NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Lewandowski, Konrad T. - "Legendy cyberkatakumb"
Wydawnictwo: Fantasmagoricon
Data wydania: Wrzesień 2009
ISBN: 978-83-925540-7-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 190 mm
Liczba stron: 320
Cena: 28,50 zł
Seria: Odmienne Stany FantastykiLewandowski, Konrad T. - "Legendy cyberkatakumb

Na rynku książek – jak i w życiu – kompetencje to za mało. Można mieć głowę pełną pomysłów i całkiem niezły warsztat, a przejść zupełnie niezauważonym. Z drugiej strony, wystarczy nieco pieniędzy i efektownej promocji, aby wykreować bestseller; przy czym jakość literackiej materii ma tu znaczenie drugorzędne.
Być może to złudzenie, ale „Legendy cyberkatakumb” sprawiają wrażenie takiej właśnie publikacji – niedoinwestowanej i niezasłużenie przemilczanej. Ładunek refleksji i błyskotliwych konceptów, jakie zaserwował czytelnikowi Konrad T. Lewandowski, wystarczyłby co poniektórym wydawnictwom na roczną produkcję hitów, a tymczasem materiał o ogromnym potencjale zapakowano w niewielkich rozmiarów książeczkę, która przeszła bez większego echa.
Większość opowiadań w zbiorze to krótkie formy oparte na wyrazistym, oryginalnym pomyśle. Spora część zbioru (co drugie opowiadanie) to utwory powiązane postacią kobiety z rozszczepieniem osobowości. Wewnętrzna walka między fragmentami osobowości podzielonej wedle freudowskiego klucza miała być w zamyśle komiczna i – być może – stanowić relaksujący przerywnik w lekturze, jednak stanowi najsłabszą część zbioru.
O wartości „Legend...” stanowią pozostałe opowiadania, w których pojawiają się motywy poważniejsze, jak nieśmiertelność, wolność, granice rzeczywistości, człowieczeństwa i życia. Fabuła bywa tu często szczątkowa, a w każdym razie – zdecydowanie pretekstowa. Postaci bywają schematyczne, rzadko zaopatrzone w interesujące charaktery i motywy, pozbawione psychologicznej głębi. Sęk w tym, że w prozie Lewandowskiego ma to znaczenie drugorzędne. Tak jak wiarygodność i kompleksowość kreacji bohaterów nie jest priorytetem w dynamicznej powieści sensacyjnej, tak i tutaj, w intelektualnie brawurowych krótkich formach, roztrząsanie wewnętrznych dylematów byłoby wyłącznie odwracaniem uwagi od meritum.
A meritum stanowią trudne wybory i przerażające wizje stechnicyzowanego świata, którego kontury rozmywają się na granicy z wirtualną rzeczywistością i w którym definicja bycia człowiekiem staje się czymś coraz mniej oczywistym.
Lewandowski nie stroni od eschatologicznych pytań – stawia bohaterów w obliczu śmierci i każe im wybierać między nadzieją na zbawienie a rozpłynięciem w doczesnym „nanoceanie” (Ultimathulium) albo rajem w wirtualnej rzeczywistości (Małe niebo). Pokazuje ślepe zaułki rozwoju współczesnej kultury, w których hedonizm i poszukiwanie coraz intensywniejszych doznań prowadzi do zdumiewających, wstrząsających skrajności (Tabularezka, Zgon ekstremalny). Pyta o nieśmiertelność jako odwieczne pragnienie człowieka i zarazem przekleństwo (Rodzinna kolekcja, Animista). Straszy sztuczną inteligencją, sztuczną rzeczywistością i zagrożeniami cyberprzestrzeni (Powołanie Besta). A gdyby komuś różnorodność serwowanych tematów nie wystarczała, jest jeszcze Żywa woda – ni mniej, ni więcej, tylko całkiem ciekawy horror.
Podsumowując, „Legendom cyberkatakumb” można postawić kilka literackich zarzutów, ale należy uczciwie przyznać, że ten niepozorny zbiór oferuje inteligentną, inspirującą rozrywkę, o jaką na rodzimym fantastycznym poletku niełatwo. Jeśli komuś brakuje zuchwałych wizji przyszłości, igrania z teologią i filozofią oraz klimatu cyberkatakumb – polecam.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-05-28 17:09:41
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS