyczaj krzykliwej, demonicznej ilustracji na okładce. Ponadto klimat grozy zapowiadają zarówno nazwiska autorów (Barker, Straub, Harris), jak i na poły diaboliczny numer tego wydania: 333.
W dziale prozy ciarki na plecach miały najpewniej wywołać opowiadania Clive’a Barkera (Udręczone dusze: Legenda o Primordium) i Petera Strauba (Kopciuch). Pierwsza to fantastyczna wariacja, której estetyka nasuwała mi nieodparte skojarzenia z wątpliwej wartości twórczością niejakiego Gunthera von Hagensa. Być może fani Clive’a Barkera będą ukontentowani; pozostali mogą uznać jego utwór za tradycyjnie, w przypadku tego autora, przereklamowany. Podobnie rzecz ma się z opowiadaniem Petera Strauba – próba zilustrowania chorej psychiki przedszkolnej opiekunki niczym nie zaskakuje i dreszcz grozy może wywołać co najwyżej w nadzwyczaj sprzyjających warunkach.
W strefie szeroko rozumianej grozy utrzymana jest też znaczna część działu publicystyki. Robert Ziębiński pisze o kinowym fenomenie nazistowskich zombie (Niemieckie zombie kontra reszta świata), a Bartłomiej Paszylk przeprowadza wywiad z Peterem Straubem (W ludzkiej duszy czają się potwory). Artykuł Anny Kontek o przemianach wizerunku wampira (Diabeł w złotej skórze) wydaje się wtórny wobec podobnego tekstu Evy Mroczek opublikowanego przez „Fantastykę” przed niespełna rokiem. Z kolei wywiad z Charlaine Harris (Najważniejsze jest pytanie: co by było gdyby?) mógłby uchodzić za ciekawą analizę literackiego kuriozum, gdyby nie to, że jest ugrzeczniony i mało odkrywczy, przez co bardziej niż do pisma literackiego pasowałby chyba do pisma dla nastolatek.
Ocenę czerwcowej publicystyki ratuje Paweł Ziemkiewicz, przedstawiający ciekawy, brukselski festiwal filmowy BIFFF (Zwariowane święto kina) oraz niezastąpiony dla wszystkich fanów dziesiątej muzy Łukasz Orbitowski (Szanuj starszych, bo cię piekło pochłonie). W dziale recenzji, oprócz mnóstwa książek, znalazło się też miejsce dla gry komputerowej, płyty muzycznej, a nawet podręcznika RPG (nie wspominając o stałej obecności komiksu oraz premier kinowych i DVD).
Wracając do działu prozy – rodzimą literaturę reprezentują trzy opowiadania. Tomasz Golis i Marcin Wełnicki to młodzi, początkujący autorzy; ich utwory nie powalają na kolana. Pierwszy opowiada historię człowieka, któremu darowano dzień życia poza własną tożsamością (Maskarada) – niestety, siląc się na artyzm autor zboczył na literackie manowce. Marcin Wełnicki z kolei snuje nieszczególnie porywającą opowieść o życiu bóstwa (Tygrys, tygrys). Na tym tle relatywnie korzystnie wypada weteranka fantasy Ewa Białołęcka (Cudowne źródełko, czyli kryminał hydrauliczny), ze swoją, komiczną w zamierzeniu, acz nieco infantylną historią pewnej parafialnej fontanny, stającej się osią intrygi nie z tego świata. Opowiadanie, początkowo intrygujące, zamienia się z czasem w rozczarowujący zlepek naiwnych gagów odgrywanych przez kontrastowe postacie anielicy i diablicy.
Iskierkę nadziei (oby nie płonnych, jak przed miesiącem) pozostawiają zapowiedzi na lipiec – gratisowa powieść Poula Andersona oraz opowiadania niezawodnych Kochańskiego i Twardocha. Ergo – oby do lata!

Spis zawartości numeru znajduje się tutaj.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-06-09 22:11:09
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS