NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Blish, James - "Kwestia sumienia" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Glukhovsky, Dmitry - "Outpost"

Ukazały się

Andrews, Ilona - "Magia triumfuje"


 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (2021)

 Małecki, Jakub - "Dygot" (2021)

 Siudmak, Wojciech - "Siudmak. Fantastyczne światy"

 Mortka, Marcin - "Morza Wszeteczne" (SQN)

 Krasowska, Maria - "Banda Szalonych Obozowiczów"

 King, Stephen - "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" (wydanie rozszerzone)

 Golden, Christie - "Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa"

Linki

Harrison, M. John - "Światło"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Harrison, M. John - "Trakt Kefahuchiego"
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: Light
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Data wydania: Luty 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-157-7
Oprawa: twarda
Format: 140 x 210 mm
Liczba stron: 304
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 2002
Wydawca oryginału: GollanczHarrison, M. John - "Światło"

Olśniewająca powieść


M. John Harrison dał się poznać polskiemu czytelnikowi jako pisarz nietuzinkowy w zeszłym roku, przy okazji premiery „Viriconium”, zbioru dziesięciu utworów powiązanych ze sobą przede wszystkim miejscem akcji – fantastycznym, tytułowym miastem. Brytyjski autor, przenosząc czytelnika do świata „Viriconium”, oczarowywał formą, językiem i wyobraźnią – pisząc opowieści będące wzorcami dla wielu później tworzących autorów (niekoniecznie epigonów). Nie zawsze jednak twórca wybijający się w jednym podgatunku fantastyki, równie dobrze radzi sobie w kompletnie odmiennej konwencji; stąd też „Światło” przed lekturą było dla mnie niewiadomą.
W powieści występują trzy wątki, podzielone na naprzemiennie układające się rozdziały. Jeden z nich dzieje się współcześnie, opowiadając o Michaelu Kearneyu, naukowcu poszukującym odpowiedzi nie tylko na problemy naukowe; a wręcz mają one marginalne znaczenie na tym etapie jego życia. Pozostałe dwie historie umiejscowione są w przyszłości, w której to ludzkość opanowała podróże międzygwiezdne... ale nadal Wszechświat kryje w sobie wiele tajemnic. Bohaterowie wątków z przyszłości wydają się obcy, ale gdzieś na głębokim poziomie, wewnątrz duszy, targają nimi jednak bardzo ludzkie rozterki. Wątki trzech głównych postaci, z których każda przeżywa własne dramaty i walczy z innymi demonami, korespondują ze sobą i na niektórych płaszczyznach się uzupełniają.
Zresztą postaci w „Świetle” stanowią według mnie jeden z największych atutów powieści. Są nakreślone wyraziście, ale niejednoznacznie. Bohaterowie poszukują własnej (duchowej) tożsamości, starają się ujść zagubieniu. Autor umiejętnie dawkując szczegóły z ich życia, stopniowo odsłaniając przeszłość, rzuca na nie nieco światła, lecz niczego nie określa w sposób kategoryczny. Pokazuje ich ułomności i grzechy, ale nie wartościuje, pozwalając odbiorcy samemu wydać werdykt w ich sprawie.
Należy zaznaczyć, że „Światło” wcale niekoniecznie jest powieścią, po którą powinny sięgnąć osoby wyjątkowo wrażliwe. Choć czystego okrucieństwa, w przeciwieństwie do – waham się trochę przed użyciem tego słowa – erotyzmu, w powieści nie ma zbyt wiele, to jednak po niektórych scenach można poczuć głęboki niesmak; brawa należą się autorowi za wywołanie takiej reakcji, gdyż osiąga to raczej subtelnymi metodami, ale jednak nie każdemu może to przypaść do gustu.
Harrison stopniowo odkrywa przed czytelnikiem kolejne warstwy, płaszczyzny opowieści. Cały czas zwodzi, nie sugeruje ku czemu prowadzą poszczególne wątki, choć z czasem można zacząć snuć pewne przypuszczenia – nie zawsze trafne. Początkowo czytelnik może czuć się rzucony na głęboką wodę, w treść pełną obcych postaci i nieznanych realiów, lecz wrażenie to szybko mija. Autor skąpo, ale jednak tłumaczy – choć raczej na zasadzie zostawiania poszlak – świat przedstawiony, mechanikę i prawidła rządzące rzeczywistością. Co istotne, odpowiedzi pojawiają się w momentach, w których są naprawdę potrzebne.
Harrison doskonale panuje nad treścią, tworząc węzły fabularne i kulminacje, które następnie rozwiązuje w zaskakujący sposób. Powieść trzyma w napięciu (co, przy stosunkowo nieśpiesznej narracji, jest sztuką) do samego końca, a puenta jest tak mocna (i nietypowa), jak można sobie to tylko wymarzyć. Warto zaznaczyć, że choć „Światło” jest pełną gębą science fiction (miejscami zresztą parodiującą pewne cechy gatunku), a element naukowy stoi u podwalin konstrukcji świata, to – poza scenerią – nie jest on przez większość powieści widoczny, ustępując pierwszeństwa wcześniej wymienianym elementom.
Sposób pisania Harrisona, finezję języka i umiejętność tworzenia pięknych fraz, dane nam było poznać już w „Viriconium”. Konwencja fantastyki naukowej nie daje pozornie aż takich możliwości do budowy bogatych opisów i żonglerki słowem, ale dla artysty, jakim jest Harrison, nie jest to przeszkodą. Choć język powieści wydaje się nieco bardziej surowy, niż miało to miejsce we wcześniej wydanej u nas powieści, realia odległej przyszłości również dają autorowi sposobność do połączenia umiejętności pisarskich z niesamowitą wyobraźnią. Szczególnie duże wrażenie robią dialogi, pełne niedopowiedzeń i dwuznaczności, pozwalające choć przez chwilę na wgląd w serca i umysły postaci.
„Światło” udowadnia, jak wszechstronna może być fantastyka; nieograniczająca się jedynie do banalnych historii i prostych rozwiązań fabularnych lub koncepcyjnych. Harrison stworzył powieść pod każdym względem wybitną. Już sama okładka polskiego wydania zasługuje na wyróżnienie – ale to, co znajduje się wewnątrz, sprawia, że nie można przejść obok tej powieści obojętnym.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-02-05 17:18:19
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

tomerto - 14:25 02-10-2014
Rewelacyjna recenzja. Zachęca do przeczytania książek tego autora.

draken - 14:07 03-10-2014
Szkoda, że sama książka zniechęca do czytania dalszych książek tego autora.

Shadowmage - 14:11 03-10-2014
Nie znasz się :)

draken - 14:12 03-10-2014
Fakt. Ta jeszcze nie. Następna.

Shadowmage - 14:22 03-10-2014
Swoją drogą to Harrison obok Chapmana najbardziej chyba dzieli czytelników "Uczty Wyobraźni" na zdecydowanych zwolenników i przeciwników. Wypośrodkowanych opinii jest bardzo mało.

nosiwoda - 17:17 03-10-2014
draken pisze:Fakt. Ta jeszcze nie. Następna.

+1.
Jak wiadomo, napisałem bardzo wypośrodkowaną recenzję tej następnej...

Komentuj


Konkurs

Wygraj ilustrowane "Autostopem przez galaktykę"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"


 Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"

 Weir, Andy - "Projekt Hail Mary"

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd

 Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

 Alt, Matt - "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat"

 Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"

 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

Fragmenty

 Szczubełek, Kamila - "Droga do wyraju"

 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS