NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki


Nowa Fantastyka 12/2009 - omówienie numeru

Ostatnie tegoroczne wydanie „Nowej Fantastyki” jest zarazem ostatnim redagowanym przez Pawła Matuszka. Jak przystało na pożegnanie – od okładki po ostatnie wersy prozy jest ponuro i poważnie.
Mike Carey opowiada historię konfliktu rodzinnego, trafiającego na wokandę („Twarz”). W fantastycznym uniwersum, gdzieś na rubieżach ogromnego imperium, tradycyjne wierzenia ojca ścierają się z wywrotowymi pragnieniami córki, a zasady religii wchodzą w konflikt z prawem. Opowiadanie Careya – oparte na nieszablonowym pomyśle i przyprawione humorem – to interesująca refleksja o granicach prawa, religii i tolerancji oraz o roli kompromisu w złożonych, wielokulturowych społecznościach. Szkoda tylko, że utwór wydaje się zbyt krótki, by w pełni wykorzystać potencjał obiecującego pomysłu i intrygujących bohaterów.
Poważnych kwestii dotykają też dwa opowiadania, a właściwie miniatury Siergieja Łukjanienki („Bardzo ważny ładunek”, „Cudzy ból”), w których fantastyka służy rozważaniom o ludzkim życiu, cierpieniu i woli walki. W przypadku tych dwóch utworów skromna objętość jeszcze wyraźniej ciąży na sugestywności wizji.
Doskonałe efekty uzyskał za to James Morrow („Męczennicy operacji Upshot Knothole”), który opowiada historię nietuzinkowej przyjaźni z planu filmowego. Losy dwójki bohaterów łączy choroba nowotworowa i walka z nią. W tle pobrzmiewają wyraziste treści polityczne, ale to warstwa psychologiczna i sceny z filmowego hall of fame nadają tej opowieści wyjątkowości.
Dział prozy polskiej zdominowały opowiadania z konkursu literackiego (które, nawiasem, zajęły II miejsce ex aequo, co oznacza, że za miesiąc przeczytamy utwór zwycięski). Dariusz Kuśmierek („My, którzy z ciemności”) z lekkim przymrużeniem oka stawia mieszkańców pewnej wioski przed problem wieczności, a Małgorzata Karoń, w konwencji otwarcie humorystycznej, obrazuje przywary kapłanów i bogów świata fantasy. Obydwa opowiadania, choć poprawne, podkopują jednak nadzieje na wielkie literackie odkrycia w tej edycji konkursu.
Poza opowiadaniami konkursowymi, zmieściła się jeszcze miniatura autorstwa Marka Żelkowskiego i Wiktora Żwikiewicza („SUK-cesja”), traktująca o eliminacji roli mężczyzn w historii rodzaju ludzkiego.
W dziale publicystyki najciekawszy jest, bez dwóch zdań, wstępniak Pawła Matuszka, który dzieli się swoją odważną (i ze wszech miar słuszną) opinią o tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Poza tym w grudniowym wydaniu znajdziemy jeszcze wywiad z Mikiem Careyem („Dobre historie przemówią do każdego”), tekst Jakuba Ćwieka o Jezusie w popkulturze („Buddy Christ Vampire Hunter”), dyskusję Anny Brzezińskiej z Marcinem Ciszewskim o historii („1939. Marcin Ciszewski gromi Wehrmacht”) oraz nie wnoszący zbyt wiele do wyeksploatowanego tematu felieton Jacka Soboty („Śmierć książki”).
Ponadto Jerzy Rzymowski pisze o serialu „FlashForward”, Łukasz Orbitowski przedstawia dalsze reżyserskie losy autorów „Blair Witch Project”, a redakcja recenzuje i wystawia – ciekawostka – najwyższe możliwe noty za „Żmiję”, „Upiora południa” i „Letni deszcz”, urywając zarazem jedną gwiazdkę „Wrońcowi”.
Grudniowe, przełomowe wydanie wypada raczej przeciętnie. Zobaczymy co też za zmiany przyniesie Nowy Rok i „Nowa Fantastyka” redagowana przez Kamila Śmiałkowskiego.

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-12-07 00:08:08
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS