NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Gaiman, Neil - "Odd i lodowi olbrzymi"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Odd and the Frost Giants
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Marzec 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-165-2
Oprawa: twarda
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 112
Cena: 29,99 zł
Rok wydania oryginału: 2008



Gaiman, Neil - "Odd i lodowi olbrzymi"

Opowiastka z morałem


Neil Gaiman znany jest ze zróżnicowanej formy i tematyki w swej twórczości. Choć prawdopodobnie największe sukcesy osiągnął za sprawą komiksów o „Sandmanie”, a także kilku powieści dla dorosłego czytelnika, to również twórczość przeznaczona dla dzieci i młodzieży, szczególnie w ostatnich latach, stanowi ważną część jego twórczości. Do tego nurtu należy także omawiana tu książka, czyli „Odd i lodowi olbrzymi”.
Ta niewielka objętościowo książeczka została napisana na Światowy Dzień Książki w Anglii; sam autor w krótkim wywiadzie udzielonym podczas niedawnej wizyty w Polsce przyznaje, że z tej okazji powstają krótkie teksty, gdyż są drukowane za darmo. Stąd też po „Oddzie i lodowych olbrzymach” nie należy się spodziewać mięsistej i obszernej lektury; to książka do przeczytania w jeden krótki wieczór... a i to jedynie pod warunkiem, że czyta się ją na głos swojemu dziecku.
Są pisarze, którzy nawet w krótkich tekstach potrafią zawrzeć skondensowane treści, Neil Gaiman do nich jednak nie należy. Specyfika jego twórczości polega na czym innym – powolnym budowaniu nastroju, prostych pomysłach, które jednak potrafią zaskoczyć, a także na grze z popkulturą. Podobnie jest w przypadku „Odda i lodowych olbrzymów”, choć autor musiał się ograniczyć jedynie do zaprezentowania wyjściowego pomysłu, a następnie jego rozwinięcia i budowania nastroju wokół fabuły; w rezultacie książka nie prezentuje wszystkich walorów znanych z wcześniejszej twórczości Gaimana: w porównaniu z „Oddem i lodowymi olbrzymami” nawet „Koralina” zdaje się być skomplikowaną, wielowątkową powieścią.
Charakterystyczne dla brytyjskiego autora jest zaczerpnięcie z danego źródła potrzebnych elementów i odrzucenie reszty; zresztą nawet elementy, które wykorzystuje, przerabia na własne potrzeby. Podobnie w „Oddzie i lodowych olbrzymach”: Gaiman nie po raz pierwszy czerpie z nordyckiej mitologii – robił to wcześniej chociażby w „Amerykańskich bogach”. Autor korzysta z gotowej scenerii i postaci, rzucając jedynie hasła i licząc, że czytelnik sam dopowie sobie resztę, że będzie umiał wyczytać z kontekstu więcej, niż zostało literalnie zapisane na kartach książki. Jest to rzecz jasna ukłon w stronę dorosłych czytelników, dzieci prawdopodobnie nie mają szans na wyłapanie tych niuansów i będą się koncentrować na opisywanych wydarzeniach.
Jak przystało na baśń przeznaczoną dla (naj)młodszego czytelnika, Gaiman napisał opowieść z morałem. Nie jest on być może zbyt oryginalny i błyskotliwy, ale z drugiej strony w dobie komercjalizacji i gadżeciarstwa warto czasem przypomnieć, iż ważniejsze od wyglądu i dóbr materialnych są przymioty osobowościowe czy inteligencja. Odd jest wszak zwykłym chłopcem, w dodatku z ułomnością fizyczną – jednak dzięki sprytowi i odwadze pomaga zaklętym w zwierzęta asgardzkim bogom w odzyskaniu siedziby i przywróceniu ludzkiej (boskiej?) postaci.
„Odd i lodowi olbrzymi” jest uproszczoną próbką twórczości Gaimana – znajduje się w niej wiele elementów typowych dla jego prozy, lecz często w formie szczątkowej. Dzieje się tak zarówno z racji niewielkiej objętości, jak i skierowaniu treści do dzieci; już nawet nie młodzieży, jak miało to miejsce w kilku innych książkach tego autora. I to właśnie dzieci powinny ocenić, czy książka im się podoba; dorosły czytelnik będzie jednak rozczarowany. Być może jest to książka, która ma szanse być jedną z pierwszych samodzielnych lektur – przystępna treść, niewielka objętość, duży druk i pojawiające się w tekście ilustracje (całkiem ciekawe, choć niezbyt kojarzące się z typową książką dla dzieci) sprawiają, że „Odd i lodowi olbrzymi” wydaje się dobrym kandydatem na rozpoczęcie przygody z literaturą.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-04-22 00:55:47
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS