NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Ukazały się

Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"


 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

 Kuang, Rebecca F. - "Wojna makowa" (zintegrowana)

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Linki

Pilipiuk, Andrzej - "Triumf lisa Reinicke"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Oko Jelenia
Data wydania: Kwiecień 2010
ISBN: 978-83-7574-131-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 33,90 zł
Cena: 448
Tom serii: 5Pilipiuk, Andrzej - "Triumf lisa Reinicke"

Przeszło rok musieli czekać wielbiciele cyklu „Oko Jelenia” Andrzeja Pilipiuka na kolejny tom. Sporo, jak na „stachanowskie” normy autora, dla którego dzień bez pisania jest dniem straconym. Oczekiwanie dłużyło się tym bardziej, że zakończenie „Pana Wilków” sugerowało nie lada atrakcje. Po raz kolejny okazało się jednak, że z dużej chmury mały deszcz i „Triumf lisa Reinicke” trzeba zaliczyć do najsłabszych odsłon serii.
Zawodzi przede wszystkim fabuła. Nie wiem z ilu tomów ma ostatecznie składać się „Oko Jelenia”, w zapowiedziach są jeszcze dwa, ale czytając najnowszy odniosłem wrażenie, że Pilipiuk świadomie zwalnia tempo opowiadanej historii. Dowody? Niewnoszący nic do cyklu pobyt Marka w gdańskim więzieniu czy wątek żony kata. Chyba, że autor postawił sobie za punkt honoru pokazanie, niejako z autopsji, różnic pomiędzy ówczesnym a dzisiejszym wymiarem sprawiedliwości. Warunki i zwyczaje panujące w lochach, metody śledcze, działanie sądów w XVI-wiecznej Polsce – są to rzeczy bez wątpienia ciekawe, ale nie wpływają one korzystnie na tempo prowadzenia fabuły. W efekcie, pomimo ponad czterystu stron objętości, poszukiwania tytułowego Oka Jelenia drepczą w miejscu i dopiero pod sam koniec powieści następuje mały przełom.
Książce nie pomaga również fakt szybkiego pożegnania się z czytelnikami bodajże najbarwniejszej postaci cyklu kozaka Maksyma. Zarówno Staszek, jak i Hela, nie wspominając o siedzącym w lochu Marku nie są w stanie zrekompensować tej straty. Staszek w tym tomie to klasyczna postać zakochanego młodzieńca. Wrodzona nieśmiałość w stosunku do kobiet w połączeniu z nieznajomością obyczajów powodują więcej niezręczności niż pożytku. Co prawda kolejne wydarzenia zmuszają go do wejścia w rolę mężczyzny, ale w głębi duszy wciąż pozostaje nastolatkiem z przełomu XX i XXI wieku. Mało ciekawie prezentuje się także Hela, która rozdarta między uczuciami a wyuczonymi konwenansami sprawia wrażenie osoby niezdecydowanej.
Pewne nadzieje można było wiązać z nowowprowadzoną postacią gdańskiego justycjariusza (odpowiednik naszego szefa policji), Grzegorza Grota – jednak jego postać wydaje mi się niedopracowana. Spod pióra Pilipiuka wyszedł portret służbisty, który w imię złożonych na niego obowiązków działa wbrew własnej logice czy przeczuciom. Co więcej, autor nie potrafił się zdecydować, czy postać Grota ma być jednoznacznie pozytywna, czy negatywna. Trudno jest ocenić osobę, która najpierw torturuje jednego z bohaterów, by za chwilę udzielić pomocy drugiemu. Przy czym nie wyczuwa się tu złożoności charakteru, a wszystko wynika ze specyficznego podejścia do obowiązków.
Nie można za to nic zarzucić przedstawianiu życia codziennego gdańszczan z okresu rządów ostatnich Jagiellonów. Widać tu iście katorżniczą pracę pisarza, aby zgadzało się każde miejsce, krój strojów czy sposób wykonania poszczególnych przedmiotów. Zdania jednak nie zmieniam i wciąż uważam, że Gdańsk opisany przez Jacka Komudę w „Galeonach wojny” jest miejscem dużo ciekawszych, żywszym, niż ten z kart książek Pilipiuka. Nawiasem mówiąc, spostrzegawczy czytelnik odnajdzie w trakcie lektury i samego pana Jacka. Zresztą takich żartów w książce znajduje się więcej (więzienne majaki Marka) i mile urozmaicają one przedzieranie się przez nudnawą fabułę powieści.
Co dalej? Przed nami, jak już wspomniałem, jeszcze co najmniej dwa tomy cyklu. Nie łudźmy się jednak, że autor nagle zmieni styl pisania i otrzymamy zupełnie inne książki. Jeśli już, to raczej liczyłbym na bardziej wartką fabułę, która zacznie przynosić konkretne rozwiązania. „Triumf lisa Reinicke” zawodzi. Nudna, ciągnąca się niczym wenezuelska telenowela intryga; nijacy bohaterowie, średni styl pisarski. Tylko czy moje wywody mają jakiś sens? Podejrzewam, że miłośników twórczości Wielkiego Grafomana i tak nie przekonam. A osoby mające zamiar dopiero poznać przygody bohaterów „Oka Jelenia” sięgną po wcześniejsze tomy.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-05-07 18:57:14
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

xsarq - 14:49 18-05-2010
Podzielam opinię autora recenzje. Książka, choć dobrze napisana była nudna, nie miała za wiele zwrotów akcji. Pilipiuk być może świadomi spowolnił opowiadanie historii po Panu Wilków który był całkiem niezły.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS