NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Kres, Feliks W. - "Szerń i Szerer. Zima przed burzą"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki


Nowa Fantastyka 03/2010 - omówienie numeru

Marcowe wydanie „Nowej Fantastyki” znów stoi pod znakiem tematu numeru. W ubiegłym miesiącu byli to Niemcy, w tym – naturalną koleją rzeczy – są to wilkołaki.
O losach nietypowego wilkołaka właśnie traktuje opowiadanie Kima Newmana o przydługim tytule „Z głębin nocy, gdy na niebie księżyc w pełni lśni”. Newman miesza motywy nieszczęśliwego wilkołaka, ciążącej na nim klątwy, Zorro i obrońcy uciśnionych. Otrzymujemy obszerną, choć niezbyt odkrywczą historię bestii targanej sprzecznymi emocjami, a w rysach wilkołaka nie sposób nie dopatrzeć się włochatego oblicza dziadka Marksa albo któregoś z jego ideowych potomków.
O wilkołakach w kinematografii i literaturze traktują tekst Bartłomieja Paszylka („Ekranowe wcielenia wilkołaka” i „11 godnych uwagi powieści o wiklołakach”) i felieton Łukasza Orbitowskiego („Ugryzienie”). I, co nieco rozczarowujące, na tym kończy się zgłębianie okładkowego tematu wydania.
Dział prozy dopełniają dwa opowiadania polskich autorów – solidne, choć nieszczególnie zaskakujące, bo wpisujące się dokładnie w linie programowe twórców. „Partyjka dla trojga” Janusza Cyrana porusza tematy religijne z perspektywy przyszłości, a „Plany na przeszłość” Wojciecha Szydy to szalona wizja świata, w którym głodni wrażeń ludzie żyją kilkoma równoległymi żywotami. I choć Szyda, podobnie jak w „Mieście dusz”, zaniedbuje nieco bohaterów, wikłając się w nazbyt precyzyjne ilustrowanie świata przedstawionego, to jednak swoim tekstem dotyka prawdy o współczesnym człowieku, jego rozdarciu, problemach z przeżywaniem życia na serio i podejmowaniem poważnych, życiowych decyzji.
W publicystyce na miano tematu równorzędnego wilkołakom wysunęły się roboty. Pisze o nich Michał R. Wiśniewski („Ci wspaniali mężczyźni w swoich wielkich robotach”) oraz Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz („Mechaniczni elekci i bojowe roboty”). Jakub Ćwiek dokłada artykuł z innej beczki – rozważania nad znaczącymi filmowymi projektami, których nigdy nie zrealizowano („Arcydzieła, których nie było”).
Przepadli gdzieś felietoniści. Być może wyparł ich dział recenzji, w którym same książki zajmują już 8 stron, a po stronie otrzymały: film, DVD, telewizja/gry i komiks. Szkoda tylko, że recenzje sprawiają wrażenie mało krytycznych, a w związku z tym, przy dużym nagromadzeniu tytułów (20 tomów!), nie będą raczej pomocne we wstępnej selekcji marcowych lektur.
Podsumowując, trudno nie sięgnąć po eksploatowane przez wszelkich felietonistów porzekadło – w marcu jak w garncu. Trochę wilkołaków, trochę robotów, odrobina eschatologii w prozie. Tematyczne grupowanie tekstów nie jest może złym pomysłem, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że odbywa się trochę na siłę, a prezentowane teksty dalekie są od wyczerpującego omówienia, czy choćby oryginalnego uchwycenia poruszanych tematów.

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-03-12 18:54:25
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS