NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Zelazny, Roger - "Pan Światła" (Zysk i S-ka)

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Zeh, Juli - "Ciemna materia"
Wydawnictwo: W.A.B.
Tytuł oryginału: Schilf
Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Data wydania: Wrzesień 2009
ISBN: 978-83-7414-678-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 12,5 x 19,5 cm
Liczba stron: 394
Cena: 39,90 zł
Seria: Don Kichot i Sancho PansaZeh, Juli - "Ciemna materia"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

Najnowsza powieść Juli Zeh to zdumiewający przykład tego, jak wiele można zmieścić w pozornie nieelastycznej konwencji kryminału. Dylematy współczesnej fizyki i filozoficzne spory o fundamenty wszechświata są tu nie mniej emocjonujące niż wątek kryminalny.

Juli Zeh to niemiecka pisarka, ciesząca się ogromną popularnością dzięki osadzeniu w konwencji literatury popularnej wnikliwych przemyśleń o kondycji współczesnego świata. Wydawnictwo W.A.B. opublikowało dotychczas powieści „Orły i anioły” oraz „Instynkt gry” – obydwie są gorzką diagnozą młodego pokolenia.

W pierwszym kontakcie „Ciemna materia” wydaje się być gatunkową zagadką. Opowiada o niezwykłej przyjaźni Oskara i Sebastiana, która – z końcem studiów i wejściem w dorosłe życie – zaczyna się ochładzać, komplikować i gasnąć. Oskar wybiera samotność i oddaje się badaniom naukowym, a Sebastian kształtuje swoje życie niejako w opozycji do Oskara – żeni się z Maike, wychowuje syna i uparcie obstaje przy teoriach, które Oskarowi wydają się śmiesznym reliktem przeszłości. To właśnie wokół sporu o fizykę zaczynają się polaryzować psychologiczne konflikty w tej powieści. Obserwujemy, jak koncepcje fizyczne i filozoficzne stają się orężem w walce dwóch mężczyzn, a pod powierzchnią czysto naukowego i merytorycznego sporu kłębią się dawne urazy i osobiste pretensje.

W tak przygotowanym krajobrazie, jak grom z jasnego nieba, pojawia się zbrodnia – niespodziewana, zaskakująca, dokonywana przez kogoś, kto nigdy nie zabił i nie chce tego robić. Juli Zeh opisuje psychikę bohatera, który przekracza granicę, walczy z myślą o zbrodni i godzi się z nią, a w końcu – planuje ją i wykonuje. Rozwój wydarzeń sprawia, że wszystko wydaje się nierealne, a bohater działa jak przez sen, ale ów efekt potęguje tylko realizm sytuacji. Powieść zamienia się w trzymający w napięciu thriller z kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji, a zagadkę zbrodni próbują rozwiązać Rita Skura i inspektor Schilf, których relacje złożonością niemal dorównują relacjom Oskara i Sebastiana.

Powieść napisano doskonałym stylem – słychać w niej poetycki zaśpiew, zgrabne metafory doskonale uzupełniają opis świata, błyskotliwe sentencje o sile aforyzmu urozmaicają fabułę, a pełne emocji sceny zapadają głęboko w pamięć. Juli Zeh tworzy do bólu realnych bohaterów, opisuje ich złożoną przeszłość, wzajemne konflikty i kierujące nimi motywy, a jednocześnie pozwala sobie na przerysowanie, swoisty karykaturalny rys, który dodaje niektórym postaciom wyjątkowości, a całej powieści – ciepłego, subtelnego humoru.

„Ciemna materia” odważnie romansuje z fizyką (na polu której rozgrywa się jeden z ważniejszych konfliktów powieści) i filozofią (która towarzyszy bohaterom i wpływa na ich poczynania), ale zarazem mieści się w konwencjach thrillera i kryminału. Z drugiej strony Juli Zeh przełamuje reguły gatunku, odwracając część motywów właściwych gatunkowi – policjant nie dąży do tego, do czego dążyć powinien, a śmierć czai się nie na tego, na którego zwykła się czaić.

„Ciemna materia” to idealna odskocznia od mocno osadzonych w konwencji, odrysowanych od szablonu thrillerów. Oryginalni bohaterowie, ciekawa warstwa psychologiczna, stylistyczne i filozoficzne smaczki każą przestawić powieść Juli Zeh o półkę wyżej. Jedyne przeciwwskazania to ewentualna alergia na rozważania nad wszechświatami równoległymi i mechaniką kwantową, których nie brakuje w tej niezwykłej powieści.Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-09-28 18:24:36
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS