NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki


SFFiH #54 - omówienie numeru

Za sprawą niezastąpionej Poczty Polskiej dopiero pod koniec miesiąca w moje ręce trafił kwietniowy numer „SFFiH”. Czy warto było czekać?
Na pierwszy ogień, i to dosłownie, idzie Paweł Kornew i „Autodafe. Opowieść ze świata Pogranicza”. Umieszczenie fabuły w uniwersum znanym z kart książek „Sopel” i „Śliski” to jednocześnie największa zaleta i wada tekstu. Dla znawców będzie to kolejna podróż po bezdrożach Przygranicza wraz z całym jego asortymentem: niesprzyjającą aurą, potworami i grasującymi bandytami. Dla reszty pozostanie przeciętnym opowiadaniem o zemście z akcją umieszczoną w bliżej nieznanym NibyLandzie.
„Zawodowcy” Pawła Ciećwierza to okazja do kolejnego spotkania z nekromantą Brighellą. Kolejnego, a równocześnie najsłabszego. Autor postawił sobie za punkt honoru, aby do opowiadania wrzucić garść przemyśleń na temat wielkich korporacji, „wyścigu szczurów” i cenie, jaką ponoszą ludzie uzależnieni od pracy. W rezultacie otrzymujemy obyczajową historyjkę z wciśniętymi na siłę elementami fantastyki. Słabo.
Dużo lepsze wrażenie robi „Dimagus” Sebastiana Uznańskiego. Autor po raz kolejny zaskakuje czytelników pomysłowością (człowiek z dziurą w głowie) oraz bogactwem szczegółów (opis seuvarów). Do tego dochodzi dobrze skonstruowana fabuła: śledztwo rozgrywające się na planecie zarządzanej przez tajemnicze Cierpniętnice. Do tego trzeba dodać: kilka zwrotów akcji, odrobinę erotyki i znakomite zakończenie. Na ile „Dimagus” jest kompatybilny z innymi opowiadaniami Uznańskiego zamieszczonymi w „SFFiH” nie wiem, ale jakby nie było czyta się znakomicie.
Podobne, pozytywne, wrażenie robi „Święty z Issyk-kul” Marcina Wełnickiego. Tak jak u Uznańskiego dominującym wątkiem opowiadania jest śledztwo. Trędowaty rycerz, Cavaliere del Lebbra, otrzymuje zadanie odszukania kobiety, która przeżyła „dotyk” dżumy. Opowiadanie broni się przede wszystkim sprawnie prowadzoną intrygą, dalekim od ideału bohaterem, a także dobrze oddanym klimatem miast ogarniętych „czarną śmiercią”. Czekam na więcej.
Mieszane uczucia pozostawia „S.T.R.A.H” Magdaleny Wojtalewicz. Niby opowieść o naszych najgorszych koszmarach korzysta z klasycznych trików (próbna sesja w agencji ochroniarskiej, jazda samochodem), a jednak potrafi mile zaskoczyć. Styl opowiadania powinien przypaść do gustu wielbicielom grozy.
Zupełnie odmienny klimat prezentuje „Diabeł z Zasławia” Adama Adilewa. Opowiadanie, stylizowane nieco na ludową bajkę, to historia, w której racjonalizm walczy z metafizyką, a nowoczesność z tradycją. Brzmi może skomplikowanie, ale zapewniam, że warto przeczytać o niekonwencjonalnych próbach wygnanie tytułowego diabła z ukraińskiego sioła.
Na deser pozostaje „szort” Aleksandra Kuszy „ABC... Zwycięzca” – przewrotna, lekko zakręcona opowieść o Dzikim Zachodzie, rewolwerowcach i pechowej pannie młodej.

W kwietniowym „SFFiH” nie mogło zabraknąć miejsca na dział publicystyki. Najwięcej miejsca zajmuje polemika na dwa głosy: Krzysztofa Sokołowskiego i Jarosława Grzędowicza. Temat: przyszłość papierowych książek, e-booki i prawa autorskie. Nie zdziwiłbym się, gdyby w najbliższych numerach do dyskusji włączyli się kolejni pisarze.
Odmienne tematy poruszają pozostali felietoniści: Romuald Pawlak i Andrzej Pilipiuk. Pierwszy wychodząc od odnalezienia na Antarktydzie skrzynek z whisky snuje rozważania na temat „pamiątek” po ludzkości; drugi, po raz kolejny, pokazuje, że najciekawsze historie leżą na ulicy, trzeba jedynie po nie sięgnąć.

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-04-22 21:10:31
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS