NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Riordan, Rick - "Morze Potworów"
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cykl: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
Tytuł oryginału: The Sea of Monsters
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Data wydania: Październik 2009
ISBN: 978-83-928837-1-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 280
Cena: 34,90 zł
Rok wydania oryginału: 2006
Tom cyklu: 2



Riordan, Rick - "Morze potworów"

Pierwszy tom serii o przygodach Percy Jacksona nie spotkał się w Polsce ze zbyt ciepłym przyjęciem. Większość recenzji oceniło powieść Ricka Riordana jako słabą, góra przeciętną książkę. Byłem tym faktem nieco zdziwiony. Owszem, „Złodziej pioruna”, wbrew zapowiedziom, na kolana nie rzucał, niemniej powieść posiadała kilka mocnych atutów. Sprawnie prowadzona fabuła, ciekawe podejście do mitologii oraz sympatyczni bohaterzy powodowali, że czasu spędzonego nad lekturą nie można uznać za stracony. Skoro zatem zaistniała możliwość przeczytania kolejnego tomu, długo się nie wahałem.
Jednego nie sposób nie zauważyć – Rick Riordan jest człowiekiem konsekwentnym. Wychodząc ze słusznego założenia, iż lepsze jest wrogiem dobrego postanowił nic nie zmieniać w kolejnej odsłonie cyklu. Efekt – „Morze Potworów”, bo tak zatytułowany jest drugi tom serii, ma niemal identyczną strukturę jak poprzedniczka. Punkt wyjścia jest klasyczny. Percy Jackson jest zmuszony do ucieczki z domu i próbuje znaleźć schronienie w Obozie Herosów. Nieszczęśliwie ten ostatni nie stanowi już bezpiecznego azylu przed potworami. Skażeniu ulega magiczna bariera, która do tej chwili broniła dostępu do obozu, a co gorsza w poważne kłopoty wpada najbliższy przyjaciel Percy’ego, Grover. Nie pozostaje więc nic innego, jak udać się w kolejną daleką i niebezpieczną podróż. I chociaż w porównaniu ze „Złodziejem pioruna” zmienia się jeden z towarzyszy podróży, reszta toczy się utartym szlakiem. Młodzi bohaterzy przeżywają po drodze mnóstwo przygód, co krok stawiają czoła sługom Kronossa, odkrywają kolejne magiczne zakątki, by u kresu wędrówki wypełnić powierzoną im misję. Akcja co prawda wartko mknie naprzód, ale fabuła jest mało skomplikowana i przewidywalna. Autor nie przygotował dla czytelników żadnych, nawet najmniejszych, niespodzianek, a o nagłych zwrotach akcji można zapomnieć.
Zmianie nie ulega także sposób ukazania świata magii, autor nie wprowadza tu żadnych poprawek, a jedynie rozwija dotychczasowe pomysły. Mamy zatem ponownie do czynienia ze współczesnym światem, gdzie znaleźli dla siebie miejsce zarówno mityczni bogowie, jak i potwory. Świetnym przykładem jest tu Hermes, który z nieodłączną komórka w ręku stoi na czele firmy kurierskiej albo czarownica Kirke prowadząca centrum odnowy biologicznej. Dane nam będzie również rozgryzać tajemnice Trójkąta Bermudzkiego i poznać kolejnych słynnych herosów. W tym miejscu warto odnotować fakt, że autor nieco odpuścił i zrezygnował z robienia co drugiego znanego Amerykanina potomkiem mitologicznych bogów. Mała rzecz, a cieszy.
Nie obyło się bez kolejnych nawiązań do serii o przygodach Harry’ego Pottera. Wzorem J. R. Rowling zmienia się nauczyciel odpowiedzialny za szkolenie w walce z potworami – miejsce Chejrona zajmuje Tantal. Nie zabrakło też rywalizacji pomiędzy potomkami poszczególnych bogów. Z tym że zamiast klasycznych podchodów, znanych z pierwszego tomu, mamy nie mniej klasyczne wyścigi rydwanów. Może i nie przypomina to rywalizacji znanej z „Ben Hura”, ale do „Asterixa na olimpiadzie” jest już dużo bliżej.
Ten „konserwatyzm” nie wpływa najlepiej na samych bohaterów; ich charaktery oraz sposób zachowania pozostaje niezmieniony. Percy nadal jest narwany i często najpierw działa, a dopiero później myśli, zaś Annabeth odgrywa rolę Hermiony Granger. Nieco kolorytu wprowadza postać nowego mieszkańca Obozu Herosów – Tysona. Szkoda tylko, że jego pojawienie służy jedynie udowodnieniu starej maksymy: „inny nie znaczy gorszy”. Autor – widać – uznał, że nieco dydaktyzmu nie zaszkodzi.
„Morze Potworów” jest za to dużo zabawniejsze od „Złodzieja pioruna”. Najlepsze, moim zdaniem, momenty zarezerwowane zostały dla polującego na jedzenie Tantala, komicznie wypada też motyw z telefonem komórkowym Hermesa, siecią barów szybkiej obsługi oraz opis zachowania nieokrzesanych kuzynów Cherjona.
Nie podjąłbym się oceny, czy druga odsłona przygód Percy’ego Jacksona jest lepsza od poprzedniego tomu. Recenzowana powieść posiada identyczne zalety, jak i mankamenty swej poprzedniczki. Widać jednak pewną poprawę – więcej humoru, mniej nawiązań do kultury i historii USA. Może nie jest to duży krok naprzód, ale na pewno – w dobrym kierunku. Spore nadzieje można wiązać także z zakończeniem, które otwiera ciekawe perspektywy na przyszłe tomy. Intryguje mnie także, jak zmieni się w Polsce odbiór serii po zapowiedzianej na luty premierze filmu. Czy książka zdobędzie dzięki temu nowych fanów, a krytycy spojrzą na nią życzliwiej? Zobaczymy.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-01-25 21:40:54
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS