NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki


Nowa Fantastyka 10/2009 - omówienie numeru

Październikowe wydanie „Nowej Fantastyki” przyciąga ciekawą prozą zagraniczną, postacią Neala Stephensona, pojedynkiem Komudy z Brzezińską i nie lada gratką dla miłośników prozy Orbitowskiego.

Literatura zagraniczna eksploatuje w tym miesiącu okolice literackiej grozy. Lavie Tidhar („Uganda”) opisuje losy ekspedycji, poszukującej terenów pod budowę Izraela, która zagłębia się w tajemnicze, groźne i niezrozumiałe serce czarnego lądu, a Terry Bisson („Drzwi śmierci”) prezentuje krótkie, ale nadzwyczaj treściwe opowiadanie oparte na błyskotliwym i nieco wstrząsającym pomyśle.

Październikowy dział prozy polskiej okazał się na tyle obszerny, że zaanektował część stron zarezerwowanych dla prozy z importu. Nasuwa się pytanie, czy – jak przepowiadał klasyk – ilość przechodzi w jakość? W stronniczej i nie silącej się na obiektywizm opinii niżej podpisanego – nie. „Głowa węża” Łukasza Orbitowskiego to historia rozgrywająca się wokół niezwykłego budynku, Belladonny; „Dwieście milionów operacji” Cetnarowskiego fabularyzuje pamiętne szachowe starcie Garriego Kasparowa z Deep Blue, ale robi to nie wnosząc do rozważań o naturze człowieka i maszyny nic ponad to, co zdążono już w tej kwestii powiedzieć; Tomasz Orlicz tymczasem, w „Horyzoncie zdarzeń”, utworze wyróżnionym w konkursie literackim, wznosząc się na wyżyny artyzmu, wykroczył chyba poza granice percepcji zmęczonego pospieszną lekturą wyrobnika internetowego serwisu o fantastyce. Konkludując – w opowiadaniach z rodzimego podwórka próżno szukać wyjątkowego klimatu „Ugandy” i frapującego pomysłu „Drzwi śmierci”.

Warto zerknąć jeszcze na publicystykę. Anna Brzezińska spiera się z Jackiem Komudą o polską i rosyjską historię, Artur Skowroński przybliża słabo znaną w Polsce komiksową postać Green Lanterna, Jan Żerański i Paweł Matuszek prezentują – odpowiednio – Neala Stephensona i jego najnowszą powieść. Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz tradycyjnie wykopują z lamusa niestworzone opowieści – tym razem fantasty-kolaboranta. Lukę po Grzędowiczu próbują zaś zasypać felietony Jakuba Winiarskiego i Jacka Soboty (ten ostatni ma ponoć, na przemian z Marcinem Przybyłkiem, regularnie gościć na łamach).

Tutaj znajdziecie spis zawartości numeru.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-10-08 14:47:31
Komentarze
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS