NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Lewandowski, Konrad T. - "Legendy cyberkatakumb"
Wydawnictwo: Fantasmagoricon
Data wydania: Wrzesień 2009
ISBN: 978-83-925540-7-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 190 mm
Liczba stron: 320
Cena: 28,50 zł
Seria: Odmienne Stany Fantastyki



Lewandowski, Konrad T. - "Legendy cyberkatakumb

Na rynku książek – jak i w życiu – kompetencje to za mało. Można mieć głowę pełną pomysłów i całkiem niezły warsztat, a przejść zupełnie niezauważonym. Z drugiej strony, wystarczy nieco pieniędzy i efektownej promocji, aby wykreować bestseller; przy czym jakość literackiej materii ma tu znaczenie drugorzędne.
Być może to złudzenie, ale „Legendy cyberkatakumb” sprawiają wrażenie takiej właśnie publikacji – niedoinwestowanej i niezasłużenie przemilczanej. Ładunek refleksji i błyskotliwych konceptów, jakie zaserwował czytelnikowi Konrad T. Lewandowski, wystarczyłby co poniektórym wydawnictwom na roczną produkcję hitów, a tymczasem materiał o ogromnym potencjale zapakowano w niewielkich rozmiarów książeczkę, która przeszła bez większego echa.
Większość opowiadań w zbiorze to krótkie formy oparte na wyrazistym, oryginalnym pomyśle. Spora część zbioru (co drugie opowiadanie) to utwory powiązane postacią kobiety z rozszczepieniem osobowości. Wewnętrzna walka między fragmentami osobowości podzielonej wedle freudowskiego klucza miała być w zamyśle komiczna i – być może – stanowić relaksujący przerywnik w lekturze, jednak stanowi najsłabszą część zbioru.
O wartości „Legend...” stanowią pozostałe opowiadania, w których pojawiają się motywy poważniejsze, jak nieśmiertelność, wolność, granice rzeczywistości, człowieczeństwa i życia. Fabuła bywa tu często szczątkowa, a w każdym razie – zdecydowanie pretekstowa. Postaci bywają schematyczne, rzadko zaopatrzone w interesujące charaktery i motywy, pozbawione psychologicznej głębi. Sęk w tym, że w prozie Lewandowskiego ma to znaczenie drugorzędne. Tak jak wiarygodność i kompleksowość kreacji bohaterów nie jest priorytetem w dynamicznej powieści sensacyjnej, tak i tutaj, w intelektualnie brawurowych krótkich formach, roztrząsanie wewnętrznych dylematów byłoby wyłącznie odwracaniem uwagi od meritum.
A meritum stanowią trudne wybory i przerażające wizje stechnicyzowanego świata, którego kontury rozmywają się na granicy z wirtualną rzeczywistością i w którym definicja bycia człowiekiem staje się czymś coraz mniej oczywistym.
Lewandowski nie stroni od eschatologicznych pytań – stawia bohaterów w obliczu śmierci i każe im wybierać między nadzieją na zbawienie a rozpłynięciem w doczesnym „nanoceanie” (Ultimathulium) albo rajem w wirtualnej rzeczywistości (Małe niebo). Pokazuje ślepe zaułki rozwoju współczesnej kultury, w których hedonizm i poszukiwanie coraz intensywniejszych doznań prowadzi do zdumiewających, wstrząsających skrajności (Tabularezka, Zgon ekstremalny). Pyta o nieśmiertelność jako odwieczne pragnienie człowieka i zarazem przekleństwo (Rodzinna kolekcja, Animista). Straszy sztuczną inteligencją, sztuczną rzeczywistością i zagrożeniami cyberprzestrzeni (Powołanie Besta). A gdyby komuś różnorodność serwowanych tematów nie wystarczała, jest jeszcze Żywa woda – ni mniej, ni więcej, tylko całkiem ciekawy horror.
Podsumowując, „Legendom cyberkatakumb” można postawić kilka literackich zarzutów, ale należy uczciwie przyznać, że ten niepozorny zbiór oferuje inteligentną, inspirującą rozrywkę, o jaką na rodzimym fantastycznym poletku niełatwo. Jeśli komuś brakuje zuchwałych wizji przyszłości, igrania z teologią i filozofią oraz klimatu cyberkatakumb – polecam.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-05-28 17:09:41
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS