NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Wśród gwiazd"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Donaldson, Stephen R. - "Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Donaldson, Stephen R. - ''Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka''
Data wydania: 1994
Liczba stron: 514 + 578 + 578
Księga pierwsza - „Jad lorda Foula”, przekład Piotr W. Cholewa

Księga druga - „Wojna Złoziemnego Kamienia”, przekład Maria Duch

Księga trzecia „Moc, która osłania”, przekład Maria DuchDonaldson, Stephen R. - "Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka"

Dotychczasowe życie Thomasa Covenanta, zaczynającego odnosić sukcesy pisarza, szczęśliwego męża i ojca, skończy się w chwili, gdy usłyszy wyrok - choroba Hansena. Trąd. Thomas Covenant jest trędowaty. Wiadomo, jakie konsekwencje niesie ze sobą to słowo. Trąd, choroba w rzeczywistości mało zaraźliwa, wzbudza strach i obrzydzenie. Trędowaty to człowiek wyrzucony ze społeczeństwa. I społeczeństwo Covenanta odrzuca. Opuszcza go, zabierając synka, ukochana żona. Inni boją się nawet wtedy, gdy z rzadka przychodzi do znajdującego się nieopodal jego domu miasteczka.

Lekarze uświadamiają mu, że jeśli chce żyć poza leprozorium, musi się skupić wyłącznie na realiach. Człowiek, którego narzędziem pracy była wyobraźnia, musi wyzbyć się wszelkich marzeń. Przeżycie staje się jedynym celem Thomasa. Codziennie starannie dokonuje oględzin ciała, by sprawdzić, czy nie ma żadnych ranek grożących rozpoczęciem procesu gnilnego. Stara się skupić wyłącznie na prostych, codziennych czynnościach, wykluczając ze swojego życia jakiekolwiek uczucia czy pragnienia.

Tak dokładne przedstawienie głównego bohatera jest konieczne dla zrozumienia tej powieści. Thomas, przeniesiony do innej rzeczywistości (książka Donaldsona to jednak fantasy), nie może i nie chce uwierzyć w jej realność. Ma zresztą ku temu podstawy: każdy logiczne myślący człowiek uznałby za senne majaki sytuację, w której - tuż po potrąceniu przez samochód - zostaje cudownie uleczony w czarodziejskiej krainie i uznany za jej wybawiciela.

Świat zwany Krainą jest cudownym miejscem, przestrzenią pełną miłości i naturalnej magii. Mieszkają tam silni, dobrzy i mający do siebie zaufanie ludzie. Kraina była niegdyś jeszcze wspanialsza, ale i tu wkradło się zło. W desperackiej próbie unicestwienia Lorda Foula, uosobiającego nienawiść i pogardę, zniszczono dawną Krainę. Odrodziła się, lecz część jej piękna i mądrości przepadła, a rosnąca siła Lorda Foula powoduje ponowne zagrożenie jej bytu.

W ten świat wkracza odrzucony i wypalony człowiek, nie ufający świadectwu swoich zmysłów. Jego mieszkańcy, kierując się noszonymi przez niego znakami, uważają go za wcielenie legendarnego herosa, Bereka Półrękiego, za kogoś, który ma ocalić ich przed zagładą. Covenant nie jest jednak jednym z tych znanych nam bohaterów, którzy z zapałem rzucają się w wir przygód. Przybiera imię Niedowiarka - bo wątpi tak w realność tego świata, jak i w swoje w nim zadanie. Brzemię trądu, spotęgowane ciężarem czynu, który popełnił na początku swojego pobytu w Krainie, nie pozwala mu przyjąć roli zbawcy. Na wątpliwości Covenanta ma wpływ także fakt, że i Lord Foul miał swój udział w jego pojawieniu się w tym miejscu.

Mimo że Kraina leczy go z fizycznego cierpienia, Thomas wycofuje się przy każdym dowodzie uczuć, nie jest w stanie przyjąć płynącego od innych dobra. Jego ochronną skorupę zdoła przebić dopiero gigant Słone Serce Pianościgły, także ciężko doświadczony, jednak potrafiący ze swojego bólu czerpać moc do stawienia czoła złu. To jego postawa wywrze decydujący wpływ na przebieg fabuły.

Trzyczęściowa powieść Donaldsona to książka niełatwa w odbiorze i niejednoznaczna w interpretacji. Tę pozycję, jedną z najciekawszych w fantasy, polecam - zdecydowanie polecam - raczej czytelnikom dojrzałym, nawykłym do szukania w książkach czegoś więcej niż szybka akcja.


Ocena: 10/10
Autor: Gytha
Dodano: 2006-02-07 18:53:55
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Burzyn - 16:00 05-03-2007
Jedna z moich najbardziej ulubionych z ulubionych książek i czołowa kandydatka na wyspę bezludną. Z oceną Gothy się więc całkowicie zgadzam, ale czy niełatwa w odbiorze? Nie wiem, bo ja ją po prostu pochłonąłem, pożarłem, o trawienie wcale się nie martwiąc.

ASX76 - 10:49 06-03-2007
Nic dodać, nic ująć. Nie pozostaje mi nic innego jak podpisać się pod powyższą opinią. :D

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS