NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki


SFFiH #51 - omówienie numeru

Chociaż nie powinno się oceniać czasopisma po okładce, grzechem byłoby nie wspomnieć o obwolucie styczniowego numeru SFFiH. Jest to bodajże pierwsza okładka od momentu przejęcia czasopisma przez Fabrykę Słów, która nie nawiązuje do konkretnej książki tegoż wydawnictwa. No chyba że czegoś nie wiem. W dodatku ilustracja jest naprawdę ładna. Oby tak dalej.
Wewnątrz numeru czekają na nas cztery dłuższe opowiadanka i trzy zdecydowanie krótsze. Tematyka i jakość różna. Na dobry początek spotykamy się z kapitanem Horatio Nelsonem, który w utworze Marcina Mortki „Antyplacebo” musi stoczyć zaciętą walkę z siłą przesądów angielskich marynarzy. Na plus trzeba zapisać barwne postaci (steward Barkins), sporo humoru, do tego wiernie oddane realia służby na XVIII-wiecznych żaglowcach. Osobiście wolę utwory Mortki pisane bardziej na poważnie, ale miłośnicy „Karaibskiej krucjaty” na pewno będą w pełni usatysfakcjonowani.
Mieszane uczucia wzbudził u mnie tekst Piotra Patykiewicza „Ćmy słońca”. Historia młodego poety, który za sprawą przyjaciela zostaje wplątany w dochodzenie z pogranicza nauki i religii zapowiadało się nader interesująco. Nie można autorowi odmówić ciekawych pomysłów (cywilizacja upadłych aniołów) i umiejętności sprawnego prowadzenia akcji (kilka zwrotów akcji, w miarę logicznie poprowadzona fabuła), ale sama opowieść mnie nie porwała, zabrakło mi więzi emocjonalnej z bohaterami. W rezultacie tekst ani nie straszy, ani nie bawi; pozostawia obojętnym.
Ile razy można pisać o tym samym? – te słowa cisnęły mi się na usta, kiedy zaczynałem czytać „Trywialną Transcendencję” Kamila Letki. Początkowo jawił mi się bowiem tekst traktujący o miałkości telewizji czy kolejnej wersji futurystycznego reality/talk show. Szybko jednak się okazało, że autor ma tyleż oryginalny, co prosty pomysł. Wystarczyło zaprosić do programu telewizyjnego samą Śmierć. Chcielibyście się dowiedzieć, jak wygląda praca Mrocznego Żniwiarza? Dlaczego wciąż używa kosy? Z kim Śmierć przegrała zakład? Dla mnie bomba. Nic innego nie pozostaje jak niecierpliwie czekać na kolejny odcinek. W kolejce do rozmowy czeka Diabeł, Czas i Bóg.
Sporym wyzwaniem dla recenzenta jest „Ilustrator” Tomasza Golisa. Podejrzewam, że ocena tego utworu będzie balansować od „tandety” po „arcydzieło literackie”. Dlaczego? Zacznę może od treści. Tajemniczy mężczyzna o imieniu Piotr zatrzymuje się w hotelu w Mieście. Do końca opowiadania nie dowiadujemy się, kim on naprawdę jest, na czym polega jego dar (przekleństwo?) ilustrowania, co nim powoduje. Widzimy, jak spaceruje po Mieście, spotyka dawnych przyjaciół, ale i kontaktuje się z zagadkowym redaktorem. W końcu zaczyna rysować, a każda z jego prac ma wpływ na rzeczywistość: schną kwiaty, pękają budynki, niszczeją pomniki. W efekcie otrzymujemy bardzo enigmatyczny i niepokojący tekst, który dla jednych może być objawieniem, ale innych niezrozumiałym popisem grafomanii.
Zupełnie nie trafiło do mnie opowiadanie Beaty Kalinowskiej „U Pana Boga za piecem” – jak dla mnie historia o niczym (obserwujemy świat oczyma narratora ukrywającego się w ziemiance), ale widocznie odbieram na zupełnie innych falach niż nadaje autorka. Nieco wyżej oceniam „Ducha biurowca” Marka Siudaja, chociaż opowieść o „śmietnikowych” kłopotach pewnej firmy też nie należy do porywających. Jej głównym mankamentem jest przewidywalność – zakończenie można odgadnąć po lekturze kilku akapitów. Dział literacki kończy „Kot” Marcina Gryglika – krótkie, acz przewrotne opowiadanie o pewnym „sierściuchu” i jego właścicielce. Milutkie.
Publicystyka po raz „enty” Jarosławem Grzędowiczem stoi – zaczyna się „niewinnie”, bo od epidemii grypy, a kończy na teoriach spiskowych. Świetnie napisane, mądrze pomyślane – czy można czegoś więcej chcieć od dobrego felietonisty? Niewiele gorzej wypada Andrzej Pilipiuk. Mówią wam coś nazwiska Rychnowski, Tański, Szczepanik? Nic? Szkoda, bo byli to polscy wynalazcy, którzy zniknęli gdzieś w mrokach historii. Niestety, my, Polacy, kochamy się w rozpamiętywaniu klęsk, a zapominamy o sukcesach.
Felieton Romualda Pawlaka pomimo obiecującego tytułu „Więcej krwi na Marsie” sprowadza się do mało odkrywczego stwierdzenia, że obecne badania kosmosu nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem opinii publicznej. Co zrobić, by zmienić tą sytuację? Przeczytajcie.
Na łamy pisma powracają Wiktor Żwikiewicz i Marek Żelkowski, którzy pokrótce omawiają książkę „Lubię być fantastą” Agnieszki Kawuli-Kubiak. Być może jestem uprzedzony, ale zdecydowanie wolałem, jak obaj panowie dyskutowali o sprawach bardziej ogólnych, bo recenzowanie nie za bardzo im wychodzi.

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-01-07 22:09:17
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Izabela - 00:50 10-01-2010
Autor popełnił bład, mianowicie Piotr Patykiewicz napisał "Ćmy słońca". Ogółem, zgadzam się z tą oceną.
Marcin Gryglik jest z Łomży tak jak i ja, co sprawiło, że jego tekst przeczytałam jako pierwszy. :)

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS